Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Jeste li hedonist?

Go down 
+4
teaa
Firefly
Procyon
Blizanka
8 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime23.08.10 14:33

Hedonizam (grč. hēdonē, užitak) etički je nauk koji, kao podvrsta eudaimonizma, užitak smatra vrhovnim dobrom i ciljem ljudskog djelovanja. Pritom se užitak može odrediti vrlo različito: kao osjetilni, kao duhovni, ili oboje. Ugoda je najviše dobro, a svako bi djelovanje trebalo težiti što većem povećanju ugode.
U čitavoj su povijesti filozofi kritizirali nauk hedonizma. Među najvećim mu je protivnicima Kant, prema kojemu se moral ne može povezati s užitkom ili zadovoljstvom. U modernoj filozofiji nisu se mogle zaobići psihologijske teorije koje u užitku vide odlučujući čimbenik motivacije. Tako primjerice Marcuse – zadržavajući ipak kritički odmak – priznaje da vrijednosti hedonizma imaju svoje mjesto u harmoničnom razvoju osobe.

Jeste li hedonista?
Je li hedonizam pozitivan ili negativan?
Kosi li se hedonizam s moralom?


Zadnja promjena: Iana; 08.09.10 12:37; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime25.08.10 18:36

Hedonizam kod mene nema negativno znacenje jer uzivam u svim malim stvarima koje me okruzuju .. hedonizam moze biti uzitak u hrani...u odlasku u prirodu ..u druzenju...samo treba znati granicu dokle je hedonizam pozitivan ....ako uzivanje u potpunosti nas zaokupi i postane nam jedini cilj ...glavni cilj i ne znamo nista drugo ..onda hedonizam dominira nasim zivotom i onda gubimo svaki smisao zivota ..pocnemo teziti za sve vecim i boljim uzitcima ..a oni nas ne mogu zadovoljiti ..onda je za mene to negativan hedonizam ...
treba naravno uzivati ..ali treba imati granice jer jasna je stvar koje granice nam prepisuje nase zivljenje u drustvu ..a to je uzivaj na onaj nacin na koji nikome neces zlo ciniti...
hedonizam bi trebao biti pristup zivotu ..i to bas pozitivan pristup ..jer ima li ljepse stvari od toga kad svoje svoje uzitke mozes podjeliti sa sebi dragim osobama
mislim da sam dala odgovor na pitanja jedino jos mi ostaje ..da li se kosi s moralom ..
ne znam zasto bi se kosilo ..

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Jeste li hedonist? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime25.08.10 20:13

blizanka je napisao/la:
mislim da sam dala odgovor na pitanja jedino jos mi ostaje ..da li se kosi s moralom ..
ne znam zasto bi se kosilo ..

a što ja znam zašto? Laughing Laughing

tako je mislio Kant Laughing
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime25.08.10 20:16

jaoo Iana..ja toliko napisem ..a ti samo sto ja znam zasto uvrjeđenpovrijeđen ne pisem vise :kavica:

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Jeste li hedonist? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime25.08.10 20:19

a pobogu ženo, je li Kant rekao da se moral ne može povezati s užitkom i zadovoljstvom? looool

nemoj me prisiljavati da ga idem čitati večeras :kavica:
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime25.08.10 20:50

looool looool citaj ..a briga me za Kanta hocu tvoje misljenje o svemu a ne samo pitanja :kavica:

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Jeste li hedonist? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime25.08.10 20:53

ček, idem se najprije konzultirati s Kantom, ipak je on bio faca.... looool looool

osobno mislim da moral nije u suprotnosti s užitkom i zadovoljstvom dok su užitak i zadovoljstvo prisutni u našem životu u razumnoj mjeri....
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime27.08.10 11:25

Mislim da je u samoj ljudskoj prirodi hedonizam dobro debelo ugrađen, tj. težnja ka ugodi i što boljem životu. Tko to ne bi htio uopće? Ono što se razlikuje od osobe do osobe jest svijet boljeg života iz mašte kojemu teži.

Je li hedonizam dobar, loš, moralan, nemoralan itd. ovisi o tome kako postavimo pogled na njega. Ako hedonizam smatramo nečim čiji je cilj instant djelovati, drugim riječima ispuniti privremena zadovoljstva koja želimo ostvariti istog trena, takvo djelovanje će nam stvoriti ugodu, ali privremenu ugodu jer se ne mari za posljedice svojih djela. Idemo u školu, neda nam se učiti pa nikako niti se ne želimo prisiliti, umjesto toga igramo igrice i prčkamo po facebooku, to volimo raditi. Što je sa budućnosti? Hoće li nam takva odluka stvoriti ugodu i u budućnosti kada ćemo na poslu kopati kanale i mučiti se jer si nismo htjeli dati truda?
Ako pričamo o djelovanju koje je usmjereno na budućnost, djelovanje koje će nam stvoriti ugodu u budućnosti, e tada pričamo o nečemu.
No misli li se na bilo kakvo djelovanje i bilo kakvu budućnost ovdje? Mišljenja sam da će nam samo moralno djelovanje donijeti pravu ugodu u životu. Što sad Glavaš ima od svoje ugode? Ništa. Pitanje je koliko je ugode imao uopće. Možemo li dobiti ugodu koju tražimo nepoštenim odnosom prema drugima? Možda samo na trenutak, ali svakome se njegovo vraća. Tko se prema drugima odnosi s nepoštenjem, tako će se i drugi odnositi prema njemu, nema mu kruha od toga. Ili ako počiniš zločin, pa se stalno moraš skrivati od policije koja ti je za vratom, ne možeš se normalno vratiti doma, sjesti na terasu i raditi što želiš.

Ajmo primjer Majke Tereze. Je li ona bila zadovoljna svojim životom, jesu li joj njena djela stvarala unutarnju ugodu i balans? Naravno da jesu, i imala je razloga za to. Uostalom tko je pomogao drugome zna kakav je to osjećaj, osjećaj zadovoljstva je tu, sretni smo jer smo napravili dobro djelo.

Zato smatram da težiti ka ugodi nije ništa loše, ali težiti ka istinskoj ugodi, ne ovdje mješati one privremene ugode egoizma. No današnji svijet gleda na ugodu kao na nešto privremeno, barem većina, i djeluje tako da zadovolji svoje trenutne potrebe bez da se na kvalitetan način obazire na budućnost i ugodu koja će trajati dulje i biti bolja. No za dobru ugodu treba biti i snalažljiv, treba znati zagrmiti kada treba i biti oštriji isto tako ako to zatreba. Postizanje balansa ne ide samo tako, treba se potruditi oko toga.
[Vrh] Go down
Firefly
Totalno relaxiran
Firefly


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 1149
Godine : 34
Lokacija : Među oblacima
Datum registracije : 06.07.2010

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime28.08.10 17:06

U potpunosti se slažem s ovim postom Proc :hy:

Da li sam ja hedonista?
Jesam.. nema mi većeg užitka nego stati pred neku dobru sliku, neku koja me nadahne
Oči mi doslovno sve počnu gutati
Mogla bi sate provesti promatrajuči je

Naravno ima tu puno tih sitnih egoističnih stvari koje su za moju dušu i koje me čine ispunjenom
Mislim da kad samo učinimo nešto za sebe da samim time se osjećamo sretnima i pozitivnima
a to je zarazno na neki način.. tako da možemo i širiti okolo
Slažem se s blizankom.. sve u nekom mjerilu
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime07.09.10 16:36

Ne znam jesam li hedonista, ali nastojim uživati u životu i izvući iz njega ono pozitivno Smile
[Vrh] Go down
teaa
Totalno relaxiran
teaa


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 2415
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 05.02.2010

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime07.09.10 16:52

Nastojim biti...u razumnim granicama. Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime08.09.10 12:36

Hedonizam je etički nauk koji, kao podvrsta eudaimonizma, užitak smatra vrhovnim dobrom i ciljem ljudskog djelovanja

ako krenem od ove definicije, nisam hedonista, jer ne smatram užitak ni vrhunskim dobrom ni ciljem ljudskog djelovanja
[Vrh] Go down
svilena
Zagrijao tipkovnicu
svilena


Female
Gemini Goat
Broj postova : 947
Godine : 56
Datum registracije : 05.08.2010

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime08.09.10 12:46

..uživanje je psihološki karakterna stvar za normalne ljude, svatko ima svoj vid i način uživanja, iako postoje ljudi koji uživanje smatraju monetarnom stvari bez toga za njih taj pojam nepostoji.. ja uživam od samog jutra kada shvatim da sam još uvijek prisutna na ovom svijetu i na još bezbroj načina..
[Vrh] Go down
http://mojainternetgalerija.blog.hr/
Gost
Gost




Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime08.09.10 12:51

da, slažem se, nije hedonizam uživati od samog jutra kad shvatiš da si još uvijek prisuutna na ovom svijetu ;)

nisam ni mislila na takvu vrstu užitka

posebno mi se sviđa ovo što je Procy napisao:
Zato smatram da težiti ka ugodi nije ništa loše, ali težiti ka istinskoj ugodi, ne ovdje mješati one privremene ugode egoizma. No današnji svijet gleda na ugodu kao na nešto privremeno, barem većina, i djeluje tako da zadovolji svoje trenutne potrebe bez da se na kvalitetan način obazire na budućnost i ugodu koja će trajati dulje i biti bolja. No za dobru ugodu treba biti i snalažljiv, treba znati zagrmiti kada treba i biti oštriji isto tako ako to zatreba. Postizanje balansa ne ide samo tako, treba se potruditi oko toga.
[Vrh] Go down
Sumrak
VIP član
Sumrak


Male
Aquarius Horse
Broj postova : 33523
Godine : 57
Lokacija : šuma
Datum registracije : 31.03.2011

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime05.10.15 23:41

nekad sam bio, sad od tog nekad možda je 5% ostalo...na to su utjecale životne prilike i događaji...ostalo je to malo i ništa više od toga...nisam potonuo u pesimizam i to...samo bajke nisu iste kao prije...a, moral ili ga imaš ili ne...mada je diskutabilno što je moral...ili nemoral...samo to nije tema sada...uživam u životu i drago mi je da sam živ, ali fale neke osobe u tom životu pa da bih bio pravi hedonista...ovako samo sumrak i ništa više od toga...kafa
[Vrh] Go down
Nastasja Filipovna
Zagrijao tipkovnicu
Nastasja Filipovna


Female
Aquarius Dog
Broj postova : 311
Godine : 54
Datum registracije : 19.04.2015

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime06.10.15 20:58

jesam..možda čak i više nego bih trebala biti..
[Vrh] Go down
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 62
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime08.10.15 15:25

jesam no mozda ne bih htio biti..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Jeste li hedonist? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li hedonist?   Jeste li hedonist? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Jeste li hedonist?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Jeste li fleksiseksualni?
» Jeste l' ih susreli
» Jeste li potiskivač?
» Jeste li u depresiji?
» Jeste li zlopamtilo?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Filozofija-
Forum(o)Bir: