Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Filozofija

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Filozofija Empty
PostajNaslov: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime13.05.10 14:16

Filozofija je proučavanje općih i fundamentalnih problema glede postojanja, znanja, moralnih sudova, uma i jezika. Filozofija se razlikuje od ostalih načina rješavanja tih pitanja (kao misticizam i mitologija) sa svojim kritičkim, općenito sistematskim pristupom i oslananjem na razložnom argumentu. Riječ filozofija je porijeklom iz antičke Grčke: φιλοσοφία (philosophia) što znači «ljubav prema znanju», «ljubav prema mudrosti».

U svakodnevnom govoru riječi "filozofija" i "filozof", a posebno glagol "filozofirati", često imaju negativno značenje nekoga tko "lebdi u oblacima", koji "puno mudruje" (a bez razloga i rezultata) i sl.
Filozofi naravno to ne vole, ali ponekad takva upotreba riječi izražava opravdanu zamjerku apstraktnosti njihovih spekulacija.
Ipak, češće se odnosi na olako nabacivanje "mudrostima", što nije djelatnost pravih filozofa; tako npr. znati da je E = mc2 ne znači biti fizičar.
Filozofija je misaona aktivnost usmjerena na dosljednost, iscrpnost i sustavnost.


  • Filozofija u prijevodu znači ljubav prema mudrosti. Filozof iskazuje žudnju za mudrošću, ali ne tvrdi da posjeduje mudrost. On se ne zadovoljava nijednim odgovorom kao konačnim, on uvijek iznova postavlja pitanja. Zato se kaže da je filozofija kao takva kritička djelatnost, iako pojedini filozof može biti i dogmatičan u obrani nekih teza ili nekog posebnog učenja odnosno posebne "filozofije".
  • Filozofija je bitno vezana uz razgovor, dijalog, uz logos, tj. jezik. Filozof se služi jezikom i raspravom (dijalog, tj. "dijeljenje logosa". odatle i dijalektika; u hrvatskom: raz-govor, "dijeljenje govora", slično i "raz-mišljanje") nadajući se tako doći do spoznaje istine, tj. do mudrosti. Zato se generalno kaže da je filozofija racionalna djelatnost, iako se filozofi znaju služiti i jezikom mita, poezije ("mitopoetski jezik"), propovijedi i sl. Također se kaže da je jezik filozofije u načelu diskurzivan; postoje različiti diskursi.
  • Svako nabacivanje "filozofskim" tezama nije filozofija. Filozof nastoji dokraja domisliti neku temu, te sva svoja razmišljanja povezati u sustav. U aforističkoj ili sličnoj ne-sustavnoj formi ipak može biti dat sustav misli, ako i nije odmah vidljiv.




Težnja ka punoći završenog sustava, međutim, može doći u sukob sa kritičnošću. Tako npr. proučavatelji Hegelove filozofije često govore o suprotnosti između njegove dijalektične metode i metafizičkog sustava.

  • Filozofija se bavi temeljnim pitanjima raznih znanosti, umjetnosti i drugih ljudskih djelatnosti, te temeljnim pitanjima o svijetu, čovjeku, postojanju, dobru i zlu itd. Pritom je nemoguće precizno razgraničiti filozofiju od drugih umskih djelatnosti. Često su istaknuti filozofi istovremeno ili naizmjenično i teolozi, znanstvenici, književnici, ideolozi itd. S druge strane, ljudi koji se bave tim djelatnostima često postaju filozofi kad preispituju osnove svojeg područja.

Riječ filozof, skovana je tijekom 6. stoljeću pr. Kr. Stoljeće kasnije je već bila u širokoj upotrebi, a Sokrat i Platon daju joj jasno značenje. Također se u to doba, za oznaku čovjeka koji se ističe nekim duhovnim sposobnostima a ipak nije mudrac (sofos) koristila riječ sofist; tek kasnije, zahvaljujući Platonovoj kritici sofista, riječ dobiva negativno značenje.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 20:21

Igram sah , povlacim topa...

Pitam se u sebi sto bi tu bilo filozofsko , a sto psihonaliticko pitanje... hmmm

Odgovor znam , da li ga vi znate... ;) cerekalo
[Vrh] Go down
Firefly
Totalno relaxiran
Firefly


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 1149
Godine : 34
Lokacija : Među oblacima
Datum registracije : 06.07.2010

Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 21:21

ja često filozofiram ali rijetko sam filozof
imam neka svoja razmišljanja ali ona su usivjek negdje između... dodušr meni treba još žganaca da naučim i osjetim razliku jer sam shvatila da "nabacivanjem" nekih mudrosti u biti dolazim do nekih novih zaključaka i novih pitanja i pretpostavki
[Vrh] Go down
cassia
Totalno relaxiran
cassia


Female
Broj postova : 2455
Lokacija : Greenwood
Datum registracije : 07.08.2010

Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 21:42

Filozofija nije sama mudrost ili već postignuto znanje, nego tek težnja, ljubav prema mudrosti, bitno je za određenje filozofije.Bit filozofije poima kao neko gotovo i osustavljeno znanje o postojećem (u biti dakle, i prije svega, kao jednu opću znanost), koje onome tko ga posjeduje omogućava da mudro slovi (govori-mudroslovlje). U biti nisam sigurna što si htjela ovim postom,dati samu definiciju filozofije ili čuti koliko mi u životu filozofiramo.U biti ja bih rekla da onaj koji posjeduje mudrost ne filozofira previše.... Smile
[Vrh] Go down
Firefly
Totalno relaxiran
Firefly


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 1149
Godine : 34
Lokacija : Među oblacima
Datum registracije : 06.07.2010

Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 21:56

Onaj koji posjeduje mudrost zna koliko su odgovori jednostavni i zadovoljan je time
To mi volimo znati sve, proči brda i doline da bi otkrili jednostavnost odgovora kojeg tražimo jer nam se na početku činilo prejednostavno da bi bilo istinito

Ma filozofija je dobra... drži nas da se pitamo i propitkujemo i ne zadovoljimo se datim odgovorom već pitamo Zašto?
naravno ništa nije dobro kad se pretjera ;)
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 21:58

Hoce li itko od vas odgovoriti na moje pitanje... cerekalo
[Vrh] Go down
cassia
Totalno relaxiran
cassia


Female
Broj postova : 2455
Lokacija : Greenwood
Datum registracije : 07.08.2010

Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 22:13

A kako ti misliš da ti odgovorimo na tu tvoju mudrost... to je tipično psihotipsko pitanje i ideja.... Smile
[Vrh] Go down
Riječanka
Zlatni VIP član
Riječanka


Female
Scorpio Goat
Broj postova : 78247
Godine : 44
Lokacija : Relax
Datum registracije : 17.07.2010

Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 22:31

filozof nastaji spoznati ne samo svoje bice..
nego i ono sta on i je i po cemu je takav..
i po onome sto treba biti..
filozof uvijek preispituje sam sebe i svoje metode..

mudrac on naprosto je mudar i on zna..
ne mora tragati...
mudrac ...se nikad na nikoga ne ljuti..jer nitko na svijetu nemoze napraviti nesto tako znacajno da bih se mudrac naljutio..
ljutis se na ljude onda kad mislis da su njihovi postupci vazni...
a mudrac tako ne misli...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 22:38

cassia je napisao/la:
A kako ti misliš da ti odgovorimo na tu tvoju mudrost... to je tipično psihotipsko pitanje i ideja.... Smile

Pitanje je s ciljem da se uoci razlika sto bi filozof pitao , a sto psihoanliticar. Povuako sam figuru i sto dalje... ;)
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime21.09.10 22:48

cassia odgovor.


Filozof ce pitati: sumrak sto ti znaci taj potez...?


Psihonaliticar ce pitati: sumrak , zasto ste bas taj potez povukli...?


Nadam se da si me sad razumijela i vidjela razliku. ;) hug2
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime22.11.10 19:34

Filozofija se nalazi svugdje oko nas čak ako ju i ne primjećujemo, čak je ima i u znanosti, naročito u kvantnoj fizici sa misaonim pokusima.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Filozofija Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija   Filozofija I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Filozofija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ljubav i filozofija
» Filozofija chat
» Filozofija slobode Jiddu Krishnamurtija
» Prekretnice u povijesti ljudske misli - Filozofija
» J*** mi se: Filozofija uživanja u životu i prestanka glupe brige

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Filozofija-
Forum(o)Bir: