Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Prestanimo lagati i sebi i drugima

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Prestanimo lagati i sebi i drugima Empty
PostajNaslov: Prestanimo lagati i sebi i drugima   Prestanimo lagati i sebi i drugima I_icon_minitime02.02.10 14:54

Oglašivači koriste manipulaciju kako bi nam prodali proizvod, političari je rabe da bi dobili glasove. Od kreveta do ureda i učionice sve je više onih koji se žale na probleme u svojim vezama - privatnim i poslovnim. Američki obiteljski terapeut Carl Alasko u svojoj nam nedavno prevedenoj knjizi “Emocionalno smeće” savjetuje kako poboljšati odnose, biti bliži i sebi i drugima.
Mnogi funkcioniraju na principu emocionalnog smeća, “otrovnog trojstva” koje se sastoji od stalnog poricanja problema, zabluda o istima i konačno krivnje - jer problem nisu uspjeli riješiti. To vodi u tjeskobu, ljutnju, strah i bol.

Stvarne želje i ciljevi

Poricanje nas brani od prevelikog stresa, od previše okrutnosti u životu. Evo primjera kako funkcionira “otrovno trojstvo”: “Poricanje činjenice da si ne možete priuštiti luksuzne stvari i zavaravanje da ćete naći način da platite kreditne kartice može dovesti do bankrota… Krivnja dolazi na scenu kad se stvari raspadaju, prebacujući odgovornost na nekog drugog”.
Emocionalno smeće, kojim trujemo sebe i druge, skrivena je bolest koja opterećuje i razara odnose s partnerom, šefom, kolegama, rodbinom… To smeće raste kroz manipulaciju koju stalno radimo i sebi i drugima. Prvo treba doći u kontakt s našim stvarnim potrebama, željama i ciljevima, naučiti ih priznati drugima i živjeti u skladu s njima. Drugim riječima, Alasko savjetuje da - prestanemo lagati i sebi i drugima.

TEST - KOLIKO IMAM EMOCIONALNOG SMEĆA?
Imam ozbiljan problem u životu koji dugo ignoriram, nadajući se da će tako nestati. (Primjerice: zdravstveni problem poput prekomjerne težine, ovisnosti o alkoholu ili lijekovima/ pretjerano trošenje novca/ neproduktivnost na poslu…)

Inzistirat ću na svojim planovima ili nastaviti sa svojim ponašanjem ignorirajući mišljenja drugih da radim krivo i ne obraćajući pažnju na očite znakove da sam na krivom putu.

Postoji dio mog života koji je tajna, kad bi moj partner ili okolina saznali o tome, bio bih osramoćen ili još puno gore…

Brzo i olako podižem glas čim uđem u raspravu s partnerom, djecom, kolegama, što dovodi do još gore svađe i produbljuje problem.

Kažem “da” i stvarima koje ne želim ili za koje nisam siguran da mogu izvršiti.

Preplave me emocije poput zabrinutosti, ljutnje, tvrdoglavosti, straha.

Izvrnem i mijenjam priču o nečemu što sam učinio ili nisam učinio ne bih li u njoj izgledao bolje. (Primjerice: tvrdim da sam nešto platio manje ili da sam nekome telefonirao, a nisam…)

Na prvi znak mogućeg konflikta pronalazim način da izbjegnem konfrontaciju. Obično ušutim ili se povlačim.

Nisam u stanju kontrolirati neka ponašanja u mojim odnosima i stalno ih ponavljam.

Često razmišljam o neobičnim ili “magičnim” rješenjima problema koja bi odmah promijenila moj život nabolje. (Primjerice: zgoditak na lotu, moj partner konačno se radikalno mijenja, ja se radikalno mijenjam…)

Kad god me optuže za nešto, brzo krivnju svaljujem na nekog drugog. (Odbijam priznati da nisam uvijek u pravu.)

Mogućnost da drugi kažu kako nešto ne obavljam savršeno jako me brine i čini nervoznim. (Primjerice: često provjeravam i ponavljam radnje ne bih li nešto učinio savršenim, opsjednut sam time da će ljudi pričati o mojim greškama, stalno se uspoređujem s drugima.)

Kad nešto ne ide kako želim, postajem depresivan i mislim da sam kriv (npr. osuđujem sebe za sve probleme, vjerujem da neće doći do poboljšanja jer ja ne zaslužujem biti sretan…)

BODOVANJE: svaki ‘da’ odgovor 10 bodova, ‘možda’ 5 bodova, ‘ne’ 0 bodova

15 bodova - blaga prisutnost emocionalnog smeća

30 bodova - ozbiljni problemi s emocionalnim smećem

40 bodova - kritično stanje, prepun emocionalnog smeća

www.jutarnji.hr


Kakvi su vasi razultati ....i kako se vi nosite sa svojim emocionalnim smećem

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Prestanimo lagati i sebi i drugima Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Prestanimo lagati i sebi i drugima Empty
PostajNaslov: Re: Prestanimo lagati i sebi i drugima   Prestanimo lagati i sebi i drugima I_icon_minitime02.02.10 19:19

Drugim riječima, Alasko savjetuje da - prestanemo lagati i sebi i drugima.
___

Moja mi draga kaže da mene jedinog voli,
Da bi i samog Jupitera odbila da joj dođe;
Kaže, al' što žena u strasti kaže čovjeku,
To zapiši na vjetar, na talas brze vode…
( Gaius Valerius Catullus)
__


Ah, blizz..dobra tema.. Prestanimo lagati i sebi i drugima 432419 ..
Laž u konstrukciji svakidašnjeg života i naše emoc. smeće?
Laž je izvjesnost, naš "štit", "nužna odbrana" od nesavršenosti...
Zašto već i djeca - lažu? Zabranjujemo im laganje zbog opasnosti da zamijene stvarnost s maštom, da umjesto ( naizgled) otklanjanja prepreka koje vode uspježnijem životu - koriste sustav zavaravanja sebe sama.

Ipak - laž je sveprisutna, ali najgore je kad LAŽEMO SAMOG SEBE. Ali, idemo dalje: i - to je dopušteno ( zato i postoje "psihološki mehanizmi odbrane") jer to sprečava teža duševna oboljenja. Važno je samo da budemo cijelo vrijeme svjesni da se životne teškoće mogu ublažiti i tim "slatkim malim lažima".. Prestanimo lagati i sebi i drugima 893340
[Vrh] Go down
teaa
Totalno relaxiran
teaa


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 2415
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 05.02.2010

Prestanimo lagati i sebi i drugima Empty
PostajNaslov: Re: Prestanimo lagati i sebi i drugima   Prestanimo lagati i sebi i drugima I_icon_minitime05.02.10 23:04

Odlična tema.Najgore je kad čovjek nije svjestan sebe i svojih mana.Učimo djecu da ne lažu,a svijet je pun laži.Moram priznat da je moja generacija dobra generacija i svi moji prijatelji koji smo skupa odrastali u istoj ulici.Bila su to lijepa i neopterećena vremena.Ovo danas je sve skupa teže.Kad dođe posao,ljubomora,zarada,novci...borba u životu,djeca,pa problemi...sve nas to skupa udalji i neke i promijeni.
Nije lako nekima to sve skupa prodeverat.Svaka prija koju sretnem...pa se ispričamo,sve imamo neke svoje puteve i nije nijedna bez teškoća.Sve u svemu muževi su nam dobri...jedino jedna nije imala sreću,ali djete je dobro zaposlilo se ima svoj put...pa opet nešto ide kako treba.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Prestanimo lagati i sebi i drugima Empty
PostajNaslov: Re: Prestanimo lagati i sebi i drugima   Prestanimo lagati i sebi i drugima I_icon_minitime30.05.10 21:11

Laz ubija prijateljstvo i ljubav.... Oni koji se sluze lazima da bi postigli neki cilj ustvari na neki nacin i nisu zadovoljni samim sobom....Mozda nisu sposobni da se suoce sa realnoscu,ali ko laze mora da bude spreman na sve posledice....jer da bi odrzali jednu laz moraju na nju nadovezati nove lazi.Zato u neiskrenim odnosima bolje je kazati istinu... I kada te lazima povredjuje neko, kada otkrijes ta osoba gubi svoju velicinu koju je imala u vasim ocima..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Prestanimo lagati i sebi i drugima Empty
PostajNaslov: Re: Prestanimo lagati i sebi i drugima   Prestanimo lagati i sebi i drugima I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Prestanimo lagati i sebi i drugima
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Znanstvenici su naučili robote lagati
»  U kojima situacija je dopušteno malo lagati curama
» Dosljednost sebi
» Što znači „raditi na sebi“?
» Koliko pricate o sebi?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: