Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Koristimo spoznaju drugih ljudi

Go down 
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Koristimo spoznaju drugih ljudi Empty
PostajNaslov: Koristimo spoznaju drugih ljudi   Koristimo spoznaju drugih ljudi I_icon_minitime15.06.10 14:57

Koristeći znanje drugih ljudi možemo unaprijediti sebe i uštedjeti mnogo vremena koje su ti ljudi proveli tragajući za tom spoznajom.

Ne postoji niko ko zna sve. Svi se rađamo bez ikakvog znanja da bi poslije tokom života učili i sticali znanje. Znači u početku smo kao prazne kese koje se poslije tokom života pune spoznajom. Dakle, ono što stavimo u sebe čini našu ličnost. Ako stavimo nešto loše nećemo biti zadovoljni a ako stavimo nešto dobro biće nam lakše da živimo i budemo sretni.

Umjetnost življenja se uči cijeloga života
Ljudi su godinama skupljali razna znanja i spoznaju o životu, pa zašto onda ne bismo iskoristili to znanje da unaprijedimo sebe. Naravno, bilo bi nemoguće kada bi morali probati sve u životu da bi odredili šta je dobro a šta ne. To bi bilo kao kada bi pošli u branje gljiva bez ikakvog znanja o gljivama. Ima mnogo jestivih gljiva ali ima i onih otrovnih. Pa koliko gljiva bi samo morali probati da bi shvatili koje su jestive a koje ne. Možda bi, na žalost, čak ona prva bila otrovna. Ali pošto su ljudi godinama skupljali znanje o gljivama i zapisali skoro sve o njima, nama danas ne bi trebao biti problem pronaći one jestive.

Umjetnost življenja je nešto što se uči cijeloga života. Da, mi cijeli život učimo kako da živimo i kako da se bolje osjećamo. Jer niko se ne rađa savršen i naučen. U suštini smo ono čemu nas naši roditelji i naša sredina nauči. Da smo se kojim slučajem rodili u Indiji, danas bi se klanjali kravama i živjeli kao ti indijci i dijelili njihovu sreću i probleme. Ali pošto smo rođeni tu gdje jesmo mi se saživljavamo sa sredinom i manje više živimo upravo kao što žive ljudi u toj sredini.

Ono što je zajedničko za sve je da smo ljudi i da imamo slične predispozicije i emocije kao i svi. Svi mi posjedujemo emocije kao sto su strah, ljubav, sreća, bijes i slično. Samo ih koristimo na različite načine. Recimo, jedan zemljoradnik bi se sigurno zabrinuo za svoju ljetinu ako kiša ne bi padala danima, dok jedan zaposleni u kancelariji sigurno ne brine oko toga. Ipak, ono što je zajedničko za sve te ljude je da se ipak zabrinjavaju oko nečega i da imaju emocije brige, straha, sreće i slično. Stoga su mnogi ljudi u raznim dijelovima svijeta stoljećima pokušavali naći neke načine kako da se oslobode nekih neželjenih emocija i osobina. I to je upravo to znanje koje nam može biti od koristi.

Posudimo znanje drugih
Znači mnogi ljudi se nalaze na sličnom putu kao i mi sami i oni isto tako tragaju za boljim osjećajem ili rješenjem nekih problema kao i mi. Možda su proveli godine pokušavajući da riješe neki problem koji su imali ili shvate kako napokon mogu da budu sretniji. Naravno nije svačiji put isti ali ipak ima onih čiji je put sličan našem. Stoga je dobro koristiti znanje tih ljudi i tako unaprijediti sebe i uštedjeti mnogo vremena koje su ti ljudi proveli tragajući za tom spoznajom. Jer zašto bi i mi morali proći kroz to isto ako je to već neko drugi učinio i što je još bolje možda napisao u vidu neke knjige koja je dostupna svima i tako podijelio to svoje iskustvo sa drugima.

Stoga "posudimo" to znanje od drugih jer ćemo se tako brže oslobodili nekog svog problema ili spoznati neke stvari koje nam mogu dati bolji kvalitet života. Tako će nam samo biti lakše da se snađemo u ovoj džungli emocija koje nas svakodnevno prožimaju.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Koristimo spoznaju drugih ljudi Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
 
Koristimo spoznaju drugih ljudi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zašto su ljudi ljubomorni na uspijeh drugih ljudi?
» Antiperspiranti ili deodoranti, što koristimo od njih
» Ljudi u crnom
» Dvoličnost i ljudi....
» Povredjeno 65 ljudi

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Pozitivna psihologija-
Forum(o)Bir: