AKVARIJ KAO DEKORATIVNI ELEMENT
Osim što ima gotovo terapeutske mogućnosti, opušta nas i smiruje, akvarij stvara odgovornost i brigu prema živim bićima koja ga nastanjuju, a s našeg gledišta ima i nevjerojatno učinkovitu dekorativnu jačinu da ne kažemo, moć.
Ako je uređen prema pravilima i s ukusom, akvarij će biti centar svake prostorije u koju se postavi.
Međutim, napraviti atraktivan akvarij nije nimalo lako, a održavati ga takvim još je i teže. Prema riječima stručnjaka za akvarije s www.akvarij.net nitko tko želi imati akvarij ne smije takvu odluku donijeti na brzinu. Prije donošenja odluke nije loše malo proučiti i pročitati literaturu na temu akvaristike (ovdje skinite besplatan primjerak Vodič za potpune početnike u akvaristici) ili popričati s ljudima koji imaju iskustva.
Prije kupnje akvarija morate donijeti nekoliko odluka koje će utjecati na izgled vašeg budućeg akvarija. Kao prvo morate odlučiti želite li toplovodni ili hladnovodni akvarij, koliko vremena možete odvojiti za potrebe održavanja, imati viziju kako će izgledati budući akvarij, saznati sve o potrebnoj opremi i kemikalijama...
Akvarij može u konačnici ispasti prilično skup „sport“ zato prije nego li krenete u to napravite plan i eliminirajte sve suvišno i nepotrebno.
Što je potrebno za početak?
Prvi zadatak je kupnja akvarija, za početak idealan je onaj između 100 i 200 litara. Ako ste spretna osoba možete ga i sami napraviti, ali ako nemate iskustva u radu sa staklom, silikonskim kitom, rezanjem i sl., zaboravite, radije ga kupite.
Osim „kućišta“ potrebno je još dosta prateće opreme: filter, rasvjeta, grijač, stalak, podloga i substrat, dekorativni elementi, biljke...
Još je jednostavnije kupiti gotov akvarij u specijaliziranoj trgovini. Postoje kompletno opremljeni akvariji sa svom osnovnom opremom (filter, grijač, rasvjeta), ali i dodatnom opremom (stalak, CO2 sustav, reflektori, pozadine...).
SAVJETI:Smještaj akvarija je važan. Osim što će akvarij biti ukras u vašem domu (pa ga treba smjestiti na vidljivo i atraktivno mjesto), on je i potencijalna opasnost. Smjestite akvarij daleko od vrata koja se otvaraju, predmeta koji bi se mogli srušiti i razbiti ga. Blizina prozora također može smetati (provjetravanje zimi, temperature ljeti), a kod peći ili radijatora teško će se zimi ili ljeti kontrolirati temperatura vode.
Kompletno opremljeni akvariji jako variraju cjenovno i kvalitetom izrade i važno je dobro se raspitati prije kupovine takvog akvarija. Kompletni akvariji su u pravilu skuplji (najčešće dvostruko).
A gdje ga smjestiti?
Nakon što je odabrano pogodno mjesto za akvarij u domu (ne previše frekventno, istovremeno atraktivno, van domašaja kvake i vrata, daleko od sunčevih zraka i grijaćih tijela) i nakon što je stalak za akvarij napravljen i stabilan (potpuno vodoravan; provjeriti libelom!) i naravno, kupljena sva potrebna oprema, može
se krenuti sa stavljanjem akvarija u pogon.
Akvarij je na mjestu i što sad?
Kao prvi korak navodi se postavljanje substrata na dno akvarija, a nakon čega se postavlja sloj šljunka i pijeska. Konačno se postavlja dekoracija (panj i kamenje) i namjesti filter i grijač – prema uputama, a aparatura se još ne uključuje.
sada je sve spremno za punjenje vodom. Da se podloga ne bi poremetila, na nju stavimo veliki keramički tanjur i kantom ili kanistrom ulijevamo vodu (hladnu ili mlačnu) preko tog tanjura. Kada je tank napunjen do polovice možemo zasaditi bilje – to je u tom trenutku najlakše. Nakon sadnje bilja tank napunimo do kraja.
Nakon ovih radnji montira se poklopac i u pogon stavi rasvjeta. Akvarij je startan.
Prije nego se u akvarij dodaju ribe potrebno je obaviti tzv. „cikliranje“ u trajanju od 3-4 tjedna. To je period prilagodbe vode tj. stvaranja kolonija dušičnih bakterija koje kasnije eliminiraju razne otrove iz tog minijaturnog eko sustava. Ovo je najdosadniji dio priprema, ali vrlo koristan i potrebno ga je odraditi do kraja kako bi kasnije bilo što manje problema.
I na kraju, slijedi onaj najveseliji trenutak kada akvarij naseljavamo živim ribicama.
ALI... i tu ima poprilično komplikacija, morate paziti koje ribe mogu zajedno ići, a koje ne, imate druželjubive ribe, ratoborne ribe i izrazito agresivne ribe. Prije nego nabavite ribe, dobro proučite literaturu, web stranice i forume pa tek onda krenite u kupovinu.
Unatoč velikoj zahtjevnosti, akvarij će na kraju pružiti svu ljepotu i čar sitnog djelića prirode i to u vlastitoj sobi.