Radi se o inteligentnim, živahnim i zaigranim pticama
Papigice tigrice već su godinama među najpopularnijim kućnim ljubimcima i to nije nikakvo čudo jer se radi o zbilja inteligentnim, živahnim i zaigranim životinjicama. Jeste li znali da one mogu pričati i može ih se naučiti trikovima? One to zbilja mogu, samo je potrebno pozabaviti se njima. One traže dosta odgovornosti i vaše pažnje, one su društvena bića koja će uživati u svakom trenutku provedenom s vama.
Ove male ptičice porijeklom dolaze iz Australije gdje žive u velikim jatima, a u Europu su ih donijeli prvi puta sredinom 19. stoljeća. Kod nas ih se može nabaviti u zelenoj, žutoj (lutino), bijeloj (albino) i plavoj boji i veličine između 15 do 20 centimetara. U mladosti papigice imaju ružičasti nos, čelo je još uvijek prekriveno crnim prugama i oči skroz crne. Odrasle ženke imaju smeđ nos i svjetlije noge, a mužjaci plav nos i sive noge.
Najbolje vrijeme za kupnju papige tigrice je proljeće i ljeto kada se mogu naći mlade papige. A ako ste se odlučili na kupnju papige tigrice morate se pobrinuti za još nekoliko stvari:
Krletka
Krletka mora biti dovoljno prostrana. Minimum za jednu pticu je oko 40 cm širine, 40 cm visine i 30 cm dubine. Za dvije ptice trebalo bi uzeti kavez od barem 50 cm širine i visine, i 30 do 40 cm dubine. vašoj ptičici je potrebno dovoljno prostora za kretanje, jer joj o tome ovisi i zdravlje. Pobrinite se i da ja kavez napravljen od jakih i netoksičnih materijala (ne smije biti hrđe ili oguljene boje).
Na dno kaveza možete staviti novine koje morate mijenjati svakih dva do tri dana, no bolja je opcija staviti pijesak koji upija vlagu. Pa ga morate mijenjati dva puta tjedno, a cijeli kavez operite jednom tjedno. Po vrućim ljetnim danima u kavez papigici možete staviti malenu kadicu s mlakom vodom za kupanje.
Okolina
Naprosto nabaviti kavez i staviti ga bilo gdje nije dovoljno. Ovim papigicama je potrebno prozračno mjesto, no nikako ne na propuhu. Isto tako vole puno svjetlosti, no ne i direktno sunce. S obzirom da su društvene životinje idealno bi bilo smjestiti kavez negdje u stanu gdje je najveća aktivnost, recimo u dnevni boravak, u neki kut otkuda bi ptičice mogle imati pogled na što veće područje sobe. Nemojte ih stavljati u kuhinju ili kupaonu gdje ima pare.
Hrana
Osnovna hrana za papigu tigricu je sitno bijelo sjemeno proso i ono se uvijek mora naći u posudici za hranu. Godinama će papigica ostati zdrava i živahna i ako joj od zrnate hrane ne dajete ništa osim prosa. Ipak radi raznolikosti jelovnika proso možete miješati s ljuštenom zobi, crvenim prosom, svjetlog sjemena, bara u klasu...
Tigrice, za razliku od ostalih ptica koje držimo u krletkama, jedu zrnje tako da ga nad zdjelicom za hranu veoma brzo oljušte vještim i čvrstim kljunom, pritom ljuskice padaju natrag u zdjelicu, a zrno progutaju. Zato je potrebno svaki dan barem dva puta otpuhnuti ljuskice jer se može dogoditi da papigice ostanu gladne misleći da u posudici više nema sjemenja.
U kavez im obavezno stavite i sipinu kost, jod kocku i kalcij kocku. Od voća i povrća najviše vole jabuke, mrkvu, špinat, listove maslačka te mačju travu.
List špinata, salate, kupusa, kelja i ostalo zeleno lisnato povrće ptici se NE daju svaki dan. Dovoljno je jednom ili dva puta na tjedan. Kad dajete zelenje, budite oprezni: svaki list valja dobro oprati da se s njega speru pesticidi i ostale štetne tvari koje su vrlo štetne za zdravlje papigice. Nikako im nemojte davati mokro lišće, već ga prvo osušite. Od mokrog zelenja ptice često dobe proljev, a nisu rijetki slučajevi da od toga uginu. Izvor
___________________________
B..malo malo pa se sjetim tvoga "lava"