Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Leonardov biljar i zlatni broj

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Leonardov biljar i zlatni broj Empty
PostajNaslov: Leonardov biljar i zlatni broj   Leonardov biljar i zlatni broj I_icon_minitime16.02.11 10:09

Leonardov biljar i zlatni broj Bil

Istražujući koji je udarac u biljaru najteži, profesor matematike na Državnom sveučilištu Louisiana u SAD-u naletio je na zlatni broj.

Igrači biljara neke stvari znaju i bez matematičkih jednadžbi Ricka Mabryja: Što je kuglica koju gađamo udaljenija od bijele kuglice, veći je otklon od optimalne linije - a to udarac čini težim.

Neobično je to što je lakše ubaciti kuglicu koja je bliža bijeloj kuglici i daleko je od rupe, nego onu koja je bliža rupi, ali dalja od bijele kuglice. No i sam Mabry bio je iznenađen rezultatom do kojeg je došao uz pomoć svojih biljarskih formula: otkrio je zlatni broj 1,61803(...).

Za lošeg ili neiskusnog igrača, koji kuglice rijetko pogađa pod pravim kutom, prema Mabryjevoj je formuli tolerancije pogreške najteži udarac onaj kod kojeg je udaljenost između gađane i bijele kuglice za faktor 1,618 veća od udaljenosti između gađane kuglice i rupe. Taj položaj povećava mogućnost pogreške.

To je čudo jer zlatni broj 1,618 u estetici označava idealne tjelesne proporcije, primjerice u djelima Leonarda da Vincija. Taj je broj nazočan i u procesu rasta: stablo čiji se broj grana u određenom razdoblju povećava s tri na pet, nakon jednog će vremenskog razmaka imati osam grana, dakle 1,6 puta više. Što više grana ima, češće će se javljati odnos 1,618.

Kakve veze zlatni broj ima s biljarem, ne zna ni Mabry. Nakon nekoliko piva sposobnost igranja biljara pada na nulu. Možda treba pokušati s 1,618 piva?



cudaprirode.com


__________________________________________________________________


Laughing Laughing i ja imam zlatni broj ..17,9999...i nepogrjesiv udarac ..brzinom svjetlosti se kugle razlete Laughing Laughing

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Leonardov biljar i zlatni broj Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Leonardov biljar i zlatni broj Empty
PostajNaslov: Re: Leonardov biljar i zlatni broj   Leonardov biljar i zlatni broj I_icon_minitime23.02.11 15:31

Ovo mi je sve prekomplicirano. Ja volim kada ima crtica kuda će mi kuglica otiči, a ne kada moram uključiti sive stanice Leonardov biljar i zlatni broj 12363 pa kalkulirati brojeve i stupnjeve udarca.
[Vrh] Go down
 
Leonardov biljar i zlatni broj
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Biljar
» Zlatni Mercedes C63 AMG
» Zlatni trubaci
» Zlatni Bugatti Veyron
» Zlatni Dukati - tekstovi pjesama

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Najnovije aktualnosti :: Zanimljivosti-
Forum(o)Bir: