Kako ide ona izreka?
Nešto novo, nešto staro, nešto posuđeno, nešto plavo, a srebrni novčić u njenoj cipelici. Po vjerovanjima, još iz viktorijanskog doba, držanje do ovih pravila donosi sreću. Mnogi, posebno mladenke, trude se uklopiti ih u obred vjenčanja.
Nešto staro: nešto staro predstavlja poveznicu s mladenkinom obitelji, a mnoge mladenke odabiru nositi antikni komad obiteljskog nakita, ili majčinu ili bakinu vjenačnicu.
Nešto novo: ovo treba simbolizirati dobru sreću i uspjeh u budućnosti para. Vjenčanica se često bira kao novi predmet.
Nešto posuđeno: nešto posuđeno treba podsjetiti mladenku da će prijatelji i obitelj biti uz nju kad god su joj potrebni. Posuđeni predmet je najčešće svilena maramica.
Nešto plavo: plava boja trebala bi simbolizirati lojalnost i vjernost para. Često je taj predmet podvezica.
Srebrni novčić u cipelici: srebrni novčić u cipelici simbolizira mladenkino bogatstvo. Ali iskreno, malo je mladenki željno provesti svadbenu noć s novčićem u cipeli.
Mladenkin buket u svojoj koncepciji formira oblik povezivanja mladenke i mladoženje. To je simbol sreće. Danas je praksa bacanja buketa zasjenjena praksom bacanja podvezice. Neudane žene bore se pda uhvate buket, jer prema vjerovanjima, ona koja ga uhvati biti će slijedeća mladenka.
Vjenčana tradicija bacanja podvezice počela je u Francuskoj kada se odjeća mladenke smatrala sretnom. Mladenka baca podvezicu prema svatovima, a onoga tko je uhvati očekuje velika sreća. U nekim državama, mladoženja skida podvezicu s mladenkine noge i baca je među neoženjene muškarce. Muškarac koji je uhvati trebao bi biti slijedeći mladoženja.
Igra podvezice: na nekim vjenčanjima, muškarac koji je uhvatio podvezicu mora je staviti na nogu žene koja je uhvatila buket ili s njom plesati slijedeći ples.
Ova praznovjerja u vjenčanim igrama postala su dio tradicije vjenčanja. Vjeruje se da samim sudjelovanjem pomažete u ostvarivanju sreće vjenčanog para.
Prije stotinjak godina, vjenčana praznovjerja imala su i jače korijene.
Udaja za muškarca čije prezime počinje jednakim slovom kao mladenkino djevojačko značilo je nesreću.
Udaja na petak 13. donijela je kletvu već u samom početku. Mladenke koje bi odlučile udati se u prosincu smatralo se najmudrijim ženama jer se zasigurno udaju za svoju istinsku ljubav.
Želja da brak potraje je jaka, a kao posljedica toga, vjenčanja su djelomično ranjiva zbog praznovjernih uvjerenja koja će navodno utjecati na proces.
Moje misli? Pokušajte ne shvatiti ništa od ovoga preozbiljno, postoji toliko praznovjerja na koje treba paziti da bi vas to moglo izludjeti!
Vi znate da je sve to izmišljeno, zar ne? Da neće imati nikakvog utjecaja na brak ili sam dan vjenčanja? Dobro. Moram izvaditi novčić iz cipele. Sretno!
magbeauty.hr
_________________________________________________________________________________________
Koliko ste popustile praznovjerju na svoj dan vjenčanja?
Ja ništa.
Lila je kiša danima prije..svi su stalno kukali joj šteta kiša će u svatovima ..to znaći ovo ono bla bla bla.. Taj dan je u noći padala kiša..i onda je čitav dan bio predivan....sunčan i čak malo i pretopal...a bio je početak 5 mjeseca. Naravno kiša je nastavila dalje u nedjelju ujutro...
Mada i da je padala u subotu to me ništa nebi naživciralo. Nisu svatovi neznam što..posebno. Posebno je ono što imaš u duši taj dan.