Zbog topline i zračenja koji dolaze iz današnjih elektroničkih uređaja, sperma je pod velikim pritiskom
Digitalno doba negativno djeluje na muškarce, ako je vjerovati najnovijim znanstvenim otkrićima koja povezuju prijenosna računala, bežične mreže i – spermu.
I prije se znalo da je toplina iz laptopa povezana s 'kuhanjem' sperme, no čini se da ima još loših vijesti.
U novom istraživanju, koje je objavio medicinski časopis Fertility and Sterility, argentinski znanstvenici opisali su kako su uzeli spermu 29 zdravih muškaraca i nekoliko kapi smjestili ispod prijenosnika spojenog na internet preko wi-fi veze. Četiri sata kasnije sperma je bila uništena.
Testisi pod pritiskom
U četvrtini sperme spermatozoidi više nisu plivali u usporedbi sa samo 14 posto umrtvljenih spermatozoida koji su bili pohranjeni na sobnoj temperaturi, dalje od računala.
Devet posto sperme pokazalo je oštećenja DNK, trostruko više od sperme na sobnoj temperaturi koja je služila za usporedbu rezultata.
Uzrok? Elektromagnetsko zračenje koje nastaje tijekom bežične komunikacije, kaže Conrado Avendano s klinike Nascentis Medicina Reproductiva u Cordobi.
"Naši podaci pokazuju da korištenje prijenosnog računala bežično povezanog na internet i smještenog blizu muških reproduktivnih organa može smanjiti kvalitetu sperme", napisali su znanstvenici u svom radu.
"Za sada ne znamo izazivaju li ovaj efekt sva prijenosna računala povezana wi-fi vezom na internet i koji uvjeti dovode do pojačavanja ovog učinka."
Posebni testovi provedeni s prijenosnikom koji je bio uključen, ali ne i bežično povezan, pokazali su zanemarivu količinu elektromagnetskog zračenja iz samog računala.
Ovo otkriće proširilo je temu istraživanja i na druge uređaje, a ne samo prijenosna računala. Primjerice, zračenje iz mobilnih telefona u laboratorijskim uvjetima pokazalo je već prije da pridonosi slabijoj kvaliteti sperme.
Između topline i zračenja koji dolaze iz današnjih elektroničkih uređaja, testisi su, izgleda, pod velikim pritiskom.
Muškarci su krivi?
"Ali to ipak nije tako jasno", kaže za Reuters dr. Robert Oates, predsjednik Društva za mušku reprodukciju i urologiju. On ne vjeruje da prijenosnici predstavljaju značajan rizik za muško reproduktivno zdravlje.
"To nije biologija stvarnog života, to su u potpunosti umjetne okolnosti", rekao je o ovom istraživanju. "Znanstveno je to interesantno, međutim za mene nema nikakvu ljudsku biološku relevantnost."
Ipak, Američko udruženje urologa objavilo je da na svakih šest parova u Sjedinjenim Državama dolazi jedan koji ima problem sa začećem. Kod polovice tih slučajeva muškarac je taj koji je izvor problema.
I dok je utjecaj suvremene tehnologije na plodnost i dalje još nejasan, životni stil jako je važan, upozoravaju znanstvenici. Dakle, redovita tjelovježba, prehrana bogata voćem i povrćem, smanjen unos crvenog mesa, manje kofeina, prestanak pušenja... ali sve to već znate.
Net.hr