Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Praznovjerni golub?

Go down 
+3
Tea
Niky
californiamen
7 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime05.12.09 19:24

First topic message reminder :

Praznovjerni golub? - Page 2 Golubfd8

Jest li kucali u drvo, izbjegavali proći ispod ljestava, igrali na poseban način, nosili neku stvarčicu za sreću, mijenjali ponašanje
zbog horoskopa? Praznovjerni golub? - Page 2 31382 Vjerojatno nema osobe koja to nije..

Jedan od najpoznatijih i najutjecajnijih psihologa uopće B.F.Skinner, pokretač tzv. radikalnog biheviorizma generalizirao je sve naše
postupke kao koncept naučenog ponašanja izazvanog pozitivnim ili negativnim podražajima..
Skinner je praznovjerje objasnio da se ljudi tako ponašaju jer vjeruju ili pretpostavljaju da postoji veza između praznovjernog ponašanja i nekih potkrepljujućih posljedica, iako takva veza u stvarnosti ne postoji, tj, postoji jer je neko ponašanje slučajno bilo potkrepljeno jednom ili nekoliko puta, tzv. nepovezanim potkrepljenjem..

„I ako mislite da je praznovjerje neka isključivo ljudska aktivnost, ja ću stvoriti praznovjernog goluba“ ( B.F.Skinner)
U studiji/eksperimentu je sudjelovalo osam golubova koji su u kavezima tijekom nekoliko dane bile oskudno hranjene a onda stavljeni u eksperimentalni kavez svakog dana nekoliko minuta. Za vrijeme tog njihovog boravka potkrepljenje ( hrana) stizalo je automatski svakih 15 sekundi..
U šest od osam slučajeva pojavilo se novo ponašanje, tako jasno definirano da je slaganje svih promatrača bilo potpuno. Jedna je ptica bila uvjetovana da se okreće u smjeru suprotnom od kretanja sata, izvodeći između potkrepljenja dva do tri okreta. Druga je ponovljeno gurala glavu u jedan od gornjih kuteva kaveza. Treća je razvila neku reakciju zabacivanja, kao da stavlja glavu ispod neke nevidljive prečke. Dvije su ptice razvile reakciju njihanja glava i tijela u kojoj se glava pružala prema naprijed i naglo
okretala zdesna nalijevo, uz sporije vraćanje glave u prvobitni položaj. Jedna je ptica bila uvjetovana da radi pokret nepotpunog kljucanja ili guranja u stranu usmjerenog prema podu, ali ne dodirujući ga..
Prije ovog postupka ptice nisu pokazivale niti jedno od tih ponašanja, a novo ponašanje nije imalo nikakve veze s dobivanjem hrane, ali ptice su se ipak ponašale kao da određene radnje proizvode hranu, tj. poticaj – postale su praznovjerne.. Praznovjerni golub? - Page 2 432419

Pitanja:
Tako - lako ( zapravo) povjerujemo, tako se lako naši psihološki mehanizmi pokrenu u tom praznom smjeru..jer želimo, jer nam treba to - vjerovati u prazno? Što mislite - jeste li praznovjerni „golub“? Što mislite o praznovjerju uopće? Praznovjerni golub? - Page 2 554834Koliko je, zapravo, dio našeg ponašanja? ( moja mama npr. uvijek je pljucnula tri puta kada nam je crna mačka prešla preko puta..)
[Vrh] Go down

Autor/icaPoruka
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime05.12.09 23:11

eh da...i šta smo zaključili...da je dobro bit praznovjeran ako te to čini sretnim ili???? Smile
[Vrh] Go down
Tea
Zagrijao tipkovnicu
Tea


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 758
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 01.11.2009

Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime05.12.09 23:47

Da da...pokupim i ja ponekad koju lipicu Smile Dok  sam bila mala otac mi je često putovao u Njemačku...pa sam uvijek kupila,da se sretno vrati svaki put Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime06.12.09 0:12

@Ariela..
Znanje nas ne mora činiti sretnim...
Malo praznovjerja - ako pomaže našem samopouzdanju: zašto ne? Praznovjerni golub? - Page 2 31382

@Tea..
..i tako davala sebi spoznaju da si i TI nešto učinila za sebe i svoju sreću...da ju MOŽEŠ kontrolirati...
( oni Skinnerovi golubovi su neprestano povlačili ručicu jer su bili gratificirani da se nadaju..tako i mi - nadamo se dobrom ishodu, vjerujemo u njega - naše znanje o uzaludnosti ne sprečava nas u tome..) Praznovjerni golub? - Page 2 554834
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime06.12.09 9:02

californiamen je napisao/la:

Ne sumnjam... Praznovjerni golub? - Page 2 31382 ..škorpioni ( tipični) su ( ahhh...) kažu emocionalni, strasni, teški karakteri i - imaju onu bodlju kojom ubadaju najviše sebe...
Čitao sam baš nedavno knjigu u kojoj se cijela tipizacija horoskopa obrazlaže različitostima u karakterima. Zodijački znakovi su zapravo karakteri, sve ostalo što slijedi može se svrstati u praznovjerje, no - stari grci ( valjda izumitelji prvih ozbiljnih horoskopskih znakova) su to znali pa su "karaktere" podijelili na takav način..
Zapravo, ako je to istina ( karakterne osobine) onda je stvar zaista zabavna.. Praznovjerni golub? - Page 2 432419
Ja sam se recimo, uvijek divio STALOŽENIM vagama... Praznovjerni golub? - Page 2 73820

teški karakteri i - imaju onu bodlju kojom ubadaju najviše sebe...s ovim prvim bih se slozila ali ovo drugo nikako ...jer skorpije vole prvo sebe...daju mnogo i drugima ...kad se daju daju se komplet ...jako malo pokazuju svoje osjecaje ...a ako ih slucajno dirnes ubodu tako da boli do kraja zivota

vage ...bas su stalozene Laughing Laughing ne bih volila nesto zivit sa vagom...ta stalozenost me nervira Laughing Laughing vage ...oprostite ... ljubi

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Praznovjerni golub? - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime06.12.09 23:22

Citam horoskop al ga zaboravim dok zatvorim novine, nisam sujeverna, al recimo da imam neke svoje rituale...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime02.06.10 21:25

Nisam sujeverna Praznovjerni golub? - Page 2 969280
[Vrh] Go down
Sponsored content





Praznovjerni golub? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? - Page 2 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Praznovjerni golub?
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Istrebljeni golub selac - golub putnik - Ectopistes migratorius
» Uhapšen golub
» Golub brži od interneta

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: