KAKO SNIMITI BOLJE PORTRETE
SAZNAJTE VIŠE O ELEMENTIMA DOBRE PORTRETNE FOTOGRAFIJE
Ne može biti toliko teško, zar ne? Vaš prijatelj/supružnik/dijete zatraži od vas da snimite njegovu/njezinu sliku. Posjedujete lijep digitalni fotoaparat, pa ste ga zgrabili i snimili sliku. Međutim, iako ne znate zašto, niste zadovoljni rezultatom. Fotoaparat fokusira i ekspozicija je pravilno postavljena, dakle, što nije u redu? Upravo ste naučili kako je za dobar portret potrebno više od tehničke vještine.
Kao prvo, razmislite o pozadini. Ona ne bi trebala odvlačiti pažnju od subjekta. Običan zid, tamnozeleno lišće – sve što je jednostavno (bez snažnih linija ili uzoraka), dobro funkcionira. Nema ničeg goreg od linije, stupa ili grane koji izgledaju kao da izrastaju iz glave subjekta.
Gary Small
D800, AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR objektiv, 1/250 s, f/6,3, ISO 100, s prioritetom okidača, matričnim mjerenjem i punim bljeskom.
Na ovoj fotografiji, prometni znak „raste” iz glave subjekta.
Gary Small
D800, AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR objektiv, 1/250 s, f/4, ISO 100, s prioritetom okidača, matričnim mjerenjem i punim bljeskom.
Na ovoj fotografiji, pomakli smo se samo nekoliko koraka – gdje nema prometnih znakova – te smo stvorili oku ugodniju fotografiju.
UZMITE U OBZIR POZADINU
Ako fotografirate nekog uz svijetlu pozadinu, može se dogoditi da rezultat bude tek snimka obrisa. Razlogu tomu je pozadinska svjetlina koja uzrokuje podekspoziciju subjekta i čini ga tamnim. Da biste to spriječili, možete upotrijebiti Nikonovu D-SLR ugrađenu bljeskalicu ili uključiti funkciju bljeskalice na svojem digitalnom fotoaparatu COOLPIX ili Nikon 1. No dok biste tako osvijetlili lice, svijetla pozadina bi i dalje predstavljala problem.
Svaki Nikon D-SLR i COOLPIX ima kompenzaciju ekspozicije. Da biste neutralizirali svjetlinu pozadine, pretjerano eksponirajte za jedan ili dva f-stupnja ili brzine okidača. Ako rezultati još uvijek nisu u skladu s onim što ste željeli postići, pokušajte s drugom pozadinom: po mogućnosti tamnijom od subjekta.
Imajte na umu da je tema slike vaš subjekt. Nemojte snimati čitavo područje oko njega. Približite se subjektu tako da se fizički primaknete ili pomoću telefotografskog objektiva ili objektiva sa zumom. Izdvojite subjekt uz jednostavnu pozadinu koju ste pronašli. Ljudske glave su postavljene okomito, pa ih tako i snimajte. Osobe na portretima snimljenim vodoravnim usmjerenjem mogu izgledati kao da im je neudobno.
D800, AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II objektiv, 1/250 s, f/2,8, ISO 100, s prioritetom otvora blende, matričnim mjerenjem i ugrađenom skočnom bljeskalicom.
Kompozicija ovog portreta nije uopće zanimljiva. Subjekt sjedi ispred ciglenog zida, u sredini kadra, uz mnogo dodatnog prostora oko sebe koji ne doprinosi
D800, AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II objektiv, 1/125 s, f/5, ISO 100, s prioritetom otvora blende, matričnim mjerenjem i ugrađenom skočnom bljeskalicom.
Na ovoj snimci, zatražili smo od subjekta da se nasloni na zid i okrene lice prema fotoaparatu. Također, usko smo izrezali sliku – kao okomiti prikaz – za postizanje zanimljivijeg izgleda. Ciglena pozadina sad postaje dinamičan element kompozicije.
izvor