I kako najbolje liječiti slabokrvnost
Muče vas česte glavobolje, pospani ste, razdražljivi, imate ubrzan rad i lupanje srca, brzo se umarate pri naporu, imate osjećaj gušenja, vrti vam se i magli pred očima... To su simptomi koji upućuju na anemiju, pa bi bilo najbolje da što prije napravite detaljne laboratorijske pretrage kako bi se vidjela krvna slika. Anemiju ili slabokrvnost karakterizira smanjena koncentracija hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca. Hemoglobin je krvni pigment bogat željezom koji kisik od pluća prenosi do stanica, a ugljični dioksid od stanica do pluća.
Kako prepoznati anemiju
Ukoliko se posumnja da imate anemiju važno je otkriti razlog nastanka anemije kao i tip anemije. Najčešći oblik anemije nastaje zbog smanjene koncentracije željeza u organizmu (sideropenična anemija). Bez dovoljno željeza, tijelo ne može proizvesti dovoljno hemoglobina. Tomu može biti uzrok neadekvatna prehrana, gladovanje, povećane potrebe za željezom, primjerice u trudnoći ili kod djece u razvoju, ili pak povećani gubitak željeza iz tijela. Ili uslijed pojačanog razaranja eritrocita kao posljedica drugih bolesti.
Važno je naglastiti da su ugrožena skupina svakako trudnice i dojilje: prosječno se u trudnoći 900 mg željeza prenese u fetus i posteljicu, dok se dojenjem gubi i do 30 mg mjesečno.Zbog anemije uslijed nedostatka željeza stvaraju se ranice na jeziku i u uglovima usta, nokti su suhi, tanki i krhki, a u ozbiljnim slučajevima javlja se i bljedunjavost. Anemiju koja se javlja zbog nedostatka željeza moguće je liječiti promjenom načina prehrane.
Namirnice bogate željezom
Ako je anemija uzrokovana pomanjkanjem željeza dobro je znati koje su namirnice bogate tim važnim elementom. Željezo najviše sadrže mahunarke (grah, grašak), neljuštene žitarice, orašasto voće, iznutrice, jaja, riba, crveno meso, krumpir, sjemenke bundeve i suncokreta. U prehranu bi trebalo uključiti što više i češće zelenog lisnatog povrća, mrkvu, grožđe, borovnice, crni ribiz, šljive, marelice, rajčicu, integralni kruh, medo od kadulje ili kestena.
Radi apsorpcije željeza treba voditi računa da se uzima dovoljna količina vitamina C. No, ujedno je važno znati i da kofein i tanini te nikotin ometaju resorpciju željeza iz hrane u krv, pa bi trebalo izbjegavati crni čaj, kavu, alkohol, cigarete.
Uz adekvatnu prehranu potrebno je primijeniti i određene mjere prevencije kako ne bi došlo do smanjenja apsorpcije unesenog željeza. Ograničite unos kalcija – dodatak prehrani sa kalcijem uzimajte najmanje sat ranije ili sat kasnije u odnosu na unijeto željezo. Integralne žitarice su dobar izvor željeza ali također sadrže fitate, tvari koje otežavaju apsorpciju, pa ih ne treba jesti zajedno sa namirnicama koje su bogate željezom.
Kod slabokrvnosti pomaže i cikla
Kod anemije, osobito u djece i mlađih osoba, posebice je učinkovita cikla. Bogata je željezom, te sadrži tvari koje sudjeluju u stvaranju vitamina B12, koji je jedan od čimbenika u stvaranju eritrocita u krvi. Anemija i jest upravo smanjenje broja crvenih krvnih stanica, eritrocita, odnosno smanjenje količine hemoglobina koji ti eritrociti nose. Crvena boja cikle potječe od antocijana, koji utječe na regeneraciju krvi u organizmu. Najbolje bi bilo ciklu iskoristiti sirovu, naribanu za salatu ili od nje iscijediti sok, jer će tako biti što više sačuvane njezine ljekovite tvari. U svježi sok od cikle može se dodati žlica meda ili se može kombinirati sok s drugim voćem ili povrćem, dobro se slaže s jabukom i mrkvom.
Kupinovo vino
Bogato vitaminima i mineralima, te velike hranjive vrijednosti, kupinovo vino posebice je učinkovito u borbi s anemijom. Preporuka je da se kroz određeno vrijeme uzima decilitar kupinova vina dnevno, pola sata prije jela. To bi trebalo trajati barem mjesec dana kako bi se mogli pokazati učinci konzumiranja tog ne samo ljekovitog nego i vrlo ukusnog napitka koji se dobiva vrenjem zrelih plodova kupine. Kupinovo vino osim željeza i drugih minerala, sadrži i velike količine vitamina C i B, te folnu kiselinu i pektin.
Uzimanje preparata željeza
Trudnice trebaju veću količinu željeza, jer broj crvenih krvnih stanica raste u trudnoći te majčin organizam poseže za zalihama željeza u tijelu. Zato treba željezo pojačano unositi hranom ili ako je takva preporuka liječnika, uzimati željezo u kapsulama ili tabletama.
Inače je kod težih oblika anemije potrebno uzimati preparate željeza minimalno kroz tri mjeseca koliko je potrebno da se obnove njegove zalihe u organizmu. Željezo se najbolje apsorbira na prazan želudac, no mnoge osobe to ne mogu podnijeti i uzimaju ga sa hranom. Važno je znati da mlijeko i mliječni proizvodi ometaju apsorpciju željeza i ne bi se trebali istovremeno uzimati.
Drugi oblici anemije
U mnogim slučajevima anemiju uzrokuje nedostatak željeza u prehrani ili nemogućnost apsorpcije željeza tijekom probave. Postoji, međutim, i velik broj drugih uzroka. Megaloblastičnu anemiju uzrokuje manjak vitamina Bl2 ili folne kiseline, a ponekad se javlja u trudnoći. Perniciozna anemija rezultat je nedostatka tzv. unutrašnjeg sastojka, tvari nužne za apsorpciju vitamina Bl2. Najizloženiji su joj ljudi s krvnom grupom A. Aplastična anemija posljedica je smanjene ili nikakve proizvodnje crvenih krvnih zrnaca kojoj su uzrok oštećenje ili neaktivnost koštane srži. Hemolitična anemija uzrokovana je preuranjenim raspadom crvenih krvnih zrnaca, što može biti posljedica upotrebe nekih lijekova ili infekcije.
(M.G.)
izvor