Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Kada je vreme za prve reči!

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Kada je vreme za prve reči! Empty
PostajNaslov: Kada je vreme za prve reči!   Kada je vreme za prve reči! I_icon_minitime06.06.10 19:55

Kako da prepoznate da li vaše dete zaostaje u razvoju govora, kada je potrebno potražiti stručnu pomoć i na koji način roditelji mogu sami da podstiču komunikacioni, jezični i govorni razvoj deteta?




Šta je primereno kom uzrastu i kako da otkrijete da li se pravilno razvija govor vašeg mališana? Ove dileme muče mnoge roditelje predškolske dece, ali nema odmah razloga za zabrinutost. Pomoću naših saveta, otkrijte koje sve faze postoje u razvoju govora i kada je zaista potrebno tražiti pomoć logopeda.

Savet plus: Ukoliko vaše dvogodišnje dete ne govori ili izgovara nekoliko loše artikulisanih reči, obratite pažnju na razumevanje govora osoba koje ga okružuju. Razumevanje govora će izostati ukoliko postoje smetnje sluha, usporeni kognitivni (mentalni) razvoj ili neurološke smetnje. Ako dete razume veći broj jednostavnih verbalnih naloga , ako pokazuje delove tela kada se to od njega traži, tada verovatno nema teškoća u recepciji govora i ekspresivna strana govora će se uskoro razviti.

Kod dvogodišnjaka proverite:


- da li u govoru koristi više od 10 reči
- može li da pokaže delove na lutki, kada to od njega tražite (na primer, „gde je nos?“ ili „pokaži mi bebinu ruku!“)
- da li oponaša glasove bar jedne životinje ili vozila (na primer, „kako ide auto?“; „koka?“ i slično). Pretpostavlja se da smo dete naučili da kroz igru oponaša različite glasove


.banner_text_link{
text-align: right
}
.banner_text_link a{
font-size: 12px;
color: #ccc
}
.banner_text_link a span{
font-size: 10px;
}
.banner_text_link a:hover{
color: #666
}


- pokazuje li sliku koju imenujemo iz poznatih slikovnica (na primer „gde je meda?“)
- da li u govoru koristi negaciju (na primer kad nečega nema ili nešto ne želi, dete govori „nema“, „ne“, „neće“)

Savet plus: Svako odstupanje od ovih normi ne mora odmah da znači patologiju. Ukoliko primetite da vaše dete jače odstupa od svega što smo naveli, potražite mišljenje logopeda. Tako ćete ukloniti sumnje vezane za pravilan razvoj govora kod vašeg deteta i dobiti potrebne savete za podsticanje govorno-jezičnog razvoja, ukoliko je zaista potrebno.

Prve reči i usvajanje govora


Kada dete počne da izgovara svoje prve reči, ono će na veselje roditelja svakim novim danom otkrivati i pokušavati da izgovori poneku novu reč. Bez obzira na to da li je dete prvo izgovorilo „mama“ ili „tata“, imenovanje važnih osoba u životu vašeg mališana čini sam početak lingvističke faze razvoja govora. Nakon pojave prvih reči, deca brzo počinju da povezuju reči u rečenice i u relativno kratkom periodu (do treće godine) savladavaju osnove maternjeg jezika i njihov govor postaje razumljiv širem krugu ljudi. Iako se u različitoj literaturi navodi da proces komunikacije dece čini svega sedam odsto reči svakodnevnog vokabulara odraslih, taj mali broj reči ipak ima presudnu ulogu u prenosu informacija. Uzajamna komunikacija i razumevanje dečjih potreba, odnosno njihovo zadovoljavanje, kao i sam proces komunikacije, podjednako vesele i decu i roditelje. Roditelji obično porede govor svog deteta sa govorom dece iz bliže okoline i tako zapravo postaju prvi dijagnostičari, ukoliko posumnjaju da se govor ne odvija tempom kojim bi trebalo.

Kada se može govoriti o kašnjenju govora?


Svako dete je jedinstveno i razvija se individualnim tempom. U nekim periodima se može činiti da govor stagnira, međutim, uzrok tome može biti intenzivniji razvoj nekih drugih razvojnih područja, kao što su motorika ili saznavanje, odnosno spoznaja. U nastavku navodimo obrazac razvoja govora, koji se odnosi na prosečne uzraste kada bi većina dece trebalo da ovlada veštinama koje su karakteristične za određeni uzrast. Neka deca ne savladaju sve veštine, sve dok ne dostignu gornju granicu starosne kategorije. Ako vaše dete nije savladalo jednu od navedenih veština, to ne mora nužno da znači odstupanje od urednog razvoja govora. Ukoliko razvoj govora značajno odstupa od onog koji je naveden u obrascu, potražite savet logopeda, koji će vas uputiti u dalje postupke.

Kod trogodišnjaka proverite:


- da li imenuje nekoliko desetima predmeta ili bića iz najbliže okoline
- može li da imenuje neku radnju koja se odvija na slikama
- ponavlja li za vama dve srednje dugačke reči (dete ne mora da zna značenje tih reči niti kako da ih pravilno izgovara)
- može li da imenuje bar jednu boju
- da li koristi dvočlane i tročlane iskaze u govoru (kombinacije dve ili tri reči)

izvor
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Kada je vreme za prve reči! Empty
PostajNaslov: Re: Kada je vreme za prve reči!   Kada je vreme za prve reči! I_icon_minitime06.06.10 21:43

Ja sam tako jako željela da moja Mišica propriča ..jer smo večinom bile same.. Progovorila je nepunih godinu dana...a sa nepune 2 je pričala čitave rečenica sa mnom. Kada bi razoavrale..ljudi bi misli da pričam s nekim večim djetetom..a kada vidjeli da se ona još vozi u kolicima ostali bi šokirani. "Kako tako malo dijete može tako puno i razgovijetno pričati"
Ja sam tako željela sugovornika da me netko valjda poslušao. Ona sada šuti samo kada spava i tada se probudi pa nešto propitkuje Kada je vreme za prve reči! 12363
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Kada je vreme za prve reči! Empty
PostajNaslov: Re: Kada je vreme za prve reči!   Kada je vreme za prve reči! I_icon_minitime06.06.10 22:15

moj klinac je propričao kad je napunio 3 godine... sad kad mu phne onda se ne gasi Laughing

ima još slova koja ne izgovara čisto al bude i to valjda...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kada je vreme za prve reči! Empty
PostajNaslov: Re: Kada je vreme za prve reči!   Kada je vreme za prve reči! I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kada je vreme za prve reči!
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kada treba reći NE smsovima
» Reci mi tko su ti prijatelji i ja ću ti reći kakva si osoba
» Reci mi što slušaš, a ja ću ti reći kakav si
» Vreme je za....
» Kako da pronađete vreme za ljubav?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Obitelj, dom, kultura življenja :: Obitelj i prijatelji :: Roditelji i djeca-
Forum(o)Bir: