Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido Empty
PostajNaslov: Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido   Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido I_icon_minitime27.04.10 9:08

Svijet u kojem živimo sve je zagađeniji - svjesni smo štetnih čestica u zraku, problema automobilskih ispušnih plinova i drugih izvora onečišćenja. Ono o čemu rijetko tko razmišlja je - zagađenje bukom. Obično na njega upozore stručnjaci krajem travnja, točnije 22. travnja kada se obilježava Međunarodni dan protiv buke, a onda ono opet nekako padne u sjednu pred globalnim zatopljenjem i svim ostalim nevoljama koje muče naš planet.
No, buka ima znatno dalekosežnije posljedice za ljudsko zdravlje od oštećenja sluha. On, dakako, prvi strada, a otorinolaringolozi zamjećuju zabrinjavajući trend porasta broja pacijenata.
Koncert od 110 dB


- Posljednje tri godine više ljudi dolazi na pregled i ispitivanje sluha u audiološku ambulantu nego što je to bilo prije. Ono što zabrinjava jest da dolazi više mladih ljudi do 40 godina starosti s problemima sluha i sa šumovima u uhu - kaže prof. dr. sc. Robert Trotić Voditelj odjela za otologiju, neurootologiju i audiologiju Klinike za ORL i kirurgiju glave i vrata KB-a Sestre milosrdnice
Ne morate pritom biti profesionalno izloženi silnim decibelima poput pilota ili radnika na pneumatskoj bušilici. Amerikanci su izmjerili buku u prosječnom uredu - prosjek je 79 i 85 decibela što je kao da cijeli dan pokraj vas zuji usisavač.
Takva razina buke utječe na koncentraciju, pamćenje, pogoršava depresiju, utišava libido... - Na svom putu do kore mozga, zvuk prolazi kroz niz križanja s putovima koji su odgovorni za različite životne funkcije, pa tako može utjecati njih - tumači prof. dr. Trotić vezu zvuka i zdravlja.
Buka, također, utječe na pojačano lučenje hormona kortizola te adrenalina i gonadotropina, koji svojom povišenom aktivnošću mogu utjecati na povišenje krvnog tlaka, povišenje kolesterola u krvi, na suženje krvnih žila te time u konačnici i na pojačani rizik od srčanog ili moždanog udara.
Učinite što možete


Iako je buka toliko sveprisutna da se čini nemogućim barem malo utišati svijet oko sebe - stručnjaci preporučuju da krenemo baš od sebe. Stišavanje televizora i radija, prozora i vrata koji bolje “dihtaju”, nabavke “tihih” kućanskih aparata i izbjegavanje kupovine igračaka djeci koje proizvode jako glasan zvuk (čak do 130 dB!)...
Možda vam se sve to čini malo, no i to je početak puta u svijet s manje buke.

Može i sa slušalicama, ali ...


Slušanje glazbe preko slušalica nije opasno ako je intenzitet slušanja primjeren - glasnije je lošije.
Tako sluh ne ugrožavate ako u omiljenim hitovima uživate na 50 do 60 decibela. No, ako svi ostali putnici , recimo u tramvaju, čuju glazbu iz vaših slušalica izlažete se riziku od oštećenja sluha.
To znači da je intenzitet glazbe sigurno viši od 80 dB, a to je već rizik za trajno oštećenje sluha.
__________________________________________________________________________________

Koliko vi pazite na svoje uši..koliko glasno vam je dovoljno glasno? Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido 765814


izvor
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido Empty
PostajNaslov: Re: Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido   Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido I_icon_minitime17.11.10 13:23

Buka izaziva osjećaj nelagodnosti, odvraća pažnju, ometa misaonu koncentraciju, pospješuje zamaranje kod rada što sve utječe na porast grešaka pri radu, na kvalitetu i produktivnost rada, a također i na povećanje rizika od nesreća na radu.

Dovodi do psihičke labilnosti i razdražljivosti što ima za posljedicu česte poremećaje međuljudskih odnosa na radnom mjestu i u obitelji. Tu treba reći da buka koju netko sam stvara radeći neki posao, buka koja ima za nekoga neki smisao, manje smeta nego buka koju stvaraju drugi.

Audiometrijsko ispitivanje utvrđuje u kojoj je mjeri oštećen sluh. Kod nagluhosti koja se razvija djelovanjem buke iz audiograma se može vidjeti da oštećenja nastaju u području unutrašnjeg uha i da najprije biva pogođeno područje visokih tonova, naročito frekvencijsko područje oko 4000 Hz.

U početnoj fazi oštećenja su ograničena samo na visoko područje zvučnog spektra te osoba ne čuje kućno ili telefonsko zvono iz susjedne prostorije. U daljnjoj fazi javljaju se smetnje u slušanju i razumijevanju govora osobito u bučnoj prostoriji i istovremenog razgovora više ljudi.

U poodmaklim godinama, kada dolazi do fiziološke redukcije sluha uslijed starenja, nagluhost stečena radom u buci sumira se sa staračkom nagluhošću.

Oštećenja sluha koja nastaju kao posljedica djelovanja buke ne mogu se liječiti. Mjere zaštite sastoje se u sprečavanju stvaranja buke na njenom izvoru,zamjenom strojeva i radnih operacija manje bučnim, a gdje nije moguće provoditi osobnu zaštitu od buke.

autor: Branko Brkić


[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido Empty
PostajNaslov: Re: Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido   Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido I_icon_minitime17.11.10 13:31

Ne obracam nekad paznju na buku ..jednostavno je ni ne cujem ..a nekad svaka sitnica mi smeta ..sve zavisi kakvog sam ja raspolozenja.. ..buka koju ja pravim nikad mi ne smeta...nekad kad obratim paznju na nesto ..onda mi to sve vise i vise smeta ..

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido Empty
PostajNaslov: Re: Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido   Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido I_icon_minitime17.11.10 13:32

meni buka stvarno smeta, baš me dekoncentrira i jako često me pravi nervoznom
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido Empty
PostajNaslov: Re: Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido   Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido I_icon_minitime17.11.10 15:32

Jaoo kako mrzim kada muž nešto sluša i pojača onako jako glasno ..dođe mi da čupam kosu..zatvorim se u drugu sobu ili odme u šetnju. Ne podnosim buku..također niti u autu ju ne podnosim. Volim sve umjereno glasno. Mada lagala bih da kada mi se nešto neka pjesma..ili dio u pjesmi sviđa..ne kažem da je pojačam i to onako fest fest..da djeca iz škole čuju što slušam Laughing gitara
Ali tada gledam da muž ni er nisu u kući...a mačka..jadna ona da petama vjetra..valjda i daske pod njom vibriraju pa joj ružno Laughing
[Vrh] Go down
Sponsored content





Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido Empty
PostajNaslov: Re: Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido   Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Stišajte sve! Buka oštećuje srce i želudac, a gasi libido
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pijte vodu na prazan želudac
» Predoziranje antioksidantima oštećuje mišiće
» Kitovi viču kad im smeta buka
» Gasi se HŽ Holding
» Zašto se laptop greje, blokira i gasi?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Zdravstveni savjeti-
Forum(o)Bir: