Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Praznovjerni golub?

Go down 
+3
Tea
Niky
californiamen
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 19:24

Praznovjerni golub? Golubfd8

Jest li kucali u drvo, izbjegavali proći ispod ljestava, igrali na poseban način, nosili neku stvarčicu za sreću, mijenjali ponašanje
zbog horoskopa? Praznovjerni golub? 31382 Vjerojatno nema osobe koja to nije..

Jedan od najpoznatijih i najutjecajnijih psihologa uopće B.F.Skinner, pokretač tzv. radikalnog biheviorizma generalizirao je sve naše
postupke kao koncept naučenog ponašanja izazvanog pozitivnim ili negativnim podražajima..
Skinner je praznovjerje objasnio da se ljudi tako ponašaju jer vjeruju ili pretpostavljaju da postoji veza između praznovjernog ponašanja i nekih potkrepljujućih posljedica, iako takva veza u stvarnosti ne postoji, tj, postoji jer je neko ponašanje slučajno bilo potkrepljeno jednom ili nekoliko puta, tzv. nepovezanim potkrepljenjem..

„I ako mislite da je praznovjerje neka isključivo ljudska aktivnost, ja ću stvoriti praznovjernog goluba“ ( B.F.Skinner)
U studiji/eksperimentu je sudjelovalo osam golubova koji su u kavezima tijekom nekoliko dane bile oskudno hranjene a onda stavljeni u eksperimentalni kavez svakog dana nekoliko minuta. Za vrijeme tog njihovog boravka potkrepljenje ( hrana) stizalo je automatski svakih 15 sekundi..
U šest od osam slučajeva pojavilo se novo ponašanje, tako jasno definirano da je slaganje svih promatrača bilo potpuno. Jedna je ptica bila uvjetovana da se okreće u smjeru suprotnom od kretanja sata, izvodeći između potkrepljenja dva do tri okreta. Druga je ponovljeno gurala glavu u jedan od gornjih kuteva kaveza. Treća je razvila neku reakciju zabacivanja, kao da stavlja glavu ispod neke nevidljive prečke. Dvije su ptice razvile reakciju njihanja glava i tijela u kojoj se glava pružala prema naprijed i naglo
okretala zdesna nalijevo, uz sporije vraćanje glave u prvobitni položaj. Jedna je ptica bila uvjetovana da radi pokret nepotpunog kljucanja ili guranja u stranu usmjerenog prema podu, ali ne dodirujući ga..
Prije ovog postupka ptice nisu pokazivale niti jedno od tih ponašanja, a novo ponašanje nije imalo nikakve veze s dobivanjem hrane, ali ptice su se ipak ponašale kao da određene radnje proizvode hranu, tj. poticaj – postale su praznovjerne.. Praznovjerni golub? 432419

Pitanja:
Tako - lako ( zapravo) povjerujemo, tako se lako naši psihološki mehanizmi pokrenu u tom praznom smjeru..jer želimo, jer nam treba to - vjerovati u prazno? Što mislite - jeste li praznovjerni „golub“? Što mislite o praznovjerju uopće? Praznovjerni golub? 554834Koliko je, zapravo, dio našeg ponašanja? ( moja mama npr. uvijek je pljucnula tri puta kada nam je crna mačka prešla preko puta..)
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 19:28

Ne vjerujem.....to su gluposti....iako kad mačka pređe preko ceste kažem daj se vrati da te mlatnem i potjeram na drugu stranu..natrag Praznovjerni golub? 73820 ..šalim se..inače sam ljubitelj životinja Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 19:38

Niky je napisao/la:
Ne vjerujem.....to su gluposti....iako kad mačka pređe preko ceste kažem daj se vrati da te mlatnem i potjeram na drugu stranu..natrag Praznovjerni golub? 73820 ..šalim se..inače sam ljubitelj životinja Praznovjerni golub? 73820

Aha, znači UOPĆE nemaš neke svoje ( praznovjerne) rituale ili postupke za koje misliš da ti mogu donijeti sreću? Praznovjerni golub? 432419
( pa ti si onda baš jako samopouzdana osoba...)
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 19:39

Ne.....nema nikakvih rituala ..osim crvenog donjeg rublja Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 19:45

Niky je napisao/la:
Ne.....nema nikakvih rituala ..osim crvenog donjeg rublja Praznovjerni golub? 73820

Aaaa..ipak si praznovjerna golubica u - crvenom donjem rublju koje donosi sreću.. Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 19:46

ma ne to su provjerile prije mene....to je iskušano..ali pali i crno Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
Tea
Zagrijao tipkovnicu
Tea


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 758
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 01.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 19:56

Kuckam o drvo ili glavu...to ne izostavljam.Crna mačka...hmmm...bilo je i toga.Horoskop...ne čitam...ma prije sam ga čitala.To mi je malo besmisleno.Znači malo mačke, al' drvo za svaki slučajčić Smile
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:04

horoskop Laughing Laughing nemam nikakvih rituala ...to mi je tako glupo ...nisam praznovjerna..jer ne mislim da ista mijenjamo ako kuckamo neko odozgo ..nego odozdo ili ako propustamo nekog ispred nas zbog crne macke ...bez veze Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Praznovjerni golub? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:08

Vidiš ti B..kako to ide.... Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:11

@Tea..
Jelda da je to baš zanimljivo? Iako smo svjesni (?) da je takvo ponašanje "prazno", da ne postoji nikakva razmumna veza između neka dva ponašanja ili događaja - ne možemo izostaviti to ( praznovjerno) ponašanje - toliko smo kondicionirani njime.. Praznovjerni golub? 432419

@blizanka..
Ne čitaš horoskop? Nije ti se nikada dogodilo da - sasvim odjednom - uočiš vezu i da se iznenadiš točnom prognozom? Takve slučajnosti počinju djelovati i odjednom se nađemo zagledani u horoskopi i vođeni nekim smjernicama? Meni se npr. baš ponekad čini da je moj karakter određen TIPIČNIM ŠKORPIONOM.. Praznovjerni golub? 554834

@Niky..( možemo li vidjeti slikicu?????) Praznovjerni golub? 73820 ( ako mogu - biram slikicu - u crvenom donjem rublju...)
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:12

Je...sad bi ti da ti sv.nikola donese moju slikicu Praznovjerni golub? 73820 ..e baš ču ti poslat u crnom Praznovjerni golub? 73820

Što horskop spada u praznovjerje..i astrologija Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
Tea
Zagrijao tipkovnicu
Tea


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 758
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 01.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:14

Podznak mi je inače škorpion.Ma...od viška glava ne boli ,tako se ja mislim.Za zdravlje nije na odmet kucnuti o drvo Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:17

Niky je napisao/la:
Je...sad bi ti da ti sv.nikola donese moju slikicu Praznovjerni golub? 73820 ..e baš ču ti poslat u crnom Praznovjerni golub? 73820

Što horskop spada u praznovjerje..i astrologija Praznovjerni golub? 73820

Aj, dobro, onda za ovog Sv.NIkolu u crnom, a za sljedećeg u crvenom? Praznovjerni golub? 31382
Pa horoskop i vjerovanje u zvijezde je tipično praznovjerje ( u znanstvenom tumačenju). Praznovjerne osobe uznemirila bi stvarnost u kojem svoje ponašanje ne bi mogli povezani sa nečim što je "iznad" njih, što kontrolira njihovo ponašanje. Ali, postoji i "skriveno" značenje praznovjerja. To je način ponašanja koji homogenizira i socijalizira osobe koje vjeruju u tako nešto, takve osobe se "prepoznaju" i imaju svoju "kulturu" u kojem je horoskop i ponašanje određeno zvijezdama dio njihovog zajedništva..
[Vrh] Go down
Tea
Zagrijao tipkovnicu
Tea


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 758
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 01.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:21

Čitala sam nešto da sami predsjednici prate horoskope i imaju svoje astrologe.Valjda u svim svojim odlukama moraju biti naj naj ,pa sve faktore uvažavaju.Čak sam u priči jednog kapetana slušala kako su i oni praznovjerni pomalo.Tolika putovanja...uvijek neki rizik postoji,pa nije na odmet svaka moguća pomoć na tim putovanjima.More je uvijek nepredvidljivo,oni to najbolje znaju koliko iz sitnice može nastupiti katastrofa.
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:24

Astrologija praznovjerje hm....ja mislila da nije Praznovjerni golub? 73820 Praznovjerni golub? 73820 ti egipčani stvarno nemaju pojma Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
Tea
Zagrijao tipkovnicu
Tea


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 758
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 01.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:27

Ma da... nisu ni oni bez veze u nebo gledali Smile
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 20:40

pa da...mislim da su oni vidjeli i znali ...ne znam...meni se egipatska povjest jako sviđa...tako da....
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 22:23

californiamen je napisao/la:

@blizanka..
Ne čitaš horoskop? Nije ti se nikada dogodilo da - sasvim odjednom - uočiš vezu i da se iznenadiš točnom prognozom? Takve slučajnosti počinju djelovati i odjednom se nađemo zagledani u horoskopi i vođeni nekim smjernicama? Meni se npr. baš ponekad čini da je moj karakter određen TIPIČNIM ŠKORPIONOM..

procitam ja ...ne kazem da ne procitam ...ali se nasmijem ...i ne mislim vise na to ...jer nisam ni malo praznovjerna jer kome god sta napisu mora se nekom nesto i poklopit jer svi ili volimo ili smo sami pa cekamo nekog ...i svima treba odmor ...spavanje ...itd sto se tice znakova ...to mi vec ne spada u praznovjerje nego u opis neke licnosti ...vjerovatno su dosta njih promatrali pa izvukli onosto bi nas zanimalo
a sad
nasa stvar hocemo li se tu pronaci ...ako je nesto lijepo tu smo ako ne nismo tu ...o skorpiji bi mogla mnogo reci ...ali za sad samo to da si dosta tajanstven i volis misticne igrice ...a za ostalo ne znam ...ali cini mi se da skorpije nisu tako druzeljubljive kao ti bar iz mog iskustva ...sto se tice mog znaka ...dosta se ne slazem sa njihovim objasnjenjima...jer mi nije samo do zabave ...ali pustimo ljude nek vjeruju ako vole i ako im je to zabavno ...jer i ja se zabavim ali nikad me horoskop ne vodi .... Smile big smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Praznovjerni golub? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 22:38

Tea je napisao/la:
Čitala sam nešto da sami predsjednici prate horoskope i imaju svoje astrologe.Valjda u svim svojim odlukama moraju biti naj naj ,pa sve faktore uvažavaju.Čak sam u priči jednog kapetana slušala kako su i oni praznovjerni pomalo.Tolika putovanja...uvijek neki rizik postoji,pa nije na odmet svaka moguća pomoć na tim putovanjima.More je uvijek nepredvidljivo,oni to najbolje znaju koliko iz sitnice može nastupiti katastrofa.

Da, Tea...
Upravo o tome se radi, da bismo smanjili anksioznost u nekim kompleksnim i frustrirajućim situacijama posežemo za onim oblicima ponašanja koja uvjetuju da se u njima osjećamo bolje i s manje stresa...
"Praznovjerno" ponašanje je, kao što je to B.F.Skinner i dokazao, jedan oblik naučenog ponašanja, gdje direktne poveznice ne postoje: mi ih stvaramo sami jer nam trebaju, jer naša svijest "vapi" za poveznicama u situacijama kada je kontrola vrlo nepouzdana i teško savladiva..
A pošto živimo u vrlo komplesnim i nesigurnim vremenima - razni oblici praznovjernog ponašanja su česti...
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 22:43

blizanka je napisao/la:

nasa stvar hocemo li se tu pronaci ...ako je nesto lijepo tu smo ako ne nismo tu ...o skorpiji bi mogla mnogo reci ...ali za sad samo to da si dosta tajanstven i volis misticne igrice ...a za ostalo ne znam ...ali cini mi se da skorpije nisu tako druzeljubljive kao ti bar iz mog iskustva ...sto se tice mog znaka ...dosta se ne slazem sa njihovim objasnjenjima...jer mi nije samo do zabave ...ali pustimo ljude nek vjeruju ako vole i ako im je to zabavno ...jer i ja se zabavim ali nikad me horoskop ne vodi .... Smile big smile

Ne sumnjam... Praznovjerni golub? 31382 ..škorpioni ( tipični) su ( ahhh...) kažu emocionalni, strasni, teški karakteri i - imaju onu bodlju kojom ubadaju najviše sebe...
Čitao sam baš nedavno knjigu u kojoj se cijela tipizacija horoskopa obrazlaže različitostima u karakterima. Zodijački znakovi su zapravo karakteri, sve ostalo što slijedi može se svrstati u praznovjerje, no - stari grci ( valjda izumitelji prvih ozbiljnih horoskopskih znakova) su to znali pa su "karaktere" podijelili na takav način..
Zapravo, ako je to istina ( karakterne osobine) onda je stvar zaista zabavna.. Praznovjerni golub? 432419
Ja sam se recimo, uvijek divio STALOŽENIM vagama... Praznovjerni golub? 73820
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 22:58

praznovjerje...pa sad...ne pazim na mačke to mi je malo glupo...ja se recimo nikad ne vračam po nešto ,što sam zaboravila...ako sam već krenula negdje...(radi loše sreće ako se vratim ) Laughing
horoskop isto čitam ...al ne volim baš ove dnevne ...volim pročitat one karakterne ...karakteristike svakog znaka itd.... Smile

a valjda jesam praznovjerna... Laughing
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 23:01

Ariela je napisao/la:
praznovjerje...pa sad...ne pazim na mačke to mi je malo glupo...ja se recimo nikad ne vračam po nešto ,što sam zaboravila...ako sam već krenula negdje...(radi loše sreće ako se vratim ) Laughing
horoskop isto čitam ...al ne volim baš ove dnevne ...volim pročitat one karakterne ...karakteristike svakog znaka itd.... Smile

a valjda jesam praznovjerna... Laughing


Uh, jelda da se baš teško "otresti" tih nekih ponašanja, iako se osjećamo glupo...( ja također ovo..ne volim se vraćati..grrr... Praznovjerni golub? 940140 ..ali to si tumačim praznovjerjem radije nego prirodnom ljenošću... Praznovjerni golub? 12363 ...)

Mislim da smo svi manje-više oni smiješni Skinnerovi golubovi... Praznovjerni golub? 462885
[Vrh] Go down
flo
Zagrijao tipkovnicu
flo


Female
Aries Tiger
Broj postova : 204
Godine : 110
Datum registracije : 22.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 23:03

i ono skupljanje srećica ( baš se tako zovu da..)
po ulici..spada u to..jel tako Ciii..?
ja to radim..
znaš..one male srećice..lipice..koje nađeš dok hodaš..
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 23:05

izgleda da jesmo...baš smo golubovi... Laughing

ma neka ...to mi je onako...jedan dodatan poslić u životu...čisto da razbijem monotoniju Laughing
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime05.12.09 23:07

@flo...
Praznovjerni golub? 31382 ..daaa..to obavezno, ( ali to ..ako skupiš dosta ...i kupiš si nešto lijepo nije samo prazno "vjerovanje"..već o-predmećeno praznovjerje..)


@Ariela..

..pa jeste, posebno ako nam se čini da s tom monotonijom - "zaradimo" i malo samopouzdanja i vjerovanje da je "sreća na našoj strani".. Praznovjerni golub? 554834
[Vrh] Go down
Sponsored content





Praznovjerni golub? Empty
PostajNaslov: Re: Praznovjerni golub?   Praznovjerni golub? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Praznovjerni golub?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Istrebljeni golub selac - golub putnik - Ectopistes migratorius
» Uhapšen golub
» Golub brži od interneta

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: