Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Vrt u sobi

Go down 
+2
Wind
Kikica
6 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime29.12.09 12:02

Vrt u sobi 230.230._var_www_vhosts_vrt.com.hr_httpdocs_images_vrtusobi

Vrtovi koji se redovno održavaju i koje volimo, uvijek izgledaju lijepo. Nažalost, većina ljudi nema uvjeta imati pravi vrt, no ukoliko volite biljke, vrt možete napraviti i u vlastitoj sobi ili kuhinji.

Ukoliko vam cvijeće u teglama ne znači ništa, vaš sobni ili kuhinjski vrt može se odnositi na biljke koje imaju upotrebnu vrijednost. Ovdje mislimo na začinsko bilje. Djelić začinskog bilja možete iskoristiti kad vam treba prilikom pravljenja hrane a ostatak u tegli i dalje će lijepo izgledati.


Vrt u sobi 230.230._var_www_vhosts_vrt.com.hr_httpdocs_images_terakotazacini

Predlažemo vam taragon, origano, bosiljak, majčinu dušicu i peršin. Svi lijepo izgledaju i ne zauzimaju previše prostora jer ih možete staviti u minijaturne teglice. Ako su tegle uz to i dekorativne možete napraviti zaista lijep aranžman i pred svima se pohvaliti svojom idejom. Ove biljke nisu pretjerano zahtjevne, treba im malo svjetlosti i dovoljno ih je povremeno zaliti.

Svaka od ovih biljaka ima specifičan, ugodan miris pa će vaš mali vrt, osim što će lijepo izgledati, lijepo i mirisati.
Dakle, uz vrlo malo truda možete imati atraktivan, mirisni vrt samo za sebe te besplatne začine kad god vam zatrebaju. Uz to, bit ćete sigurni da u tim začinima nema ništa umjetnog, a prirodna i zdrava hrana je u trendu.

U loncima posebno dobro uspjevaju začini koji dobro podnose sušu i vole siromašno tlo nalik ilovici. Ovdje ubrajamo sredozemne biljke kao što su origano, kadulja, timijan, vrisak i curryjeva biljka (koja je pravom curryju slična jedino po snažnom mirisu).

Suprotno tome, vlasac, peršin i bosiljak trebaju više vlage. Zato ih uzgajamo u loncima bez rupice za otjecanje vode ili rupicu sami zatvorimo.

U svakom slučaju, donju trećinu lonca potrebno je napuniti drenažnim slojem od nabrekle gline, u kojem se potom sakuplja voda.

Možemo si pomoći sljedećim pravilom: što je lišće biljke deblje i tvrđe, biljku treba rjeđe zalijevati. Ukoliko želimo uzgajati različite vrste biljaka skupa, možemo ih posaditi na nivoima. U donjem dijelu posadimo one biljke koje trebaju više vode, a gore one koje uspjevaju u suhoj zemlji.

Možemo kupiti i vrlo privlačne glinene lonce za začinsko bilje s više otvora. U te otvore naspemo zemlju, korijenje sadnica zamotamo u novinski papir i potisnemo ih u otvore na loncu.

Na balkonu

Na balkonu možemo napraviti stup sa začinima. Treba nam jedan veliki lonac i debela grana ili palisada iz vrtnog centra. Najprije granu ili palisadnu palicu betonom pričvrstimo u lonac. Kada se beton osuši, po cijeloj dužini palice izbušimo rupe i u njih privijemo ušice.
Udaljenost između ušica neka bude oko 40 centimetara. U ušice utaknemo žičane obruče kao držače za lončiće. Obruče možemo sami saviti od tvrde žice za varenje ili možemo kupiti već gotove obruče. Na gornjoj strani moramo palicu zaštititi od kiše. Na kraju još samo na nosače objesimo lonce sa začinskim biljem i već imamo dekorativan i upotrebljiv ukras, koji će nam uvijek nuditi svježe sastojke za našu kuhinju.


ZačinUpotrebaProstor/njegaTrajanje
vlasacza namaze, salate, omletezemlja mora biti vlažnaod ranog proljeća do jeseni
peršinza juhe, umake i kao dodatak krumpirusvijetao i topao prostorod proljeća do jeseni
bosiljakza salatu od rajčice i ostala jela od rajčice, za čajsunčan, topao i zaštićen prostorod svibnja do mraza
vrisakkao dodatak povrću, posebno grahusunčan do polusjenovit i suh prostorod svibnja do mraza
timijankao dodatak ovčjem mesusunčan i suh prostorod travnja
kaduljaza čaj kod grloboljesunčan i suh prostorod kolovoza
origanoza picu, kao dodatak umacima od rajčice i mesusunčan prostor, zemlja mora biti suhaod proljeća do jeseni
curryjeva biljkakao dodatak riži, jelima od povrća i mesapuno topline, suh prostorcijelo proljeće
Izvor:vrt.com.hr


Zadnja promjena: Kikica; 14.07.10 15:52; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Wind
Totalno relaxiran
Wind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 1722
Godine : 42
Datum registracije : 09.12.2009

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime30.12.09 16:21

Vrt u sobi BiljkautegliVrt u sobi W375

Veliki sam ljubitelj biljaka pa kad smo vec kod "vrtova u sobi" evo da vam predstavim najbolji nacin za drzanje biljke za one kojima hortikultura nikako ne ide od ruke (one kojima i kaktus uvene) Vrt u sobi 12363
Na slici je moja Pilea Cadierei (mala biljka,max naraste do 30cm) i kao sto se dobro vidi,RASTE U VELIKOJ FLASI!

U velikim flasama moze se napraviti pravi mini ekosistem u kojemu se mogu posaditi 2-3 vrste biljaka mini rasta!
Takva flasa se onda dobro zatvori plutenim cepom i exosistem u njoj se sam odrzava (razmjene materije, kruzenja vode ...)

Ovu svoju Pileu Cadierei sam posadila dosta davno i od tad je nisam ni jednom ni zalila ni otvorila flasu.
OvAkvi mini vrtovi u flasi su extra za one koji zele da imaju zelenilo u kuci ali nisu spretni u uzgoju biljaka.
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime04.06.10 18:31

Odusevljena sam biljcicama!!!!Sve je pocelo prije nekoliko dana,kada sam posadila grancicu crassule ovate (bonsai).Danas,nakon samo par dana u sobi imam saksijice: limuna,narance,rajcice,krastavaca,cherry rajcice,mini papricica,ljutih zelenih fafarona...
a kada to jos sve izrasteeee,e onda se necu moci okrenuti u sobi koja je ionako dovoljno mala.
Mama od prvog dana prigovara,ali eto....ne moguda odolim.Pitam se sta ce biti slijedece..Smile Smile
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime10.06.10 11:20

Danas su mi na prozoru izrasle cherry rajcice koje sam posadila prije 6 dana,jupiiiii!!!!
Nisam vjerovala da ce uspjeti kada sam ih jela neki dan tease
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime10.06.10 11:25

Dragance je napisao/la:
Danas su mi na prozoru izrasle cherry rajcice koje sam posadila prije 6 dana,jupiiiii!!!!
Nisam vjerovala da ce uspjeti kada sam ih jela neki dan tease


tako brzo i već imaju plodove??.. confused


za 6 dana stvarno brzo napreduje.. bravo
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime10.06.10 11:28

heheheh...prije 6 dana sam jela rajcice i posadila iz njih kospice,tako su bile male,male..da nisam vjerovala da ce ista narasti.A danas evo pocele da rastu,nemaju jos plodove,heheheha nadam se da ce i to biti veseli
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime10.06.10 11:37

pa izraste, zašto da ne, samo je pitanje kakvi će biti plodovi pošto je to hibrid i sa svakom narednom sadnjom geni mutiraju i gubi se od kvaliteta i brojnosti plodova...
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime10.06.10 11:41

da znam,citala sam o tome...ali ljudi koji u ovome imaju vise iskustva pisu da uspijeva.Mozda brojnost plodova nije ista ali meni dovoljno i 2 tease ,to ti ja vise onako radi razonode a ne radi dobrog apettita Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime10.06.10 11:49

u svakom slučaju imaćeš lepu, zelenu biljku a možda i neki cvet uz nju.. bravo
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime10.06.10 14:04

Super Draganće..biljćiice te vole. Meni bosiljak raste već skoro dva mjeseca i te je nešto malo se izvuklo iz zemlje Vrt u sobi 12363
Wind e ove biljke u flaši su za mene.. Meni sve uspijeva ali..kad izraste meni dojadi ja bi neku novu da vidim hoće li mi uspjeti. Zbilja ova ideja s biljkama u bocama nije uopče loša Vrt u sobi 12363
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime21.06.10 12:26

Konacnoooooo!!!!!Limun u mojoj sobi je poceo da rasteeee!!!! veseli veseli veseli veseli
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime21.06.10 12:27

I limun imaš Draganče??..to nisi prijavila da si sadila.. cerekalo:
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime21.06.10 12:30

citaj iznad,post od 4.lipnja Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime21.06.10 12:31

aa izvinjavam se...u pravu si...nisam pročitao.. Smile
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime21.06.10 12:34

Ne mogu da vjerujem,da tako male stvari mogu da priuste toliko zadovoljstva.Kad pomislis da neka biljcica zivi zahvaljujuci tebi a mogla je da zavrsi u smecu.....opet onaj osjecaj,kao da sam dobila bebu I love you
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime21.06.10 12:36

a što ti ne uradiš jedan test trudnoće...u poslednje vreme mnogo imaš takav osećaj.. Laughing
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime21.06.10 12:39

heheheh,nema sanse,to ce jos da priceka ljubav
Ali osjecaj je stvarno divan.Ne mogu ni da zamislim kako je tek stvarno dobiti bebu ljubi
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime25.06.10 19:21

Vrt u sobi Fotografija0008.thVrt u sobi Fotografija0009z.thVrt u sobi Fotografija0010s.thVrt u sobi Fotografija0011g.th

evo mojih fafaroncica...jos su mali ali fino napreduju,nisam sigurna koliko ce se vidjeti na slikama jer se spusta noc a ni svjetlo ne pomaze...ako ne bude ok.sutra cu staviti velike slike Smile
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime25.06.10 19:28

Ma vide se vide.Što je fora ovo u jajetu..nikada to nisam vidjela Vrt u sobi 765814 Super napreduju biljčice..bravo. Vrt u sobi 462401

A moj bosiljak..jao kada sam ga ponjušila danas..jer seljačko dijete nikad nije ponjušilo bosiljak..a ono miris kao neka obična travuljaga uz cestu. Pa reko što sam se ja trudila oko njih. Prvo ih je izraslo 5-6 biljčica a drugo smrde ko tvor Vrt u sobi 12363
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime25.06.10 19:48

hvala draga Kiki,imam ja jos primjeraka, Smile ovo je tek pocetak,ako uspije.....idem na pijacu sa proizvodima, Laughing
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime26.06.10 9:56

I sta kaze strucnjak Tornado???Jesu li ok?Jel napreduju kako treba???
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime26.06.10 10:00



lepo niklo, još samo da ojača.. bravo

kad poraste posle moraš da ih prebaciš u nojevo jaje.. cerekalo:
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime26.06.10 10:02

Hocu,ne brini....imam i one koje nisu u jajetu nego u malim saksijicama,pa pratim i usporedjujem,za sada jednako napreduju...ali dok jos malo porastu,vadim ih ljubi
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime26.06.10 10:04



ponekad ih poprskaj vodom po listovima...zadržaće bolje svežinu...
[Vrh] Go down
Dragance
Totalno relaxiran
Dragance


Female
Scorpio Buffalo
Broj postova : 1556
Godine : 38
Datum registracije : 04.06.2010

Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime26.06.10 10:11

Prskam....ponekad,heheh...tnx chirio hvala za savjete :;):
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vrt u sobi Empty
PostajNaslov: Re: Vrt u sobi   Vrt u sobi I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vrt u sobi
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Boje u spavacoj sobi
» Rasvjeta u spavaćoj sobi
» Golf pravila u spavačoj sobi
» Red u dječjoj sobi (za djecu vrtićke dobi)
» Goli poslovni sastanci u spavaćoj sobi

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Svijet bilja :: Kućno, ukrasno i egzotično bilje-
Forum(o)Bir: