Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime05.09.09 11:38

Sedam "okidača"


O sedam "okidača" koji su zaslužni za lažni osjećaj gladi, a zbog kojih jedemo i kad to organizmu nije potrebno, govore stručnjaci za magazin Time.
1. Vrijeme

Preko rutinskog ponašanja, mi naša tijela naučimo da svakog dana očekuju doručak, ručak i večeru u isto doba dana, kaže profesor psihijatrije Univerziteta u Cincinnatiju Randy Seeley. "Jedan od razloga zašto ste svaki dan gladni u podne je taj što ste u to vrijeme jeli najmanje 100 dana prije."

2. Prizor

Istraživanje uz pomoć magnetne rezonance pokazuje da se mozak ponaša u potpunosti drugačije u zavisnosti da li čovjek gleda fotogarfije hrane koju voli i koju ne voli jesti. "Tijelo predosjeća trenutak kad će hrana ući u sistem", kaže Seeley. I zato se počne lučiti pljuvačka više nego uobičajeno kad gledamo neko slasno jelo.

3. Raznovrsnost

Čak i nakon obilnog jela, često napravimo dodatnog mjesta i za desert. Razlog je taj što žudnja za slatkišima nije zadovoljena. Ann Gaba, nutricionistica u New York Presbyterian Hospital, kaže da je nekad dovoljno uzeti malo voća iza jela, kako bi obuzdali želju za šećerom.

4. Miris

Miris je jedan od ključnih znakova koji signaliziraju da je hrana blizu. Kad osjetimo miris, to može izazvati izlučivanje inzulina, zbog kojeg možemo pomisliti da smo gladni. "Miris i prizor sami aktiviraju osjećaj da nam se otvorio apetit", objašnjava Sharron Dalton, profesorica nutricionizma na Univerzitetu New York.

5. Alkohol

Iako nije naučno dokazano da alkohol povećava apetit, previše piva, vina ili žestokog pića može prouzrokovati da jedemo više. "Većina ljudi koji su na dijeti, kažu da im je teže odmaknuti se od trpeze kad piju neko alkoholno piće", kaže Seeley.

6. Temperatura

Što su temperature niže, ljudi imaju običaj više jesti. To je jedan od razloga što je u restoranima uglavnom svježe. "Vaš metabolizam padne kad je vrijeme za jesti, a hrana vas ugrije", kaže profesor pedijatrije na Harvardu David Ludwig. "Vrućina je signal sitosti."

7. Rafinirani karbohidrati

Nakon jela bogatog rafiniranim karbohidratima, poput tjestenine, organizmu će biti potrebna hrana kroz nekoliko sati. Ova hrana uzrokuje da se šećer u krvi snizi, a "kad opadne razina šećera, bit ćemo mnogo zainteresovaniji za hranu", kaže Ludwig.
(Sarajevo-x.com)

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime05.09.09 11:41

Kad sam nervozan zbog nečeg jedem i kad nisam gladan, nekad i ako mi je nešto ekstra dobro.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime05.09.09 11:44

Znam da mi neče svi vjerovati, ali največa i najjača ljubav, je ljubav za hranom..ja ju volim strašno jako...volim papati i sve mi je fino..uživam u svakom grizu nečega što šnjopam..naravno sve u granicama normale :;):
A što se tiće mirisa to razumijem nemaju svi ovako profinjen nosić kao ja Laughing to je stvar u protoku zraka dok nešto udišete, a pošto je kod mene velik..e što da vam radim kad ste uskračeni Laughing
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime05.09.09 11:54

Hehehehehe Kiki legendo, dobro je kad prašiš sve i ostane ti tako dobra linija kakvu ti imaš! :;): veseli

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime05.09.09 11:56

zadnje vrijeme ...ne volim jesti .... zaboravio samo kad moram .... Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime05.09.09 14:58

Goran je napisao/la:
Hehehehehe Kiki legendo, dobro je kad prašiš sve i ostane ti tako dobra linija kakvu ti imaš! :;): veseli

Linija, linija.. veseli šišaš liniju bitno da je brdo zakrivljenih linija u mozgu
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime05.09.09 15:15

Tako je Kiki, to je najbitnije... veseli

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 27
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime28.02.10 10:02

od kad imam net (poslednje 2 godine) ugojila sam se 15 kila....zbog zasto?
Zato sto kako ustanem s kompa odem do frizidera (iz dosade)...napravim sendvic...i sednem da gledam tv ili da citam nesto...al sve u svemu sedim....posle opet za komp...u medjuvremenu grickam sta god nadjem....posle kompa opet jedem, iako nisam gladna...naravno, sedenje po ceo dan...a kasiku sam pocela da upotrebljavam tek pre mesec dana, jer sam skontala da sam ko stoka Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? 776231

a da...u zadnje vreme sam primetila da cim me neko iznervira, vatam se za frizider...ponekad skontam da nisam gladna, pa ga odma zatvorim, al retke su takve situacije... Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? 12363

A najgore mi je sto sad kad god jedem, bez obzira dal sam gladna ili ne, posle toga me grize savest sto sam jela...bila sam nesto kod skolskog psihologa pa smo, ne znam ni kako, poceli o tome da pricamo, i kaze ona to je prvi korak da obolim od onog sranja...sto jedu pa povracaju...zaboravila sam kako se zove...
Uplasila sam se, jer mi je XY puta palo na pamet da i ja to uradim...
al hvala bogu nisam...ne znam ni kako je to moglo da mi padne na pamet Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? 267525
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime23.09.10 18:39

natjera me miris jela .. nekad izgled ...nervoza ...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime23.09.10 19:19

Ja ne jedem kad nisam gladna...ja jedem pravo samo kada sam gladna..a kada mi se gricka tako beze..onda po vočkama palim ili vočni jogurt pojedem.. Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content





Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? Empty
PostajNaslov: Re: Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?   Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Šta nas tjera da jedemo i kad nismo gladni?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» 7 razloga zašto ste stalno gladni
» Emocionalan marketing - što tjera ljude na kupovinu?
» Duh bivšeg dečka tjera joj ljubavnike, tuče ih, zastrašuje...
» Zašto suštinski jedemo govna ???
» Najveća krivnja je prihvatiti krivnju koju nismo zaslužili

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Gastronomija :: Svaštara-
Forum(o)Bir: