Mozovi delta valova su tajanstveni i fascinantni. Svjesni smo njihovog postojanja od početka 20. stoljeća, kada ih je otkrio Grey Walter.
Premotorni korteks: karakteristike i funkcije
Okcipitalni režanj: struktura i funkcije
Neokortex: struktura i funkcije
Mozak delta valovi su tajanstveni i fascinantni. Svjesni smo njihovog postojanja od početka 20. stoljeća, kada ih je otkrio Grey Walter. Znamo da oni putuju frekvencijom u rasponu od 0 do 4 Hz i da ih se smatra najsporijima što ih proizvodi mozak. Povezani su s dobrobiti i unutarnjom smirenošću.
Mimo ovog aspekta, ne znamo puno o delta valovima. Pobuđuju veliku znatiželju, upravo zato što su prisutni u stanjima maksimalne smirenosti. Međutim, još nije razumljivo zašto oni postoje i vrlo malo znamo o tome kako funkcioniraju.
U svijetu je već provedeno nekoliko studija orijentiranih na otkrivanje misterija koje se vrte oko delta valova. Što više napredujemo, to više iznenađenja imamo i postavlja se više pitanja.
Neuroznanosti su za mnoge najuzbudljivija grana znanosti, jer je mozak najfascinantniji predmet u svemiru. Svaki je ljudski mozak drugačiji; mozak svako ljudsko biće čini jedinstvenim i definira tko je.
-Stanley B. Prusiner (Nobelova nagrada za medicinu, 1997.) -
Delta valovi
Delta valovi mozga
Svi dosad poznati podaci upućuju na to da delta valovi nemaju bliski odnos sa sviješću. Drugim riječima, one se nikada ne javljaju tijekom budnih stanja, već se događa suprotno. Nalaze se tijekom najdubljih faza sna , to jest u trenucima u kojima ne sanjamo.
Istraživanje je pokazalo da delta valovi mozga interveniraju u fazama duboke meditacije . Laboratorijskim nadzorom uočeno je da faze dubokog opuštanja pogoduju proizvodnji tih valova.
Štoviše - i ovo je iznenađujući aspekt - bilo je moguće ustanoviti da kada je ljudsko biće u majčinoj utrobi, prevladavaju delta valovi. Ovaj koncept vrijedi do prve godine života, iako se postupno smanjuje. Pretpostavlja se da je to mehanizam mozga koji bi novorođenčetu mogao sačuvati vlastiti mir, unatoč mnoštvu novih podražaja kojima je izložen.
Učinci delta valova
Trenutno je dokazano da su delta valovi usko povezani s dubljim stanjem mirovanja. Međutim, to nije jedini učinak tih tajanstvenih valova. Postoje dokazi da utječu i na druge pojave , poput sljedećeg:
Oni su odgovorni za kvalitetan san. Ako dok spavamo ne dostignemo fazu dubokog sna, ili onu u kojoj nastaju delta valovi mozga, probudivši se vjerojatno ćemo se opet osjećati umorno.
Pomažu u reguliranju najosnovnijih funkcija tijela . Ako jedan dan naš mozak ne proizvodi delta valove, ostale se funkcije, poput disanja i otkucaja srca, mijenjaju u različitom stupnju.
Postoje dobri razlozi za mišljenje da utječu i na intuitivne procese . Navodno je funkcioniranje nesvjesnog povezano s proizvodnjom delta valova u mozgu.
Utječu na motivaciju i empatiju. Pretpostavljena je činjenica da kad mozak proizvodi delta valove, ljudi postaju otvoreniji i empatičniji. Nadalje, motivacija subjekta povećava se.
Ostala otkrića
Američko udruženje za glavobolju objavilo je nekoliko studija o delta valovima . U nekim od njih spominje se činjenica da je stvaranje tih valova od strane mozga faktor koji uvelike utječe na prisutnost ili odsutnost migrena. Očito, što je veća proizvodnja delta valova, to su manje šanse da pate od migrene.
Istodobno, studija Wanee Rojviroj uspostavlja snažnu vezu između moždanih valova i stresnih situacija. U ovom istraživanju dolazimo do zaključka da su delta valovi sami po sebi antistres. Iz tog razloga se pretpostavlja da su oni možda povezani sa proizvodnjom serotonina i melatonina u tijelu. Međutim, ovaj aspekt još nije prikazan.
Dva su čimbenika zbog kojih naš mozak proizvodi delta valove. Jedan je dubok san. Iz tog razloga psiholozi toliko inzistiraju na važnosti dovoljno spavanja. Drugi faktor predstavlja tehnika meditacije, pravi lijek za mozak. Meditacijom ćemo postići mnogo više od zdrave navike.
izvor