Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Osveta je slatka?

Go down 
+8
Kikica
mobile
Blizanka
Goran
Dita von Teese
mihaela
Rokerka
californiamen
12 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 9:20

Neki kažu da je osveta slatka. Neki kažu da osveta ne zacjeljuje rane.
Kad bi netko učinio vama ili vama dragoj osobi nešto nažao (po vašem mišljenju) biste li se osvetili?
Opravdavate li osvetu?
A ako ste se kojim slučajem već osvetili nekome, kako ste se osjećali nakon toga?
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:02

Iana je napisao/la:
Neki kažu da je osveta slatka. Neki kažu da osveta ne zacjeljuje rane.
Kad bi netko učinio vama ili vama dragoj osobi nešto nažao (po vašem mišljenju) biste li se osvetili?
Opravdavate li osvetu?
A ako ste se kojim slučajem već osvetili nekome, kako ste se osjećali nakon toga?

Osveta je po defaultu - agresivan čin. Ako prihvatimo teoriju o povezanosti agresije i frustracije - onda bi OSVETA bio agresivan čin prema osobi koja je poremetila naš zamišljeni red stvari. Psiholog Ellisas na tezama o frustracijama izgradio je svoju posebnu teoriju o IRACIONALNIM VJEROVANJIMA, među kojima je upravo ( lažna) slika o tome da su "mijenjanje drugih", "pravednost", "savršen red" neke potpuno LAŽNE ( iracionalne) slike na osnovu kojih gradimo naše ponašanje.

Osveta bi ( u tom kontekstu) bila naša frustracija zbog tog što se ( eto baš) svijet "ne ponaša" - onako kako bismo mi željeli.
No, naravno, postoje one osobnosti koje "hrani" jaka emocionalna pražnjenja ( kao što je to - osveta), pa su spremni reagirati agresivno ( u suštini: primitivno)

Osveta je slatka? 487808
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:07

ali ako imamo, da tako kažem, teško i neoprostivo djelo, recimo ubojstvo. i ako, opet recimo, ubojicu ne stigne ''ruka pravde'' od nadležnih institucija, je li u tom slučaju osveta, na neki način, opravdana?
jer, tu ne bi mogli reći da se svijet ne ponaša onako kako bi mi željeli, nego suprotno čovječnosti...
[Vrh] Go down
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 28
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:11

Zavisi ko je sa ucinio...sa nekima se ne bi kacila vise, ako sam sigurna da je tu bio kraj....ali nekima bi se svakako osvetila... Osveta je slatka? 237776
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:12

Iana je napisao/la:
ali ako imamo, da tako kažem, teško i neoprostivo djelo, recimo ubojstvo. i ako, opet recimo, ubojicu ne stigne ''ruka pravde'' od nadležnih institucija, je li u tom slučaju osveta, na neki način, opravdana?
jer, tu ne bi mogli reći da se svijet ne ponaša onako kako bi mi željeli, nego suprotno čovječnosti...

Hm? Dolazimo na teren tzv. "univerzalija"? Postoji li nešto što je UNIVERZALNO zlo? Ubojstvo je opravdano jer je dotična kultura to - odlučila? U jednoj kulturi kao čin OSVETE dozvoljeno je "oko-za-oko" pa je i smrtna kazna prihvatljiva, a u drugom se diče da to - ona nije. Dakle: i tu postoje razlike.
Nisam za relativizam čovječnosti - baš suprotno: ali moramo moći znati napraviti razliku između odbrane i napada ( koji je u ovom slučaju osveta za frustraciju).
Slažem se s tobom ( iako to nisi izrekla, ali se podrazumijeva) - da su zakoni OSVETA prema onima koji se ponašaju drugačije od ( društveno) željenog.
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:14

Mimi je napisao/la:
Zavisi ko je sa ucinio...sa nekima se ne bi kacila vise, ako sam sigurna da je tu bio kraj....ali nekima bi se svakako osvetila... Osveta je slatka? 237776

Agresija je iracionalno ponašanje, mnoštvo imputiranog - nesvjesnog - pa je ta ( naša) osveta često preplavljena željom da napakostimo VIŠE I JAČE od onog kako ( samo mi) mislimo da je boljelo nas. Zato nastaju problemi. Čovjek je iracionalno biće, jako teško u praksi djeluje ono "oko za oko - zub za zub"...
[Vrh] Go down
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 28
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:18

Vidis cmen...kad su osecanja u pitanju apsolutno me NE interesuju te definicije...ovo je ovo a ono ono i to radimo zbog zato (sta sam sad rekla samo Bog zna... Osveta je slatka? 12363 )...u svakom slucaju...nek vodi cemu hoce...necu da dozvolim da neko povredjuje moja osecanja i za to prodje nekaznjeno....to ti je isto kao na sudu...ucinis zlocin i moras da platis za to...jednostavno... Osveta je slatka? 765814
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:19

californiamen je napisao/la:

Hm? Dolazimo na teren tzv. "univerzalija"? Postoji li nešto što je UNIVERZALNO zlo? Ubojstvo je opravdano jer je dotična kultura to - odlučila? U jednoj kulturi kao čin OSVETE dozvoljeno je "oko-za-oko" pa je i smrtna kazna prihvatljiva, a u drugom se diče da to - ona nije. Dakle: i tu postoje razlike.

mislim da postoji univerzalno zlo. uzmi na primjer Hitlera. čisto univerzalno zlo, po mom mišljenju.

californiamen je napisao/la:
Nisam za relativizam čovječnosti - baš suprotno: ali moramo moći znati napraviti razliku između odbrane i napada ( koji je u ovom slučaju osveta za frustraciju).

nisam mislila o nužnoj obrani. i po pravu je ubojstvo u nužnom obrani - opravdano.
mislila sam na ljudska čudovišta.

californiamen je napisao/la:
Slažem se s tobom ( iako to nisi izrekla, ali se podrazumijeva) - da su zakoni OSVETA prema onima koji se ponašaju drugačije od ( društveno) željenog.

ajde baš mi je drago da se slažemo Osveta je slatka? 816407
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:25

@ mimi

Možda te ne interesiraju definicije - ali to ne znači da i tada - ne ulaziš u definiciju nečega i nekoga?

@ Iana

O temi "zlo", već sam pisao na filozofiji. Suština ZLA je u partikularnosti, pristajanju na jedan dio naše čovječnosti ( osjetilnost), pristajanju na to da smo slijepa sila nagona i pulzija izvan dometa svijesti. Osveta je represija, dok god nismo savršena bića u savrešenom društvu ljudska vrsta imati će potrebu da svojim institucijama upotrebljava i nju: REPRESIJU prema onim članovima ljudskog roda koji krše taj ( zamišljeni red). Sad kad ovo svedemo na individualnu razinu - nastaju problemi kriterija. Naš osobni kriterij bremenit je iracionalnim, pa stoga pogrešnim percepcijama. Mi vidimo nešto i to smatramo istinitim i objektivnim - a to možda UOPĆE nije takvo. Osveta je tada pogreška.

Ps. I meni je drago da se slažemo. "Slaganje" je početak odnosa "milo-za-drago", ako surađujemo imamo iskustvo da MOŽEMO surađivati. A onda to širimo i na ostalim razinama...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:30

californiamen je napisao/la:

O temi "zlo", već sam pisao na filozofiji. Suština ZLA je u partikularnosti, pristajanju na jedan dio naše čovječnosti ( osjetilnost), pristajanju na to da smo slijepa sila nagona i pulzija izvan dometa svijesti.

nikada neću pristati na to da sam slijepa sila nagona i pulzija izvan dometa svijesti. suprotno, činim sve da to - ne budem. činim sve da sam svjesno biće, budno prije svega.

californiamen je napisao/la:
Ps. I meni je drago da se slažemo. "Slaganje" je početak odnosa "milo-za-drago", ako surađujemo imamo iskustvo da MOŽEMO surađivati. A onda to širimo i na ostalim razinama...

Osveta je slatka? 477390
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:36

@ Iana

Upravo to je MISIJA čovjeka - ne pristajati na iracionalnost: osvijestiti svoju savjest koja podrazumijeva SLOBODNU VOLJU. Ako smo i svjesni da se moramo braniti ( represija - osveta) činimo to tako da ZAŠTITIMO humanost, nikako da bismo nanosili nepotrebno ZLO. Osveta ( represija društva i pojedinca) tada jedino i može biti humanizmom "obojan" čin.
Dakle - OSVETA - još uvijek: DA ( jer nismo dovoljno savršeno društvo i nismo dovoljno savršeni pojedinci - moramo imati pravo i slobodu braniti se od zla).

Slažeš se? Osveta je slatka? 19814
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 10:39

slažem se, uz dodatak da NIKAD nećemo biti ni dovoljno savršeno društvo ni dovoljno savršeni pojedinci.
spavamo previše.

slažeš se? Osveta je slatka? 816407
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime03.05.10 22:53

Meni osveta ne znachi nista...
[Vrh] Go down
Dita von Teese
Ljubitelj foruma
Dita von Teese


Leo Dog
Broj postova : 3308
Godine : 114
Datum registracije : 12.02.2010

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime04.05.10 0:19

Mozda u trenutku bijesa pozelim da vratim istom mjerom,ali cinjenica je da nikad to ne bih uradila.Ne umijem ja to.Dostojanstvo mi je bitnije od bilo cega,i moje i tudje.Nema potrebe da se spustam na niske grane,volim da mi pogled puca visoko.
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime04.05.10 0:48

Osvetiti se u pozitivnom smislu, kazniti razumno i moralno nekoga za neko nedjelo je ok.
Ali osvetiti se istom mjerom, na isti način je ništa drugo nego izjednačavanje s onim tko nam je nedjelo učinio, a to je beskrajno glupo.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime04.05.10 8:11

Dita von Teese je napisao/la:
Mozda u trenutku bijesa pozelim da vratim istom mjerom,ali cinjenica je da nikad to ne bih uradila.Ne umijem ja to.Dostojanstvo mi je bitnije od bilo cega,i moje i tudje.Nema potrebe da se spustam na niske grane,volim da mi pogled puca visoko.

Potpisujem bravo
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime04.05.10 8:45

Osveta mi nije slatka...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Osveta je slatka? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime15.05.10 20:54

Hm nisam bila u situaciji da se svetim ok nebi sad male smicalice recimo radni kolega ubrajala u osvetu sve je to ljudski i nije veliki grijeh ,mada sam i tu bila ravnodušna al za osvetu u pravom smislu te riječi za neko veće djelo neznam kako bi reagovala.Kad čujem da je bračni partner prevario bračnog partnera automatski kažem vratila bi mu istom mjerom,e sad pitanje je da mi se to desi šta bi,lako je pričat dok ne doživiš a tad ko zna ,možda ipak
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime15.05.10 21:02

Cemu se osvecivati......padalo mi je to na pamet, ali nisam nikad to napravila, ostala sam dostojna i ponosna Osveta je slatka? 748534
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime15.05.10 21:07

Mislim da je osveta u svakom slucaju pogresna odluka Osveta je slatka? 765814
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime15.05.10 21:10

Naravno, jer sve dode kad tad na svoje mjesto Osveta je slatka? 765814
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 34
Datum registracije : 23.04.2011

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime11.05.11 10:38

osveta je glupa
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime06.09.11 15:39

Ne vidim ništa u tome. Ok je to što Goran kaže kazniti razumno i moralno nekoga za neko nedjelo je ok i s tim se slažem, ali tražiti neku svoju pravdu i sanjati o tome, to me uopće ne privlači.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime09.09.11 13:32

Ne znam kome bi osveta mogla biti slatka...nikad se ne bih mogla svetiti da ne znam sta mi uradi neko..kazna da ..osveta ne ....ne opravdavam osvetu

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Osveta je slatka? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 63
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime02.09.13 11:15

priznajem samo adekvatnu osvetu..no nije slatka..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Osveta je slatka? Empty
PostajNaslov: Re: Osveta je slatka?   Osveta je slatka? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Osveta je slatka?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Uspjeh je najbolja osveta
» Osveta iz druge razine
» Slatka praznovjerja uz obred vjenčanja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Kompleksi, fobije i frustracije-
Forum(o)Bir: