Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Spavanje utječe na ponašanje djece

Go down 
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Spavanje utječe na ponašanje djece Empty
PostajNaslov: Spavanje utječe na ponašanje djece   Spavanje utječe na ponašanje djece I_icon_minitime29.04.09 11:47

Kvalitetan i dovoljno dug san može smanjiti hiperaktivnost i loše ponašanje kod djece
Studija finskih znanstvenika pokazala je da manjak sna kod neke djece izaziva hiperaktivnost, razdražljivost i loše ponašanje, a ne pospanost kao što bi se očekivalo. Od 280 ispitane djece, oni koji su spavali manje od osam sati bili su hiperaktivniji od drugih.

Stručnjaci smatraju da bi dovoljno sna moglo popraviti ponašanje zdrave djece i smanjiti simptome poremećaja pažnje (ADHD).

Istraživanje je proveo tim stručnjaka sa Sveučilišta u Helsinkiju i finskog Nacionalnog instituta za zdravlje na zdravoj djeci u dobi od sedam i osam godina. Nijedno od 280 djece, koliko ih je bilo obuhvaćeno istraživanjem, nije imalo nikakav poremećaj pažnje.

Djeca su praćena tijekom sedam dana, bilježeno je njihovo ponašanje, dužina sna i aktivnost, a potom su rezultati uspoređivani s testovima koji se koriste za dijagnosticiranje poremećaja pažnje. Utvrđeno je da su djeca koja su spavala manje od osam sati bila hiperaktivnija te da su se lošije ponašala.

'Uspjeli smo pokazati da su kraći i problematični san povezani s poremećajem pažnje. Utvrdili smo da je zadovoljavajući i dovoljno dug san kod djece važan za prevenciju poremećaja pažnje', rekla je voditeljica istraživanja doktorica Juulia Paavonen. 'Čak i pola sata duži san pokazao se kao značajna pomoć za poboljšanje u slučaju poremećaja pažnje.'


Primijećeno je da je kronični nedostatak sna velik problem za mnoge odrasle ljude na Zapadu te da može imati značajne posljedice na njihovo zdravlje i svakodnevicu.


Zadnja promjena: RAINY23; 29.04.09 12:02; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Spavanje utječe na ponašanje djece Empty
PostajNaslov: Re: Spavanje utječe na ponašanje djece   Spavanje utječe na ponašanje djece I_icon_minitime29.04.09 11:51

Vjerujem da dosta utječe,kao i na odrasle,ja kad sam ne naspavana sam razdražljiva,nervozna.... Smile
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Spavanje utječe na ponašanje djece Empty
PostajNaslov: Re: Spavanje utječe na ponašanje djece   Spavanje utječe na ponašanje djece I_icon_minitime01.05.09 10:29

Dva su razlićitia djeteta ono kad je odmorna i naspavana i umorna i ne naspavana. Kad vidim da je ovo drugo u pitanju ide na spavnje, pa makar bilo i 6 poslijepodne, i iako znam da će se probuditi u 8 i skakati do 12 u noći, sve jedno mi je. Bitno mi je da je odmorna i svježe.
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Spavanje utječe na ponašanje djece Empty
PostajNaslov: Re: Spavanje utječe na ponašanje djece   Spavanje utječe na ponašanje djece I_icon_minitime04.02.10 15:45

Što bebe sanjaju?
Spavanje utječe na ponašanje djece Beba_spava_bw_lid


kako djecu zaštiti od loših snova...
Ako ste se ikada pitali da li male bebe sanjaju, odgovor je - da. Babble.com čitav mjesec posvetio je znastvenom pristupu ovoj temi. Dijelovi mozga koji kontroliraju našu "sanjalačku" aktivnost razvijaju se jako rano i postaju aktivni prije rođenja. Teško je znati što to točno bebe vide u svojim snovima, ali pretpostavke se temelje prema stupnju kognitivnog razvoja bebe u toj fazi života te fazi u kojem se nalazi razvoj njihove imaginacije.

Bebe provedi više vremena spavajući nego odrasli. Sve do 3. mjeseca života bebe provedu 50% njihovog vremena u REM fazi sna, onoj u kojoj sanjamo. Dr. Said Shanawani, neurolog i stručnjak za snove, objašnjava kako se mozak u REM fazi ponaša identično kao i kada smo budni - aktivan je i konstantno procesuira informacije. Upravo zbog toga znastveni vjeruju da je ovo vrlo bitna faza dječjeg razvoja. Tako npr. još nerođena beba tako može sanjati o zvuku majčinog glasa ili mutnim svjetlosnim slikama koje prodiru do nje, dok novorođenče može sanjati o licima i oblicima koje upoznaje.

Znastvenici tvrde da bebe sanjaju, ali nisu sigurni mogu li bebe imati ružne snove. Bebe već u prvim mjesecima formiraju sjećanja na određene osjećaje ili stanja koja mogu biti neugodna (bebi može biti hladno, može biti mokra, gladna, mame predugo nema pored nje...) tako da takva sjećanja mogu utjecati na kvalitetu snova.

Noćne more

Noćne more postaju predmetna tema u dječjoj dobi od 2 do 3 godine, kada nam djeca sama mogu opisati loše snove. Isto tako, djeca tada počinju stvarati prve predodžbe o tome da se i ružne stvari događaju u životu. Već u predškolsko doba, postaju svjesna da oko njih postoje mnoge opasne i rizične situacije. A strahovi koji nastaju tijekom dana, mogu se pretvoriti u ružne snove, kada padne noć. "Babaroga" je pojam koji se pojavljuje paralelno s razvojem mašte i kreativnosti. Oko 18. mjeseca života, kod prvih pokušaja govora, djrca počinju razmišljati simbolički i apstraktno. Takav način razmišljanja može rezultirati bizarnim i nemirnim snovima, koje zovemo noćnim morama.

Kako zaštiti dijete od loših snova?

Spavanje utječe na ponašanje djece Childsleeping
Obzirom da znaju kako loši snovi mogu biti uznemirujući, normalno je da se roditelji brinu za svoju djecu u takvim slučajevima. Stručnjaci savjetuju roditeljima da razgovaraju s djecom o njihovim strahovima ili brigama tijekom dana, te da na kreativne načine nauče djecu kako da kontroliraju svoje loše snove tijekom noći.

Roditelji i djeca zajedno mogu nacrtati "lovca loših snova" i objesiti ga iznad kreveta kako bi se dijete na simbolički način osjećalo sigurnije i kada spava. Djecu treba ohrabrivati da prenesu svoje noćne more na papir, i zajedno s njima treba razgovarati o nacrtanome. Dijetetu se može savjetovati da preokrene jastuk ako bude imalo loše snove, te će na taj način promjeniti "sanjalački kanal". Sve ovo najbolje je obaviti u dječjoj sobi, u prostoru u kojem se loši snovi i događaju. Nemojte naviknuti djecu da je vaš krevet sigurno utočište od loših snova, već mirnim, smirujućim glasom objasnite djetetu da je ono sigurno i da svaki san pa i onaj loš prestaje buđenjem, kada sve ponovno poprima svoj pravi smisao.

[Vrh] Go down
Sponsored content





Spavanje utječe na ponašanje djece Empty
PostajNaslov: Re: Spavanje utječe na ponašanje djece   Spavanje utječe na ponašanje djece I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Spavanje utječe na ponašanje djece
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Osjet dodira utječe na ponašanje
» Idealni uvjeti za spavanje
» Cjelonoćno spavanje beba nije mit
» Idete na spavanje? Ponesite medu
» Ponašanje u skladu s godinama

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Obitelj, dom, kultura življenja :: Obitelj i prijatelji :: Roditelji i djeca-
Forum(o)Bir: