Ponekad se i oni najjednostavniji savjeti mogu učiniti promjenu u cijelom procesu dojenja
Dojenje se čini vrlo lako samo na prvi pogled, no mnoge mlade majke neugodno se iznenade kada shvate da ono i nije toliko jednostavno koliko se čini. Brojne savjete saznat ćete iz literature, časopisa, od patronažne sestre, liječnika, prijatelja ili pak članova obitelji.
No, rijetko ćete na jednom mjestu saznati sve što se tiče dojenja, posebno u prvim danima majčinstva, kada proizvodnja mlijeka zaista počne i kada dolazi do prvih poteškoća prilikom dojenja. Zbog toga, svaki dobar savjet zlata je vrijedan, pa se nadamo da ćete upravo ovdje pronaći jedan ili više savjeta. Budite ustrajni u dojenju, jer majčino mlijeko je ipak najzdravije.
Dojenje i mali trikovi
Ponekad se i oni najjednostavniji savjeti mogu učiniti promjenu u cijelom procesu dojenja. Ako osjećate neugodnu popunjenost dojki prije dojenja, lagano istisnite mlijeko rukom, tako da prstima lagano pritišćete dojku ispod i iznad areole, jer ćete tako smanjiti pritisak u dojkama i olakšati djetetu hvatanje bradavice. Osim toga miris mlijeka koje je vašem djetetu vrlo poznato, će ga potaknuti na sisanje.
Topao vlažan oblog pomoći će dojkama da otpuste mlijeko, ako su toliko pune da ono neće izlaziti. Pustite da oblozi stoje nekoliko minuta. Ili se pak okupajte u toplijoj vodi lagano masirajući dojke. Pumpica za izdajanje može učiniti veliku razliku koja će smanjiti napetost grudi. Osim toga, ako se bojite da možda nemate dovoljno mlijeka, dodatno izdajanje za vrijeme dojenja potaknut će proizvodnju mlijeka.
U 24 sata trebali biste dojiti između osam i 12 puta, bilo da se radilo o danu ili noći, jer ćete na taj način spriječiti nakupljanje prevelike količine mlijeka u dojkama i tako spriječiti moguće upale. Koliko god bilo teško, hranite dijete svaki puta kada za to pokaže interes.
Kako započeti s dojenjem?
Prilikom dojenja, nemojte previše utopljavati dijete, jer ako će djetetu biti previše vruće, prestati će sisati prije nego što je uzelo dovoljnu količinu mlijeka. Djetetovo tijelo prilikom hranjenja mora dodirivati vaše, tako da mu jednom rukom držite stražnjica, a da mu je glava s vaše unutrašnje strane lakta. Svoju drugu ruku stavite pod dojke, podražite donju djetetovu usnicu s bradavicom, jer će dijete odmah otvoriti usta. Približite ga k sebi kako bi dijete obuhvatilo cijelu ili barem većinu areole ustima.
Ako dijete trebate odvojiti od dojke, jednostavno povlačenje bradavice iz usta može biti itekako bolno. Umjesto toga nježno stavite mali prst između kutova djetetovih usta i kože bradavice, kako bi dijete prestalo sisati.
Naime, bebe imaju prirodan refleks sisanja i ako ih naglo prekinete u sisanju, čvršće će držati bradavicu.
Češnjak i dojenje
Znanstvenici su dokazali da bebe vole mlijeko „začinjeno“ češnjakom. Navodno, majke koje jedu dosta češnjaka tijekom dojenja imaju ukusnije mlijeko. Američka istraživanja su pokazala da bebe koje su sisale mlijeko čije su majke jele češnjak, dulje sisale i popile više mlijeka. Osim toga češnjak je dobar i za vaše zdravlje. Kako biste potakli proizvodnju mlijeka pijte jednu času bezalkoholnog piva na dan, jer kvasac koji se nalazi u pivu povisuje razinu hormona prolaktina, koji potiče proizvodnju mlijeka.
Bolovi i oteknuća
Bolne bradavice mogu zaista zadavati mnogo problema prilikom dojenja, do te mjere da mnoge majke čak u potpunosti prestaju dojiti i odlučuju se na bočicu. Na kraju, kod većine žena ustrajnost se isplati. Ako vas jedna bradavica jako boli, ponudite djetetu drugu dojku. Ako vam je lakše, izdajajte na pumpicu drugu dojku dok se bradavica barem malo ne oporavi.
Između hranjenja stavljajte hladne obloge kako biste smanjili oteknuće i bol. Ako su vam bradavice ispucale i osjetljive, ostavite ih da se same osuše na zraku nakon hranjenja. Osim toga vlastiti mlijekom možete ubrzati njihov oporavak. Kada vam se bradavice osuše, istisnite nekoliko kapljica mlijeka i namažite bradavice. Također, za brzo zacjeljenje bradavica možete koristiti vitamin E, na način da iz kapsule iscijedite tekućinu po bradavicama. Možete bradavice premazati maslinovim uljem, uljem slatkog badema ili lanolinskom kremom.
Začepljenje žlijezda
Začepljeni mliječni kanali mogu prouzročiti mnogo poteškoća, a čim primijetite i najmanje kvržice odmah reagirajte. Legnite u toplu vodu ili se polijevajte tušem, stavite sapun na zahvaćeno područje (izbjegavajte sapunati bradavice zbog isušivanja) i širokim češljem lagano prelazite preko tog područja masirajući. To će vam potaknuti protok mlijeka i pročišćenje kanalića.
Praznite dojke što je temeljitije moguće. Ako imate previše mlijeka obavezno se izdajajte. Također, nemojte propustiti masirati kvržice tijekom dojenja i izdajanja. Vrlo je važno da nosite grudnjake koji vam dobro pristaju. Premaleni grudnjak može izazvati blokadu mlijeka.
izvor