Štetno djelovanje komercijalnih sladila potiče sve više razgovora o alternativnim sladilima s nižim glikemijskim indeksom i upravo tu u posljednje vrijeme sve češće izvire ime biljke stevije, koja ne samo da nije štetna za zdravlje nego je ljekovita.
– Ta bi biljka mogla postati spasonosna za oboljele od dijabetesa tipa 2 jer se bez straha može upotrebljavati kao sladilo s obzirom na to da ne povisuje razinu šećera u krvi i potiče izlučivanje inzulina – objašnjava aromaterapeutkinja Tajana Varićak te dodaje kako osim toga stevija djeluje protiv drugih čestih bolesti današnjice: povišenoga krvnog tlaka, osteoporoze, pretilosti. S njom se slaže i učiteljica kuhanja i dugogodišnja suradnica Makronove Tončika Cukrov koja dodaje kako je važno prilikom kupnje stevije pogledati čistoću proizvoda jer originalno stevija ima glikemijski indeks 0, nema kalorija, djeluje antibakterijski, protuupalno te ima čak i antikancerogena svojstva. No, definitivno je iznenađujuća činjenica da ova slatka biljka sprečava nastanak karijesa pa se od nje čak može izraditi i pasta za zube.
– Uzme se bijela glina za pastu za zube i stavi se malo praha stevije, objašnjava Tajana Varićak koja i sama koristi pastu od stevije iz kućne radinosti te dodaje kako je također poznata primjena stevije u terapijama kožnih bolesti te općenito za ljepotu i zdravlje kože. Stevija je danas prisutna u mnogim pripravcima poput krema i maski za lice, a može se upotrebljavati i u kupkama. Kožu omekšava, pomlađuje, izglađuje bore, potiče zacjeljivanje, a djelotvorna je i protiv akni, seboreje i dermatitisa.
Na tržištu je danas stevija i kod nas dostupna u obliku sušenog lista, bijelog i zelenog ekstrakta u prahu te tekućine, no potreban je oprez jer se mogu naći ekstrakti i tekućine koji u sebi sadrže neke moguće štetne tvari. – Sladilo sa stevijom možete napraviti i sami: lišće stevije osušite i sameljite u mlincu za kavu. Dvije čajne žličice lišća u prahu stavite u 2 decilitra kipuće vode i ostavite da ključa 5 do 10 minuta. Procijedite kroz filtar za kavu ili čaj i dobili ste zaslađivač zelene boje koji je potrebno držati u hladnjaku, a zbog iznimne slatkoće dozira se u kapima. Želite li dobiti prozirno sladilo, pomiješajte istu količinu lišća u prahu i mlake vode te ostavite da odstoji 24 sata. Procijedite i čuvajte u hladnjaku. S vremenom i ta tekućina poprima zelenkastu nijansu – zaključuje Tajana Varićak.
Riječ stručnjaka - učiteljica kuhanja Tončika Cukrov
Zanimljivo je da je lišće stevije čak 20 do 40 puta slađe od šećera, sa slatkoćom organileptički vrlo prihvatljivom, iako ona ovisi o vrsti biljke te njenoj proizvodnji pa uz slatki okus može sadržavati i gorkaste dijelove. Stoga se u njenoj proizvodnji stevija kombinira s različitim komponentama kako bi okus bio što bliži poznatom okusu šećera. Prilikom kupnje stoga valja pogledati čistoću proizvoda jer originalno stevija je zaslađivač čiji je glikemijski indeks 0, nema kalorija, djeluje antibakterijski, protuupalno, antivirusno, snižava tlak, a ima i antikancerogena svojstva. Ono što je jednako vrijedno znati jest da se konzumiranjem ove namirnice održava stabilna razina šećera u krvi te potiče rad gušterače pa je to namirnica koju u J. Americi koriste za liječenje dijabetesa.
RECEPTI SA STEVIjOM Ukusne slastice Tončike Cukrov iz Makronovine kuhinje
Čupavci
a) biskvit
2 šalice brašna 850
1 šalica kukuruznog brašna
100 gr badema (mljeveni)
2 žlice praška za pecivo
1/2 žličice soli
1/2 šalice suncokretovog ulja (hladno prešano, za prženje)
1 žlica stevie
2 ½ šalice mlijeka (sojino / zobeno s vanilijom)
½ šalice vode
Pomješati sve suhe sastojke. Posebno pomješati tekuće sastojke koje se potom umiješa u suhe sastojke i napravite tekuću smjesu koju stavite u nauljeni protvan. Ovisno u veličini i dubini protvana peći u pećnici 30-45 minuta na 180’C (dublji protvan zahtjeva dulje vrijeme pečenja).
b) preljev
4 žlica kakao praha
1 žlice aru praha / tapioke
1/3 žličice Stevie
2 ½ žlice rižinog slada
1½ šalice mlijeka (zobeno s vanilijom / rižino)
¼ šalice vode
naranča (sok i naribana korica)
garniranje:
kokosovo brašno
Pomješati prva 3 sastojaka. Dodavati postepeno tekućinu i kuhati kratko dok se ne zgusne. Dodati na kraju narančinu koru i sok. Napomena: Količina dostatna za manji broj kockica biskvita (čupavaca), ako se rade sitniji čupavci smjesu proporcionalno uvećati.
Biskvit narezati na kocke / pravokutnike, te svaki pojedini komad umočiti u preljev koji se potom uvalja u kokosovo brašno.
Fritule (uštipci)
½ kg brašna tip 850
2 žličice Stevie (u prahu)
1 pakiranje suhog bio kvasca (Rapunzel)
dva prstohvata soli
3 žlice bio margarina (Vitaquelle)
korica limuna
korica naranče
2/3 šalice grožđica
400 gr jogurta (sojin, Sojade s limunom)
2 žlice mirina
4 dcl suncokretovog ulja (hladno prešano, za prženje)
Postupak:
Pomiješati prosijano brašno, kvasac i sol. Dodati margarin, koji se s brašnom razmrvi među prstima. Dodati oprane grožđice, koricu limuna i naranče zatim postepeno dodavati jogurt s mirinom te se započne mijesiti. Dobivenu kuglu tijesta pokriti prozirnom folijom (ne zdijelu, nego tijesto) i ostaviti na toplom oko 1h ili dok se ne digne.
Pred pečenje ugrijati ulje na srednje jakoj vatri te u njega stavljati kuglice tijesta (dignuto tijesto propustiti kroz stisnutu šaku tako da ono prođe između palca i kažiprsta zatim je žličicom otkinuti). Peći fritulice dok ne porumene te ih iscijediti na papirnatom ubrusu.
Puding od jabuka
½ kg jabuka
2 dcl vode
3 prstohvata soli
1 šalica zobenog mlijeka
1/3 žličice stevie
1 ½ žlica kuzua
cimet
vanilija
garniranje:
lješnjaci (tostirani)
Jabuke očistiti i kuhati na laganoj vatri uz dodatak malo vode (kada zakuha staviti sol jer ona izvlači slatkoću iz voća). Kada jabuke ostanu bez vode treba bih zgnječiti potom dodati mlijeko, Nakon što zahuha dodati steviu, vaniliju, cimet i razmućeni kuzu (u žlici hladne vode). Kuhati još kratko dok se ne zgusne. Garnitrati s lješnjacima.
Izvor