Postoji veza između čestog slanja poruka i rizičnog ponašanja – konzumiranja alkohola i droga te ranijeg i češćeg stupanja u seksualne odnose
Već je više istraživanja potvrdilo je da pretjerano SMS-anje među tinejdžerima ima veoma ozbiljne posljedice. Prosječan tinejdžer pošalje oko 3000 SMS-ova mjesečno (djevojčice više nego dječaci), što je brojka koja ozbiljno brine stručnjake diljem svijeta. Posebno brine istraživanje provedeno u Centru za poremećaje spavanja u Edisonu (SAD) koje je otkrilo da sve više djece "esemesa" tijekom noći te da upravo ta djeca imaju više problema s učenjem, promjenama raspoloženja, tjeskobom i depresijama.
Portal Roditeljski.info o ovom istraživanju piše: - Utvrđeno je da su promatrani tinejdžeri prosječno slali 34 poruke u vrijeme kada su trebali spavati. Poruke su slane u vremenu od deset minuta do sat vremena nakon lijeganja u krevet. Prosječnog ispitanika je tijekom noći budila jedna SMS poruka, a slanjem poruka više su se bavile djevojčice. Polovica roditelja promatrane djece nije znala što se događa nakon što dijete ode na spavanje, dok je druga polovica to znala, ali je sve opravdala ‘vremenom u kojem živimo’ u kojem je navodno normalno da djeca umjesto spavanja igraju igre, surfaju mrežom ili pišu SMS poruke.
Američki liječnik Scott Frank pak je proveo istraživanje kojim je otkrio i dokazao da postoji veza između čestog slanja poruka i rizičnog ponašanja – konzumiranja alkohola i droga te ranijeg i češćeg stupanja u seksualne odnose.
Angažirajte se!
Kao roditelji, svi mi želimo da naša djeca budu sretna, zdrava i odgovorna, zato je neobično važno djeci postaviti limite - i to odmah od danas (iako bi idealno bilo naučiti ih mjeri od samog početka korištenja mobitela)!
No prije nego što svom djetetu oduzmete mobitel, objektivno sagledajte ostatak njihovog života jer istraživači, u stvari, tvrde da nije samo SMS-anje krivo. Oni vezu vide između djece koja šalje mnogo SMS-ova i djece koja nemaju dovoljno nadzora i potpore kod kuće. Odnosno zaključak je – ako roditelji vode računa o tome koliko im djeca vremena provode na mobitelu i ostalim sredstvima komunikacije, kao što je internet, onda vode računa i o svim ostalim aktivnostima. Drugim riječima – samo SMS-anje nije problem.
Postavite limite!
Sad kad smo to rekli – konstantno "visenje" vašeg djeteta na mobitelu može biti naporno, ali i znak upozorenja da su drugi problemi na pomolu. Zato je važno imati pravila i jasne granice koje vaše dijete ne bi smjelo prelaziti.
1. Nema korištenja mobitela za stolom. Obiteljski obroci su vrijeme komunikacije s familijom!
2. Nema mobitela u krevetu. Važnost sna nikad nije veća nego za vrijeme razvoja, zato im ako je to baš potrebno i oduzmite mobitel.
3. Nema mobitela za vrijeme posjeta – dakle, ako su vam došli gosti – nema igranja na mobitelu ili SMS-anja umjesto komunikacije s gostima. To je iznimno nepristojno i ne biste im trebali tolerirati tu naviku.
4. SMS-ajte sa svojim djetetom. Budite dio društvenog života svog djeteta i u korak s tehnikom. Tako će oni imati naviku komunicirati s vama, pa će vam se lakše obratiti i u slučaju problema.
5. Neka sami sudjeluju plaćanju dijela računa za mobitel. Jednom kada im priopćite da će sami morati početi odvajati dio svog novca za mobitel više će pažnje obraćati na to koliko će trošiti novca. Za početak neka plaćaju 10 ili 15 posto svog računa, a s vremenom i povećavajte iznos.
6. Porazgovarajte o "sekstanju". "Seksting" ilitga seks preko SMS-a je relativno novi fenomen. No tinejdžeri sve češće veoma eksplicitno komuniciraju porukama i šalju vlastite jednako lascivne fotografije i filmove (koje se onda jednako često i prošire – odnosno osoba kojoj su slike ili film bili namijenjeni proslijedi ih dalje ili objavi na internetu). Zato kad shvatite da je došlo vrijeme za razgovor o seksu (koliko god to neugodno bilo za oboje), obavezno obuhvatite i ovu tematiku i posljedice koje bi to moglo imati.
izvor