Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Strah od intimnosti

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Strah od intimnosti Empty
PostajNaslov: Strah od intimnosti   Strah od intimnosti I_icon_minitime13.02.10 10:03

Da li umete da budete intimni

Intimnost je stanje u odnosu sa nekom osobom kada se osecate vrlo bliskima; odnosno osecate da imate blisku vezu ili da ste dobro upoznati i prisni sa nekim ili nekom situacijom. Mnogi ljudi vezuju intimnost i fizicku bliskost, kao i seksualnu aktivnost. Ali, intimnost je mnogo vise od toga. Mozete biti vrlo intimni i bliski sa nekim, a da niste nikada bili ljubavnici.

Intimnost je osecaj koliko vas osoba sa kojom ste bliski ceni i uvazava, koliko se osecate prihvaceno, koliko ste postovani, koliko vas razume i brine za vas i vase potrebe. Bliskost sa drugom osobom dolazi i gradi se postepeno, vremenom. To je odnos u kome vi i druga osoba mozete biti potpuno otvoreni, slobodni u svom ponasanju ili spontano izrazavati sve ono sto mislite i osecate.
Svi mi zelimo intimnost i bliskost. Ali, istina je i da se plasimo intimnosti. Ona predstavlja situacije u kojima smo vrlo ranjivi, a to je strasno za vecinu od nas. Moramo rizikovati da nas partner upozna jako dobro - a to znaci da ce spoznati i sve one mane ili slabosti koje se trudimo da sakrijemo. Tako uvek postoji sansa ili opasnost, da ce nas ta druga osoba prestati da voli ili da ce nas odbaciti kada nas ugleda pod pravim svetlom, a to je upravo ono sto mnoge od nas drzi udaljeno od intime. Ne mozete da se prepustite, jer strahujete da ce druga osoba u vama videti tu "crnu rupu", oziljak(e) koji nosite, mracne misli u kojima postajete zrtva sopstvenih odluka. Videce da niste spoznali sebe, da se ponekad ponasate zbunjeno, uplaseno, da pravite greske. Da vam je zivot ponekad u haosu. Plasite se da bi to neko mogao da zloupotrebi.
U modernom svetu intimnost kao da polako nestaje. Na zalost, intimnost iscezava cak i medju ljubavnicima. Kada pojam prijateljstva tako gubi na znacenju, nije ni cudo. Sta je razlog? Ljudi kao da vise nemaju sta svoje i vredno da podele, da podele svoju intimu. Ko uopste zeli da se bavi tudjim duhovnim siromastvom. Ne postoji slucajno i onaj savet: "Izbegavaj ljude koji imaju vise problema od tebe".
A intimnost, pre svega zahteva poverenje. Moramo verovati drugoj osobi da nas nece odbaciti ili osramotiti u bilo kom smislu. Poverenje moze da se razvije samo kroz obostranu posvecenosti, kao i da se gradi i neguje samo vremenom kroz zajednicku prihvacenost i deljenje. Poverenje stvara zasticenu klimu koja pogoduje odnosu intimnosti, a bez nje parovi se emocionalno odbijaju i udaljavaju sto stvara osecaj usamljenosti bez obzira na zajednicki zivot koji fizicki delite sa nekim.
Intimnost ukljucuje deljenje dozivljenog, dobrog ili loseg. Mozete poceti da radite na intimnosti sa svojim partnerom od prvog dana, te ukoliko vasu vezu zasnivate na poverenju i dobroj komunikaciji zajednicki stvarate i temelj dobre i trajne veze.
Ljubav je cilj kojem neprekidno treba da stremite. I kada naucite da osecate bezrezervnu ljubav prema sebi i prema drugima, sva ranjivost ili strah polako nestaju.

----------------------------------------------------------------------------------------------
Citat :
Svi mi zelimo intimnost i bliskost. Ali, istina je i da se plasimo intimnosti. Ona predstavlja situacije u kojima smo vrlo ranjivi, a to je strasno za vecinu od nas.

kod sviju je mislim taj strah prisutan strah od intimnosti da ne budes povrijeden na pocetku veze


Citat :
A intimnost, pre svega zahteva poverenje. Moramo verovati drugoj osobi da nas nece odbaciti ili osramotiti u bilo kom smislu.

Citat :
Intimnost ukljucuje deljenje dozivljenog, dobrog ili loseg....
......Ljubav je cilj kojem neprekidno treba da stremite. I kada naucite da osecate bezrezervnu ljubav prema sebi i prema drugima, sva ranjivost ili strah polako nestaju.


povjerenje je osnova svega ...tek kad budete potpuno vjerovali partneru u svemu i kad svatimo da uzajamno volimo i sve mane a ne samo vrline onda tek nastaje ona prava intimnost i nema vise straha od
ostavljanja.................



Strah od intimnosti 177-4

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Strah od intimnosti Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Strah od intimnosti Empty
PostajNaslov: Re: Strah od intimnosti   Strah od intimnosti I_icon_minitime13.02.10 21:27

Intimni smo dosta od prvog dana znam da jesmo, ali bilo me strah pričati i riskirati i njega i mene...i sada je..treperi mi glas svaki put kada nešto novo otkrivamo..samo što smo duže zajedno to intimniji postajemo, i dublje i dublje se upoznajemo i veseli me to i iznenađuje, jer neznam koliko može biti duboko i baš je divno otvarati se i produbljivati..a znam da i njega to veseli i draži kao i mene...
Volim što smo od prvog dana samo svoji ...puno toga iz svog života me je poštedio...jer je njemu prebolno o tome pričati..ali s godinama rekao mi je onoliko koliko misli da mogu podnijeti..jer zna tko sam i što sam i koliko mogu podnijeti..ali ne zna baš sve..kao ni ja..oboje štitimo jedno drugog od sebe..
..."crnu rupu", oziljak(e) koji nosite...
Tako je braku i s mojim partnerom..koji mi je svetinja, a i ja njemu.

