Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Zabranjeno pušenje

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Zabranjeno pušenje Empty
PostajNaslov: Zabranjeno pušenje   Zabranjeno pušenje I_icon_minitime26.03.09 13:33

Zabranjeno pušenje je osnovala grupa prijatelja koja je išla u sarajevsku Drugu gimnaziju i živela u Ulici Fuada Midžića u sarajevskom naselju Koševo. Grupi koju su osnovali su dali ime Pseudobluz bend. Svi članovi su bili uključeni u radio emisiju Top lista Nadrealista, pa su već imali svoja scenska imena. Originalnu postavu su činili: Nenad Janković („dr Nele Karajlić“; vokal, klavijature), Davor Sučić („mr Sejo Sekson“; gitara), Zenit Đozić („Fu-Do“; bubnjevi), Mustafa Čengić („Muče/Mujo Snažni“; gitara), Mladen Mitić („Munja“; bas-gitara) i Ognjen Gajić („Ogi“; saksofon, flauta). Povremeno im se kao gost pridruživao Mirko Srdić („Elvis J. Kurtović“), koji je imao svoju grupu Elvis J. Kurtović & his Meteors. Uskoro su počeli da se nazivaju Pseudobluz bend Zabranjeno pušenje, a posle nekog vremena su prosto odbacili prvi deo. Njihov prvi snimak „Penzioneri idu na more zimi“, je snimljen u Radio Sarajevu početkom 1981.
Nastupali su širom Sarajeva pre nego što su snimili svoj prvi album „Das ist Walter“ juna 1984. za Jugoton. Postava se promenila, a sada je mlađi brat Nenada Jankovića Dražen Janković („Seid Mali Karajlić“) bio na orguljama, dok je Predrag Rakić („Šeki Gajton“) preuzeo bubnjeve. Album je u početku izdan u 3.000 primeraka, ali je na kraju prodato oko 100.000 kopija, postavivši rekord za prevazilaženje početnog izdanja 30 puta. U jesen 1984. su krenuli na turneju od 60 koncerata, što ih je učinilo jednom od najvećih jugoslovenskih rok atrakcija posle samo jednog albuma.
Tokom te turneje, na koncertu u Rijeci 27. novembra 1984. Karajlić je, misleći na pojačalo koje se pokvarilo, rekao: "Crk’o Maršal. Mislim na pojačalo". Publika i vlasti su to shvatili kao šalu na račun preminulog Josipa Broza Tita, što je napravilo veliki problem grupi. Mediji su ih kritikovali, a kampanja protiv njih je rezultovala otkazivanjem ostalih koncerata i prestankom emitovanja Top liste nadrealista.
U ovoj atmosferi grupa je snimila svoj drugi album „Dok čekaš sabah sa šejtanom“ i izdala ga jula 1985. Pesme su napisali Sejo Sekson, Nele Karajlić, Seid Mali Karajlić i Elvis J. Kurtović. Album je bio solidan, ali je bojkotovan od strane medija i naknadna turneja je imala razočaravajući završetak što je nateralo Munju, Šekija Gajtona i Mučea da napuste grupu da bi pronašli sigurniji način da zarade za život.
Za potrebe snimanje trećeg albuma „Pozdrav iz zemlje Safari“, objavljenog 1987. od strane Diskotona, ostatku grupe su se pridružili Predrag Kovačević (Kova/Kovalski iz „Kurtovićevih Meteora“) na gitari, Faris Arapović na bubnjevima i Emir Kusturica koji je svirao bas gitaru na tri pesme. Sve pesme su napisali Sejo Sekson i Nele Karajlić, dok je Kusturica bio koautor dve pesme. Diskotonovi cenzori su imali nekoliko zamerki i pesmi „Naš predlog za Pesmu Evrovizije“ je morao biti promenjen naslov, pošto je pesma sadržala komentare o depresivnom ekonomskom stanju i nedostatku slobode izražavanja. Album je sadržao veliki broj hit pesama i vratio je grupu na visok nivo slušanosti. Turneja koja je sledila, a koja se sastojala od 87 koncerata, je bila najveća dotadašnja turneja Zabranjenog pušenja, i grupa je tada priznata za jednu od jugoslovenskih rok institucija. U januaru 1988. grupa je dobila zlatnu ploču za prodatih 100.000 kopija.
U oktobru 1988. grupa je izdala svoj zadnji album pre raspada, „Male priče o velikoj ljubavi“. Pesme je uglavnom napisao i producirao Sejo Sekson. Na ovom albumu Jadranko Džihan je svirao klavijature, a Darko Ostojić (Minka) je svirao bas gitaru. Na albumu su se pojavili i operska pevačica Sonja Milenković, violinista Dejan Sparavalo i Goran Bregović kao prateći vokal i gitarista. Album je bio srednjeg uspeha. Grupa je krenula na turneju sa grupom Bombaj Štampa i ostatkom ekipe Top liste nadrealista (one koje već nije svirala u grupi). Turneja (kombinacija pozorišta i rokenrola, po ideji Seje Seksona) je bila veliki uspeh i smatrana je za najbolju turneju 1989. sa oko 60 koncerata i više od 200.000 posetilaca.

Nestabilna politička situacija tokom raspada Jugoslavije se odrazila na grupu, pa su je Sejo Sekson, Darko Ostojić i Faris Arapović napustili. Ubrzo nakon početka rata u Bosni i Hercegovini, Nenad Janković je prešao u Srbiju i osnovao svoju grupu Nele Karajlić & Zabranjeno pušenje. Većina članova Zabranjenog pušenja i Top liste nadrealista je ostalo u opsednutom Sarajevu. Iako su mnogi kritikovali Jankovićev potez, Sučić (koji je ostao u Sarajevu i radio je ratne epizode Top liste nadrealista da podigne moral stanovnika Sarajeva) je izjavio da je Janković bio u drugačijoj situaciji jer je imao malu bebu.

Početkom 80ih, kada je ostatak pop scene bivše Jugoslavije pratio evropske trendove (uglavnom pank rok i novi talas), Zabranjeno pušenje je bio deo jedinstvenog rok pokreta sa centrom u Sarajevu. Ovaj pokret, uglavnom zasnovan na prostom, mladalačkom garažnom roku sa uticajima folka, je odredio jedinstveni sarajevski urbani urbani stil nazvan Novi primitivizam.
Pesme Zabranjenog pušenja su se kretale od panka do roka; vrlo često aranžirane da sadrže trube i saksofone, davale su grupi jedinstven zvuk. Zabranjeno pušenje je pevalo o Sarajevu, njegovim idolima i lokalnim herojima uz priče o ljubavi i gubicima, na drugačiji i često humoristički način. Vrlo jasni i često cinični, stihovi grupe su bili dovoljno napredni da pokažu poslednje stadijume jugoslovenskog socijalizma („Dan republike“, „Srce, ruke i lopata“, „Amir“, „Guzonjin sin“), drugačije klubove i i homoseksualce („Pišonja i Žuga u paklu droge“, „Javi mi“), a takođe su predvideli mračne nagoveštaje predstojećeg rata („Kanjon Drine“, „Zvijezda nad Balkanom“).
Pesme kao što su „Nedelja kad je otišo Hase“ (pesma je naizgled posvećana fudbaleru Asimu Ferhatoviću Haseu, ali je zapravo o danu kada je preminuo Josip Broz Tito), „Anarhija ol over Baš-čaršija“, „Zenica bluz“, „Šeki is on d roud agejn“, „Balada o Pišonji i Žugi“, „Pišonja i Žuga u paklu droge“, „Dok jezdiš ka Alemanji“, „Lutka sa naslovne strane“, „Na straži pored Prizrena“ i mnoge druge su osigurale svoje mesto u istoriji rok muzike bivše Jugoslavije.

DISKOGRAFIJA

1984 Das ist Walter



01. Uvod (Tema iz filma "Walter brani Sarajevo")
02. Anarhija all over Bascarsija
03. Abid
04. Put u srediste rudnika Kreka Banovici
05. Selena vrati se Selena
06. Necu da budem Svabo u dotiranom filmu
07. Kino "Prvi maj"
08. Seki is on the road again
09. Pamtim to kao da je bilo danas
10. Zenica blues
11. Cejeni odlaze


1985 Dok cekas sabah sa sejtanom


01. Stanje soka
02. Djevojcice kojima mirise koza
03. Lutka sa naslovne strane
04. Dok cekas sabah sa sejtanom
05. Dok jezdis ka Alemanji
06. Ibro Dirka
07. Ja imam kuhinju
08. Ne me quitte pas
09. Vuk
10. Bas Celik (1. dio)
11. Brut
12. Radost prvog zita
13. Ujka Sam
14. Nedjelja kad je otiso Hase
15. Sanjao sam nocas da te imam
16. Kazu mi da novog frajera imas
17. Gdja. Brams
18. Bas Celik (2. dio)


1987 Pozdrav iz Zemlje Safari



01. Hadzija ili bos
02. Kako je Velika Britanija postala probuseni dolar
03. Murga drot
04. Dobri jarani
05. Dan republike
06. Balada o Pisonji i Zugi
07. Manijak
08. Posljednja oaza (U losoj formi sam)
09. Srce ruke i lopata
10. Meteor



1989 Male price o velikoj ljubavi



01. Guzonjin sin
02. Javi mi
03. Piccola storia de grande amore
04. Pisonja i Zuga u paklu droge
05. Pklatovi I - Invazija Pklatova
06. Pklatovi II - Veliki bijeg
07. Kanjon Drine
08. 12 sati
09. Na strazi pored Prizrena
10. Zvijezda nad Balkanom


Krnje Zabranjeno Pusenje - 1994 Live @ SKC Basta

01. Javi mi
02. Lutka sa naslovne strane
03. Stanje soka
04. Sanjao sam nocas da te imam
05. Necu da budem svabo
06. 12 sati
07. Nedelja kad je otiso Hase
08. Seki is on the road again
09. Hadzija il bos
10. Srce, ruke i lopata
11. Dan republike
12. Posljednja oaza
13. Ibro dirka
14. Zenica blues
15. Guzonjin sin
16. Pisonja i Zuga

1997 Ja nisam odavle



01.Gile sampion
02.Tri ratna havera
03.Letimo zajedno
04.Nema nigdje nikoga
05.Ja nisam odavle
06.Ona nije tu
07.Zeni nam se Vukota
08.Od istorijskog AVNOJ-a
09.Sto nacina
10.Zoka ja sam trudna
11.Ljubav udara tamo gdje ne treba i kad joj se covjek najmanje nada
12.Odlazi voz


1998 Riblje Pusenje

Gubitnicka pesma
Pobednicka pesma


1997 Fildzan viska



01. Halid umjesto Halida
02. Pubertet
03. Mile Hasisar
04. Mozes imat' moje tijelo
05. Fildzan viska
06. Pismo Elvisu
07. Oprosti mi pape
08. Test za dzenet
09. Haile Selasije
10. Balada o Gigi Bosnicu
11. Kada dernek utihne
12. Otpor stoko

1998 Hapsi sve! - Live



01. Balada o Pisonji i Zugi
02. Lutka sa naslovne strane
03. Guzonjin sin
04. Ko te kara nek ti pise pjesme
05. Nedjelja kad je otiso Hase
06. Dan republike
07. Na strazi pored Prizrena
08. Seki is on the road again
09. Piccola storia de grande amore
10. Fikreta
11. Ibro Dirka
12. Zenica blues
13. Halid umjesto Halida
14. Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac

1999 Agent tajne sile


01. Pismo
02. Sa Cickom na Stonese
03. Agent tajne sile
04. Tragovi suza
05. Vjestica
06. Izvini jaro, guzim
07. Penzioneri
08. Mali Cviko
09. Jugo 45
10. Dr. Dzemidzic
11. Poso, kuca, birtija
12. Pupoljak


2001 Bog Vozi Mercedes



01. Tigar iz Kladnja
02. Karabaja
03. Dino
04. Lijepa Alma
05. Bog vozi Mercedes
06. Genter
07. Arizona Dream
08. Raja iz skole
09. Idol
10. Pocasna salva
11. Sareno kamenje
12. Splitska princeza

2004 Live in st. Louis



01. Dok cekas sabah sa sejtanom
02. Pisonja i Zuga u paklu droge
03. Bos ili hadzija
04. Selena vrati se Selena
05. Mozes imat moje tijelo
06. Zenica blues
07. Test za dzenet
08. Jugo 45
09. Posljednja oaza (Fikreta)
10. Lijepa Alma
11. Kanjon Drine
12. Poso, kuca, birtija
13. Fildzan viska

2006 Hodi da ti ciko nesto da


CD1 - Se klicem Mujo
01. Nema vise
02. Mali motac jointa
03. Pravo zajebani DJ iz Chicaga
04. Biffe Neretva
05. Dobro dvoriste
06. Sigurna vremena (za Sasu M.)
07. Haag
08. Impossible is nothing (David Beckham)
09. Laku noc stari
10. Takvim sjajem


CD2 - Se klicem Suljo
01. Hodi da ti ciko nesto da
02. Dzana
03. Pred zatvorenim sankom
04. OK Diane
05. Mejtas
06. Igrac s brojem dva
07. Dzeki
08. Agregat
09. Domovina

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
 
Zabranjeno pušenje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zabranjeno pusenje
» Pušenje - da ili ne?
» Vraća se pušenje u kafiće
» Zabranjeno lajanje!
» Eva i zabranjeno voče

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Glazba :: Biografije, glazbene vijesti i glazba općenito :: Biografija i diskografija glazbenika-
Forum(o)Bir: