Nakon što ste doznali na koji način i zbog čega čuvate nepotrebne stvari u svom domaćinstvu, vrijeme je da se uhvatite posla i posložite taj nered. I da ga trajno držite pod kontrolom.
Stvari na njihovo mjestoNajviše nereda nastaje jer stvari koje smo koristili ne vraćamo na njihovo mjesto. Lakše i brže je baciti majicu i torbu negdje u stranu na fotelju, no nakon određenog vremena kaos je neizbježan. I onda vam treba puno više vremena kako biste stan/kuću doveli u red. Zbog toga vrijedi zlatno pravilo: stvari odmah nakon korištenja vraćati na njihovo mjesto. A to zamolite i svoje ukućane.
Jedna nova stvar, druga u smećeKako ne biste stvarali nepotrebnu gužvu u svom domaćinstvu, držite se pravila da uvijek kada kupite neku novu stvar, stara ide u smeće. Kupili ste nove šalice? Zbog čega biste držali i dalje one stare? Kupili ste novi kaput i znate da ovaj stari više nećete odjenuti? Ne morate predmete bacati odmah u smeće. Pitajte prijatelje i rodbinu je li njima nešto od toga potrebno, a ako nije, uvijek stvari možete pokloniti u Caritas.
RazmjeneNe morate uvijek posjedovati sve stvari koje su vam potrebne. Neke možete posuditi, a druge razmijeniti. Knjige, DVD-e i igrice posuđujte u knjižnicama, a dječje stvari razmijenite sa susjedom ili prijateljicom koja također ima djecu. Ako organizirate neki tulum ili događaj, a nedostaje vam određeni predmetet, ne morate ih odmah kupiti. Raspitajte se kod prijatelja i rodbine tko što posjeduje i zamolite ih da vam posude.
Spremni na novu godinuStari japanski običaj nalaže da se nova godina započne neopterećeno. Prije novogodišnjeg dočeka, Japanci rade "oosuji", odnosno počiste svoj ured i domaćinstvo kako bi stvorili mjesta i prilike u novoj godini. Stvorite i vi mjesta u svom okruženju za nova znanja, iskustva i uspomene.
Bez razmišljanjaČesto nam se dogodi da se prilikom čišćenja dvoumimo nad svakom stvari treba li je baciti ili ne. Sasijecite to u korijenu. Nemojte razmišljati. Pravilo je sljedeće: ako nešto ne koristite već par mjeseci ili godina, zbog čega još uvijek čuvate taj predmet? Sve što vam uistinu nije potrebno, a ne predstavlja veoma važnu uspomenu (naglasak na veoma važnu) bacite u smeće.
Odredite vrijeme za čišćenjeKako ne biste brzo ostali bez energije i daha, odredite koliko vremena ćete se posvetiti određenim dijelovima svog domaćinstva. Navijte alarm i kada čujete zvono, prebacite se na drugi dio stana/kuće. Kada znamo da nam je ostalo pola sata za čišćenje ormara, nećemo gubiti vrijeme sa strane nego ćemo se posvetiti poslu.
Vreće za smećePored sebe držite uvijek vreće za smeće. U njih automatski, bez razmišljanja, idu polupane, nepotrebne i stare stvari koje nemaju primjenu. Koristite uvijek tamne i neprozirne vrećice za smeće, kako netko od ukućana ne bi poželio nešto izvaditi i sačuvati.
Tri kartonske kutije za bolji redTokom pospremanja domaćinstva koristite tri kartonske kutije. U jednu kutiju stavljate stvari koje samo treba pospremiti, u drugu idu one stvari koje vam ne trebaju, ali su prevrijedne za bacanje i one koje želite pokloniti ili prodati. Ako imate mjesta u stanu/kući držite drugu kutiju dok ne pronađete nove vlasnike. Ako ipak ne možete pokloniti ili prodati dotične predmete, vrijeme je da ih bacite u smeće.
UspomeneSvatko od nas ima uspomene koje rado čuvamo. Kako ne bi stvarali nepotrebni nered, posložite ih u kutije i držite na mjestima koji su teško dostupni. Jer ruku na srce, samo par puta godišnje prelistamo i pregledamo stvari koje smo sačuvali.
Četiri koraka do reda1. SortirajteOdredite određeni dio stana/kuće kojeg ćete pospremiti i sortirajte sve predmete. Brzo donosite odluke: što bacate, što pospremate, što ostaje na dotičnom mjestu?
Slične stvari pospremite zajedno i držite na istom mjestu.
2. BacajteKoliko god nam je u početku teško odvojiti se od nekih predmeta, puna vrećica za smeće često djeluje oslobađajuće. Čim se odlučite da nešto ide u smeće, stavljate u vrećicu. Ako držite negdje sa strane, stvarate nepotrebni nered, a dolazite i u napast dotične predmete ipak sačuvati.
3. OrganizirajteRazmislite kako određeni prostor bolje iskoristiti. Posložite predmete u kutije prema njihovoj namijeni.
4. PospremajteKada ste pobacali predmete, sortirali ih i organizirali, vrijeme je da zaključite čišćenje i pospremite stvari na njihovo mjesto.
izvor