A za prijatelja..isto me bilo strah kazati nešto o sebi..ali da bi pokazao da imaš povjerenja moraš i nešto dati na povjerenje..i opet riskirati..
.. nikada mi nije bilo jasno zašto ne mogu zadrati..ne zadržati..svi oni tu..ali nemam potrebu više im se povjeravati..nestalo je to nešto s vremenom ..zapravo nešto čega nije ni bilo..a što imam u braku..a sada tek uviđam, prvi put s prijateljem, da imam...intimu..a očito prije je nje falilo...
Nisam bila svjesna koliko je ona potrebana da ju se njeguje u i prijateljstvu, do sada.

I svi se bojimo reći nekom to što vidiš to sam ja...jer ako je nastala potreba da to nekom kažemo znaći stalo nam je do tog nekog i bojimo nas neće odbaciti ili osramotiti ako kažemo sve o sebi...a nema dobre veze bez toga...ničeg dobrog i dugotrajnog nema bez pokazivanja otvorenog i "golog" sebe.
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Strah od intimnosti Empty
PostajNaslov: Re: Strah od intimnosti   Strah od intimnosti I_icon_minitime14.02.10 11:13

Kod mene postoji strah od intimnosti . Ne volim se otkrivati, povjeravati drugima. Mislim da je to neki moj obrambeni mehanizam da ne budem povrijeđena. Iako naravno postoje osobe prema kojima imam poštovanje , povjerenje jer su se dokazale kao osobe kojima mogu vjerovati.
Povjerenje se gradi i ne nastaje preko noći. Za sve treba vremena pa tako i za povjerenje ,jednom se pecnete, drugi put pazite.
Za svaku vezu temelj mora biti iskrenost, otvorenost, bez osuda druge strane, ako nam se osoba počne povjeravati to povjerenje treba čuvati,ne izdati ga.
Treba se graditi sve, pa tako i naše povjerenje prema nekome stjeće se s vremenom, zar možemo strancu odmah otkriti sve svoje tajne, bez straha.
Osobno znam biti nagla, brzopleta i kasnije lupam...glavom i pitam se što mi je to trebalo...rijetko se dogodi, ali ponekad mi osoba jednostavno se tako čini da joj se mogu povjeriti i onda sam nagla..povjerim se i naravno ostajem povrijeđena...
Sve dolazi sa vremenom pa tako i povjerenje.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Strah od intimnosti Empty
PostajNaslov: Re: Strah od intimnosti   Strah od intimnosti I_icon_minitime22.02.10 10:54

kiki je napisala

Citat :
I svi se bojimo reći nekom to što vidiš to sam ja...jer ako je nastala potreba da to nekom kažemo znaći stalo nam je do tog nekog i bojimo nas neće odbaciti ili osramotiti ako kažemo sve o sebi...a nema dobre veze bez toga...ničeg dobrog i dugotrajnog nema bez pokazivanja otvorenog i "golog" sebe.

vidis ja isto mislim da ni jedna veza ne moze biti uspjesna bilo da je ljubav u pitanju ili prijateljstvo ...bez otvaranja sebe i rjesavanja necega izmedu to dvoje ...
volim pocet nesto na cistoj istini ...ne skrivat nista..ma koliko nekad to bolno bilo ...ali samo zajedno uz otvaranje mozemo sve rijesiti i onda smo jaci nego sto smo bili ...imam prijateljstva u koja smo rijesili sve nesuglasice i uvijek kazemo ono sto nas boli ili smeta ...i to je po meni bit cvrstog prijateljstva nikad ne sutiti ono sto ti smeta ili ne razumijes ..

a ljubavi sto se tice ...normalno je da na pocetku ..strahujes da li ces biti povrijeden ili ne ako otkrijes sve ...zato ides korak po korak sve zajedno ...i tu jaca povjerenje i prestaje strah od povredivanja ..i tu je jako bitno krenuti od istine ne lagati i sakrivati ...ovo sto sam do sad naucila ..tj sto smo zajedno spoznali ..to je nesto jako bitno sto nas povezuje i sto nas cini uvijek jakim ...i znam sta god da se desi ..sve prepreke mozemo preci ..ali uvijek otvoreno i skupa Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Strah od intimnosti Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Strah od intimnosti Empty
PostajNaslov: Re: Strah od intimnosti   Strah od intimnosti I_icon_minitime23.04.10 17:16

Nemam straha od intimnosti i dosta sam takvih odnosa stvorio, čak mogu reči da brzo s osobama za koje utvrdim da su ok sklopim intimnija, baš bliska prijateljstva.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Sponsored content





Strah od intimnosti Empty
PostajNaslov: Re: Strah od intimnosti   Strah od intimnosti I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Strah od intimnosti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Strah od neuspjeha
» Hrabrost i strah
» Strah i unutrašnja pretnja
» Lociran centar za strah
» Strah od gubitka virtualnih veza

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: