Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Snovi kao opomena i preporuka za budućnost

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Snovi kao opomena i preporuka za budućnost Empty
PostajNaslov: Snovi kao opomena i preporuka za budućnost   Snovi kao opomena i preporuka za budućnost I_icon_minitime01.12.12 19:04

Snovi kao opomena i preporuka za budućnost 7417_big

Između mašte i zbilje...

Lijepi ili ružni, kakvi već jesu, snovi često oslikavaju stvarnost koju smo zanemarili ili pogrešno procijenili. Često je riječ i projekciji nepriznatih želja. Za vrijeme sna lakše je stupiti u telepatsku vezu s dalekim osobama, ali postoji i "onirička cenzura" koja se uključuje kada naša podsvjest odbija određeni san. Ipak, voljom se snovi mogu pretvoriti u slatke i lijepe i može se buditi u dobru raspoloženju.

Probudite li se loše raspoloženi, sigurno je da ste loše sanjali. Vaša "onirička cenzura" nije radila, sad se razvijao i odveo vas u neprijateljski svijet, gdje ste doživjeli negativna iskustva koja su ostavila gorčinu. Kad ste se probudili sve se činilo tako crnim. Tako kažu stručnjaci za snove. Ali to je govorio i Freud, utemeljitelj psihoanalize: "San se otvara dnevnim iskustvima koja mogu biti pozitivna ili negativna, neprijateljska ili prijateljska... San upravlja našim životom."

Dakle, ne upravlja samo noćnim životom. Miran san, odigrava li se na otvorenu i svijetlu prostoru (svijetlost je u snu uvijek intenzivnija od stvarne), prenijet će na dan osjećaj veselja i optimizma.

Proročanstvo putem snova?

Prijatelj koji je morao polagati težak ispit na fakultetu, noć prije sanjao je baku, koja je umrla prije nekoliko godina. Mogao je ti biti i ružan san, negativan, poput snova u kojima se javljaju pokojnici. Ali baka se smiješila i u jednom je trenutku unuka uhvatila za ruku i odvela ga do jako osvijetljenih vrata na kojima je velikom brojkom ispisan broj 5. On je sutradan na ispitu dobio ocjenu odličan. Ta bi se vrsta sna mogla nazvati proročanskim – u podsvjesti je stvorena slika stvarnosti koja se poslije i događala.

Proročanstvo putem snova nije "znanstveno" dokazano. Nitko od stručnjaka ne pridaje važnosti pretkazanju, ali je dokazano da je ono plod naše nesvjesne volje koja svim snagama želi postići određeni rezultat (poput odličnog uspjeha našeg prijatelja), i to je dovoljno za stvaranje preduvjeta za željeni uspjeh. Poznato je da su pozitivni događaji dijelom uvjetovani našom voljom. Poput negativnih, uostalom.

Jednu moju prijateljicu progonila je nesreća na nevjerojatan način: obolijevala je, nije se uspjevala skoncentrirati na poslu da bi na kraju bila otpuštena, u ljubavi nije imala sreće, muškarci kao da su bježali od nje... Naposljetku se ona obratila specijalistu koji je želio čuti priče iz njenih snova. No, ona se nije sjećala ni jednog. Tada joj je psihoanalitičar objasnio što joj je činiti. Papir i olovku morala je držati nadohvat ruke na noćnom ormariću i odmah čim se probudi zapisati san, prije nego ga zaboravi. Ishod je bio: zapanjujući niz negativnih snova, strašnih i dramatičnih događaja zbog kojih je bila neraspoložena,psihički se loše osjećala i bila bijesna na sve i svakoga.

Postoji oblik cenzure koja ne djeluje uvijek: takozvana "onirička cenzura" stupa u akciju kad nas san smeta ili nam se ne sviđa. Budimo se i odmah zaboravljamo što smo neposredno prije sanjali. Ali, taj se mehanizam ne uključuje uvijek, naprotiv, veoma rijetko, i sretni su oni koji se njime koriste: to je obrana od lošeg duševnog stanja.

Prema istraživanjima Aserinskyja i Kleitmana provedenim 1953. godine u toku spavanja prolazimo četiri postupne faze sna, od laganog do dubokog sna, koje se ciklički obnavljaju svaka dva sata. Ima osoba koje tvrde da nikada ne sanjaju. To je nemoguće. Moguće je izračunati da u 70 godina života najmanje pet sati provedemo sanjajući. Svi sanjaju, barem sati i pol na noć.

Snovi kao opomena i preporuka za budućnost Zena%20energija%20Victor%20Habbick

Telepatski snovi i snovi s porukama za budućnost

Govori se i o telepatskim snovima. Čini se da je telepatija, odnosno sposobnost uspostavljanja mentalnog kontakta s dalekim osobama, dio sna. Događa se da intenzivno mislimo na voljenu osobu, ili je često sanjamo i ona "osjeća naše misli" ili je "posjećuje" naš san. Nemojte se iznenaditi ako vas sutradan nazove prijateljica ili prijatelj i kaže vam da je jučer mislio na vas ili vas "vidio" u snu.

Mlada žena je jedne noći sanjala da se našla usred užasnog nevremena, kiše, vjetra, grmljavine i tuče. Napokon je stigla kući, pokisla do kože i tek kad se oslobodila mokre odjeće uspjela se opustiti i odmoriti. Ona je, inače, bila udana i odnos s mužem bio je dobar. Sve je išlo glatko, a zatim se, nedugo nakon tog sna, žestoko posvadila sa svojim mužem – sve lijepo što su izgradili činilo se uništenim nizom ružnih riječi, optužbi i uvreda. Ubrzo su se našli pred razvodom. Samo su se mnogo napora i volje uspjeli pomiriti, raščistiti nesporazume i ponovo uspostaviti skladan odnos. San, sa svom tom kišom, koja je često znak meteža i prepirke, trebao je ženi biti upozorenje.

Pripazimo na znakove koje nam šalju snovi. Njihovim ispravnim tumačenjem ponekad možemo izbjeći nevolje. Sanjamo li slab ručak, s neprivlačnom hranom, to znači da nismo sretni i da nas naš sentimentalni život ne veseli. Možemo na vrijeme reagirati i popraviti ga.

Umorni smo, potišteni, nepovjerljivi. San nam može poslati upozorenje. Sanjamo li gustu kosu to znači da smo dobro, ako je sijeda ili ispada, proživljavamo loše razdoblje ili je ono pred nama. Oprez: pojavili li se u snu džepni nožić, to je pouzdan znak svađe među ljubavnicima, a često je uzrok nevjera, pretpostavljena ili stvarna. Na stvarnu nevjeru upozorava i san o bilo kakvoj vrsti noževa ili blještavim metalnim površinama.

Kako do ugodnijih snova?

San nije samo opomena, on je najčešće ogledalo stvarnosti koju obično ne zamijećujemo. San je opomena koju ne smijemo podcjenjivati.

Postoji i besanica oniričkog porijekla: ostajemo budni jer sanjamo zastrašujuće snove, i tada psihičko stanje zbog kojeg odbijamo san kao "nosioca" ružnih događaja. Sve se to događa u podsvjesti i nismo toga svijesni. Kad legnemo u krevet, ne kažemo si – neću spavati jer me san plaši. Što učiniti da izbjegnemo takvu situaciju? Neki kažu da treba vjerovati i intenzivno misliti na nešto pozitivno: izazvat će ugodnije i pozitivnije snove.

Postoje i precizni savjeti: misliti na cvijeće, ili biti među cvijećem prije spavanja (ako u kući imate biljke ili vaze s cvijećem). Ili čaj za opuštanje, šetnja, vježbe relaksacije, ne za spavanje, nego za izazivanje "nježnih" misli koje će dati mirnije snove.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Snovi kao opomena i preporuka za budućnost Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Snovi kao opomena i preporuka za budućnost Empty
PostajNaslov: Re: Snovi kao opomena i preporuka za budućnost   Snovi kao opomena i preporuka za budućnost I_icon_minitime15.10.14 17:39

Često je riječ i projekciji nepriznatih želja. San nije samo opomena, on je najčešće ogledalo stvarnosti koju obično ne zamijećujemo. San je opomena koju ne smijemo podcjenjivati.

Ja se slažem sa ovom teorijom, to mi zvuči nalogičnije.

Moji su snovi uglavnom lijepi i ne razmišljam previše što bi trebali znaćiti., Ima par godina da sam stalno sanjala da nekog tražim, pokušavam uhvatiti , mimoilazimo se, po čitavom svijetu to me nekako kopkalo od kuda uvijek slični snovi i onda su jednostavno svi ti snovi prestali, a nekako mi se čini kako sada razmišljam da su prestali kada sam se zaposlila. Zadnje vrijeme sanjam ugodne susrete sa ljudima s kojima bi željela da se dogode, ali nije moguče. Sanjam dosta često snove nakon kojih se osječam ugodno čitav dan, jer mi se događalo nešto lijepo što imam želju da se dogodi. Ugl. sam zadovoljna svojim snovima. respect
[Vrh] Go down
 
Snovi kao opomena i preporuka za budućnost
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Lucidni snovi
» Neshvaćen san nalik je na neotvoreno pismo
» Snovi
» Šta nam govore snovi?
» Snovi u bojama i njihovo značenje

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: