Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Jeste li potiskivač?

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime08.02.10 18:16

Jeste li potiskivač? Meditation-leaf


Svaki čovjek ima sjećanja koje ne bi rekao svima, već samo prijateljima. Postoje i druge stvari u njegovu umu koje ne bi otkrio ni prijatelju, već jedino sam sebi, i to tajno. No postoje i druge stvari koje se čovjek boji reći čak i sam sebi, i svaki pošteni čovjek određeni broj takvih stvari pohranjuje u um.
( F.M.Dostojevski, Zapisi iz podzemlja)

___


U psihoanalitičkoj teoriji ličnosti Z.Freuda značajno mjesto obuhvaća koncept anksioznosti, psihički bolnog stanja kojeg naša svijest ne može tolerirati dugo i tada se mentalno „branimo“ od misli koje ga izazivaju. Tada i tako dolazi do razvoja tzv. „obrambenih mehanizama“ protiv anksioznosti koji iskrivljuju stvarnost i na različite načine isključuju naše osjećaje iz područja svijesti kako ne bismo trpjeli tu bol. To su, zapravo, svojevrsni strateški „napori“ da se naš ego nosi s društveno neprihvatljivim impulsima naše podsvijesti, energijom libida ili „ida“.
Jedan od važnih obrambenih mehanizama na kojem počiva dobar dio psihoanalitičke teorije je – potiskivanje. Jeste li potiskivač? 31382

U jednom fascinantnom istraživanju potiskivanja, od ispitanika se tražilo da misle na svoje djetinjstvo i dosjete se bilo kojeg iskustva ili situacije koja im pada na pamet. Također se tražilo da se dosjete iskustava iz djetinjstva koja su bila povezana sa svakom od pet emocija ( srećom, tugom, ljutnjom, strahom i čuđenjem) i da navedu najranije iskustvo kojeg se mogu dosjetiti za svaku emociju. Ispitanici su bili podijeljeni u potiskivače i dva tipa nepotiskivača ( visoko anksioznih i nisko anksioznih nepotiskivača) na osnovi njihovih odgovora na upitnike. Utvrđeno je da su se potiskivači dosjećali manje negativnih emocija i bili su značajno stariji u vremenu prvoga negativnog sjećanja kojeg su se dosjetili. Obrazac nalaza je dosljedan hipotezi da potiskivanje povlači za sobom nedostupnost negativnim emocionalnim sjećanjima i nadalje upućuje da je povezano sa suzbijanjem ili kočenjem emocionalnih iskustava općenito. Koncept potiskivanja kao proces koji uključuje ograničen pristup negativnim afektivnim sjećanjima čini se valjanima.

Istraživanja koja prate ove zaključke podupiru stajalište da se neki pojedinci mogu okarakterizirati kao osobe s potiskivajućim stilom. Takvi pojedinci izvješćuju o slabim tendencijama doživljavanja negativnih afektata i posjeduju relativne stereotipne emoc.rekacije. Imaju prilično dosljedne slike o sebi, izvješćuju o slaboj sklonosti promjeni i odupiru se informacijama koje bi mogle dovesti do takve promjene. Premda su relativno mirni, čini se da su platili cijenu takve mirnoće. Stoga , npr. čini se da fiziološki jače reagiraju na stres od nepotiskivača i skloniji su nizu bolesti.
_______

Što mislite da li ste tip „potiskivača“ ili spremno prihvaćate i neugodne i bolne informacije, ma kakve one bile? Zamislite da vaš liječnik zna neke neugodne i bolne informacije o vašem zdravlju. Želite li da vam ih kaže ili ne?
Kada se prisjetite svoga djetinjstva da li ga se sjećate kao neugodnog ili ne ( pogledati nalaze istraživanja)? Jeste li potiskivač? 432419
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime08.02.10 22:56

Jesam tip potiskivacha....sve sam zivotne nepogode i bolne situacije prihvatila svesno...

Zelela bi da mi kaze sve informacije o mom zdravlju...

Detinjstvo mi ima samo 2 neugodne situacije...
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime08.02.10 23:14

što se liječnika tiče...mislim da mi nema više šta reč da bi me iznenadio,naravno da volim da mi kaže...i to sve kako je, a ne da mi neke stvari prešučuje...

a djetinjstvo...hm ja ga se uopće ne sječam...niti jedne scene, doživljaja..niti dobrog niti lošeg ...ništa do 13 godine života...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 1:10

hmmm dobro pitanje, i bas sam morala razmislit, i dosla sam do zakljucka da
ne potiskujem negativno!
I ja bi zeljela znat sta se zdravstveno desava sa mnom, na kraju svejedno ne mogu pobjec iz svoje koze.
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 12:51

mihaela je napisao/la:
Jesam tip potiskivacha....sve sam zivotne nepogode i bolne situacije prihvatila svesno...

Zelela bi da mi kaze sve informacije o mom zdravlju...

Detinjstvo mi ima samo 2 neugodne situacije...

Ček, mihaela, je li ovo pitanje ili konstatacija? Svi mi posjedujemo taj evolucijski konstrukt, svijest, ali postoji ( barem po Z.Freudovom psihoanalitičkom konceptu) još nešto što se u sferama našeg uma tretira kao podsvjesno i nesvjesno..( ali to sad..već prelazi okvire ove teme..uglavnom podsvjesno je ono čega TRENUTAČNO nismo svjesni ali možemo „povući“ iz našeg sjećanja, dok je nesvjesno u nižim ( podrumima) sfera našeg psihičkog i ne može se izvući na površinu osim u ( opet Z.Freud i psihoanaliza) situacijama katarze ili kroz neke tehnike kojima se otkriva..
Ok, ali ( ako si pažljivo pročitala..) nije svejedno niti KADA ti se te dvije neugodne situacije događaju, to jest, u kojoj godini - jer prema psihoanalitičkoj teoriji, "potiskivači" se sjećaju gotovo isključivo ružnih događaja u kasnijem djetinjstvu...


Citat :
Areila: što se liječnika tiče...mislim da mi nema više šta reč da bi me iznenadio,naravno da volim da mi kaže...i to sve kako je, a ne da mi
neke stvari prešučuje...a djetinjstvo...hm ja ga se uopće ne sječam...niti jedne scene, doživljaja..niti dobrog niti lošeg ...ništa do 13 godine života...

Zapravo, kada spominjemo te neugodne informacije dodirujemo i jedan drugi obrambeni mehanizam - NIJEKANJE, koji je vrlo blizak potiskivanju. Oba "troše" našu psihičku energiju jer modificiraju stvarnost i pružaju nam samo ne-anksiozne informacije i osjećaje, pošto naš psih.sustav nije spreman prihvatiti ništa traumatično i bolno..
Iz tvog odgovora proistječe da se (?) svoje anksioznosti i strahove "podigla" u sfere svjesnosti i prihvaćaš realitet, neovisno o tome koliko je bolan ili traumatičan? Ipak, iz odgovora o tvom djetinjstvu nalazimo tragove koncepta "potiskivača"? Jeste li potiskivač? 0457


Citat :
Passion: hmmm dobro pitanje, i bas sam morala razmislit, i dosla sam do zakljucka da
ne potiskujem negativno!
I ja bi zeljela znat sta se zdravstveno desava sa mnom, na kraju svejedno ne mogu pobjec iz svoje koze.


Hm? Nije to baš tako jednostavno - naime, radi se o tome da "potiskivači" ne doživljavaju sebe takvim, čak niti, ponekad, ansksioznim osobnostima. Neka istraživanja uključivala su anksiozne osobe koje su za sebe tvrdile da to nisu, i tek mjerenjem njihovih fizioloških reakcija ( znojenje, drhtanje, puls u traumatičnim situacijama..) dale su odgovore o njihovoj pravoj prirodi, to jest - da li su "potiskivači" ili ne.. Jeste li potiskivač? 432419 Uglavnom, potiskivače "odaje" nesposobnost emoc.izražajnosti, prenaglašena potreba da "nisu" potiskivači ( fiziološki - visok krvni tlak, visok broj otkucaja srca, jake fiziološke reakcije na stres itd.)..
Prema psihoanalitičkoj teoriji koja su istraživanja i potvrdila - ljudi su katkad JAKO motivirani izbaciti iz svog svjesnog iskustva bolne ili prijeteće misli..
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 12:57

sa 13 godina sam imala operciju...i bila sam klinički mrtva 3 minute...neznam dali to ima veze sa mojim sječanjima ili ne...al uglavnom tog razdoblje do operacije se ne sječam...pamtim samo ono nakon Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:07

Neka istraživanja uključivala su anksiozne osobe koje su za sebe tvrdile da to nisu, i tek mjerenjem njihovih fizioloških reakcija ( znojenje, drhtanje, puls u traumatičnim situacijama..) dale su odgovore o njihovoj pravoj prirodi, to jest - da li su "potiskivači" ili ne.. Jeste li potiskivač? 432419


ajd me pristekaj pa da izmjerimo, ocito je vise aparatima vjerovat nego samom sebi Jeste li potiskivač? 12363
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:12

Passion je napisao/la:
Neka istraživanja uključivala su anksiozne osobe koje su za sebe tvrdile da to nisu, i tek mjerenjem njihovih fizioloških reakcija ( znojenje, drhtanje, puls u traumatičnim situacijama..) dale su odgovore o njihovoj pravoj prirodi, to jest - da li su "potiskivači" ili ne.. Jeste li potiskivač? 432419


ajd me pristekaj pa da izmjerimo, ocito je vise aparatima vjerovat nego samom sebi Jeste li potiskivač? 12363


Pa sebe najradije prevarimo.. Jeste li potiskivač? 432419 ..izmislimo sjećanja, lažemo iskustva, stvorimo nepostojeće osjećaje..samo da "izdržimo" negativne emocije..
Cijela individualna psihologija Junga zasniva se na tom da postoje dva svijeta - dvije osobe u nama od kojih jedna stalno mora "lagati" drugu..jer su dvije potpuno suprotstavljene sile. Hm? Ali sad smo već na "terenu" maski u nama..a to je već predmet i za ( moguću..) filozofsku misao i koncept.. Jeste li potiskivač? 432419
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:13

Citat :
Ček, mihaela,
je li ovo pitanje ili konstatacija? Svi mi posjedujemo taj evolucijski
konstrukt, svijest, ali postoji ( barem po Z.Freudovom psihoanalitičkom
konceptu) još nešto što se u sferama našeg uma tretira kao podsvjesno i
nesvjesno..( ali to sad..već prelazi okvire ove teme..uglavnom
podsvjesno je ono čega TRENUTAČNO nismo svjesni ali možemo „povući“ iz
našeg sjećanja, dok je nesvjesno u nižim ( podrumima) sfera našeg
psihičkog i ne može se izvući na površinu osim u ( opet Z.Freud i
psihoanaliza) situacijama katarze ili kroz neke tehnike kojima se
otkriva..
Ok, ali ( ako si pažljivo pročitala..) nije svejedno niti
KADA ti se te dvije neugodne situacije događaju, to jest, u kojoj
godini - jer prema psihoanalitičkoj teoriji, "potiskivači" se sjećaju
gotovo isključivo ružnih događaja u kasnijem djetinjstvu...


Citat:

Ovo je konstantacija...i znam ja sta je i psihoanaliza i Freud...ja sam samo dala odgovor na tvojr pitanje...
Naravno da nije svejedno...zato sam i rekla da sam potiskivac, jer su to dve jedine neugodne situacije u mom detinjstvu , kojih se secam...
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:20

[/quote]

Ovo je konstantacija...i znam ja sta je i psihoanaliza i Freud...ja sam samo dala odgovor na tvojr pitanje...
Naravno da nije svejedno...zato sam i rekla da sam potiskivac, jer su to dve jedine neugodne situacije u mom detinjstvu , kojih se secam...[/quote]

Previše je to složeno da bi mogli davati potpunu psihodijagnozu. Tako da tvoja izjava o svjesnosti da si "potiskivač" može samo značiti da osjećaš određene znakove koji upućuju na to. Valjalo bi upotrijebiti kompletniji i kompleksniji psihodijagnostički alat da bi se izrekla takva složena dijagnoza. Produženo i intenzivno potiskivanje uvijek izaziva i fiziološke i somatske reakcije i možebitno je štetno za zdravlje, odnosno, i obratno - izražavanje emocija i aktivan i prilagodljiv stil SUOČAVANJA s vlastitim osjećajima smanjuje rizik od psihotrauma i somatskih reakcija...

Ili - si zaista istraživala već i prije vlastitu osobnost i utvrdila pokazatelje da postoje potisnute emocije? Jeste li potiskivač? 432419
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:26

Pa naravno da jesam... ne bi tvrdila tako da nisam :kavica:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:31

Cijela individualna psihologija Junga zasniva se na tom da postoje dva svijeta - dvije osobe u nama od kojih jedna stalno mora "lagati" drugu..jer su dvije potpuno suprotstavljene sile.


E to mi vec zvuci na sizofreniju, vjerujem da mogu nesta potisnut
ali da se dvije sile bore u meni, nema sanse.
Ja sam ja , a ne dvi osobe!
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:37

Passion je napisao/la:
Cijela individualna psihologija Junga zasniva se na tom da postoje dva svijeta - dvije osobe u nama od kojih jedna stalno mora "lagati" drugu..jer su dvije potpuno suprotstavljene sile.


E to mi vec zvuci na sizofreniju, vjerujem da mogu nesta potisnut
ali da se dvije sile bore u meni, nema sanse.
Ja sam ja , a ne dvi osobe!

Radi se o tome što prikazujemo drugima oko sebe, i onom, privatnom, osobnom - pojmu sebe..
Postoje društvena pravila i običaji, nužan dio života u društvu koja ne moraju biti dio naše osobnosti, prihvaćamo ih racionalno..ali postoji i naš osobni svijet..neovisan o tome..
Jungova individualna psihologija, osim o tom dijelu, govori i o borbi MUŠKOG i ŽENSKOG dijela u svakoj osobi. Svaki muškarac ( po njemu..) ima svoj ženstveni dio kao i žena muževni. Ako muškarac odbije svoj ženstveni dio ( arhetip anime..) postaje pretjerano hladan i neosjetljiv na osjećaje drugih. Žena, pak, ako odbaci svoj muževni dio, predaje se isključivo majčinstvu...
No, ovo je samo Jungovo gledište, možda stereotipno... Jeste li potiskivač? 432419
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 13:38

Ja mislim da si ti, c_man , najbolji u tome pcela
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 17:41

mihaela je napisao/la:
Ja mislim da si ti, c_man , najbolji u tome pcela

U potiskivanju? Jeste li potiskivač? 432419 Ah, mihaela, ja se ( nažalost..) previše toga sjećam....valjda još i pamtim...sjećanja osobe čija sam reinkarnacija..


Ovaj psihički život predstavlja um naših drevnih predaka, način na koji su mislilili i osjećali, način na koji su poimali život i svijet, bogove i ljudska bića. Postojanje tih povijesnih slojeva vjerojatno je izvor vjerovanja u reinkarnaciju i u sjećanje na prošle živote. ( Jung.)
[Vrh] Go down
teaa
Totalno relaxiran
teaa


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 2415
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 05.02.2010

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime09.02.10 23:07

Što mislite da li ste tip „potiskivača“ ili spremno prihvaćate i neugodne i bolne informacije, ma kakve one bile? Zamislite da vaš liječnik zna neke neugodne i bolne informacije o vašem zdravlju. Želite li da vam ih kaže ili ne?
Kada se prisjetite svoga djetinjstva da li ga se sjećate kao neugodnog ili ne ( pogledati nalaze istraživanja)?

Obavezno bi voljela da mi liječnik kaže sve...pa da je i ono najgore.Čistu istinu o mom stanju.Kad bi bilo nešto teško...sigurno bi pala ,iživcirala se...a onda nastavila i prilagodila se situaciji kakva jest i napravila najbolje što mogu u okviru...recimo tako ,tog svog stanja.Volim više to,nego uljepšavanje nečega...što neće biti dobro u konačnici.

Ne mogu se baš sjetit djetinjstva...ima situacija i situacija.Živjela sam u kvartu gdje je bilo baš puno djece i bilo mi je lijepo.Jedino mi je otac bio strog,beskompromisan,autoritativan.Uvijek ta neka tradicionalna navika prema ženskoj djeci da ih treba u strogoći odgajat da se ne bi otelo kontroli.
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime10.02.10 0:37

californiamen je napisao/la:
mihaela je napisao/la:
Ja mislim da si ti, c_man , najbolji u tome pcela

U potiskivanju? Jeste li potiskivač? 432419 Ah, mihaela, ja se ( nažalost..) previše toga sjećam....valjda još i pamtim...sjećanja osobe čija sam reinkarnacija..


Ovaj psihički život predstavlja um naših drevnih predaka, način na koji su mislilili i osjećali, način na koji su poimali život i svijet, bogove i ljudska bića. Postojanje tih povijesnih slojeva vjerojatno je izvor vjerovanja u reinkarnaciju i u sjećanje na prošle živote. ( Jung.)

Na ovo sam mislila :

Citat :
Radi se o tome što prikazujemo drugima oko sebe, i onom, privatnom, osobnom - pojmu sebe..
Postoje društvena pravila i običaji, nužan dio života u društvu koja ne moraju biti dio naše osobnosti, prihvaćamo ih racionalno..ali postoji i naš osobni svijet..neovisan o tome..

u tome si odlican.....
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime10.02.10 18:00

mihaela je napisao/la:
californiamen je napisao/la:
mihaela je napisao/la:
Ja mislim da si ti, c_man , najbolji u tome pcela

U potiskivanju? Jeste li potiskivač? 432419 Ah, mihaela, ja se ( nažalost..) previše toga sjećam....valjda još i pamtim...sjećanja osobe čija sam reinkarnacija..


Ovaj psihički život predstavlja um naših drevnih predaka, način na koji su mislilili i osjećali, način na koji su poimali život i svijet, bogove i ljudska bića. Postojanje tih povijesnih slojeva vjerojatno je izvor vjerovanja u reinkarnaciju i u sjećanje na prošle živote. ( Jung.)

Na ovo sam mislila :

Citat :
Radi se o tome što prikazujemo drugima oko sebe, i onom, privatnom, osobnom - pojmu sebe..
Postoje društvena pravila i običaji, nužan dio života u društvu koja ne moraju biti dio naše osobnosti, prihvaćamo ih racionalno..ali postoji i naš osobni svijet..neovisan o tome..

u tome si odlican.....

Kao što naše tijelo postaje od zemlje i vraća se u zemlju, naše obrađene misli rađaju se iz mitova završavaju se u mitovima..
( Rene Alleau)

___

Vjerujem u zemlju, sanjam oblake..
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime10.02.10 23:24

Znas da nije mit :kavica:
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime11.02.10 10:15

mihaela je napisao/la:
Znas da nije mit :kavica:

Kako to raspoznati? Kako raspoznati koliko je naš mentalni konstrukt zasnovan na mitovima, a koliko na činjenicama?
To bi, valjda, trebao biti posao znanosti? Jeste li potiskivač? 432419 ..( ali, naravno, i naš osobni svijet pokušavamo stvoriti na razlikama istine i laži..)
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime11.02.10 22:09

Zar ti i ja nismo ljudi koji treba da znaju ljudsku dushu i mentalni konstrukt ?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime12.02.10 11:35

Zar stvari koje potiskujemo ne dolaze kad tad na povrsinu?
Zar neki negativni osjecaji koje smo potisnuli ipak ne djeluju
na nasu vanjsku pojavu...kopkaju iznutra i diktiraju nam nacin
zivota i uticu na odluke?


Zasto se uvijek nesta lose otkrije u proslosti onih koji ubiju, siluju, naprave amok?
Zar je svako potencijalna opasnost za okolinu koji nesta potiskuje?
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime12.02.10 17:34

mihaela je napisao/la:
Zar ti i ja nismo ljudi koji treba da znaju ljudsku dushu i mentalni konstrukt ?

Samo bogovi su savršeni i sve znaju, mihaela..
A poznavatl ljudske duše - to nitko nikada neće moći, osim stvoriti grube koncepte, pretpostavljajući da upravo on ( koncept) dodiruje ključno u spoznajama onog što se zove: ljudska svijest. Što je ljudska svijest, zašto svijest, kako nastaje - o tome bismo mogli.. Jeste li potiskivač? 432419

Naš mozak je sačinjen od 10 milijardi živčanih stanica od kojih svaka pojedina stanica stvara oko 10 000 neuronskih veza sa susjednim stanicama stvarajući intenzivne komunikacijske oblike i obavljajući složene zadaće za naš um i našu svijest..
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime13.02.10 22:01

californiamen je napisao/la:
mihaela je napisao/la:
Zar ti i ja nismo ljudi koji treba da znaju ljudsku dushu i mentalni konstrukt ?

Samo bogovi su savršeni i sve znaju, mihaela..
A poznavatl ljudske duše - to nitko nikada neće moći, osim stvoriti grube koncepte, pretpostavljajući da upravo on ( koncept) dodiruje ključno u spoznajama onog što se zove: ljudska svijest. Što je ljudska svijest, zašto svijest, kako nastaje - o tome bismo mogli.. Jeste li potiskivač? 432419

Naš mozak je sačinjen od 10 milijardi živčanih stanica od kojih svaka pojedina stanica stvara oko 10 000 neuronskih veza sa susjednim stanicama stvarajući intenzivne komunikacijske oblike i obavljajući složene zadaće za naš um i našu svijest..

1.Nisam rekla da moramo SVE znati...ali ti nisi uspesan psiholog ako ne umes da zaviris u ljudsku dushu...ako ne mozes napraviti mentalnu konstrukciju jedne licnosti...

2.nas mozak jos uvek nije dovoljno istrazen da bi mi, koji nismo neurolozi, mogli da pricamo o tome :;):

bye
[Vrh] Go down
Sponsored content





Jeste li potiskivač? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li potiskivač?   Jeste li potiskivač? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Jeste li potiskivač?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Jeste li slobodni?
» Jeste li velikodušni?
» Jeste li ovisni?
» Jeste li zlopamtilo?
» Jeste li kokoš?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: