Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Dvije vrste slobode

Go down 
2 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:10

U našem svijetu postoje dvije vrste slobode: sloboda želja i sloboda od želja.
Naša moderna zapadna kultura priznaje samo ovu prvu, dakle slobodu želja. Tu slobodu štuju kao svetinju na naslovnicama nacionalnih ustava i prijedloga zakona o ljudskim pravima. Može se reći da je kredo vrećine zapadnih demokracija štititi slobodu čovjeka da ostvari svoje želje, koliko god je to moguće. Začuđuje činjenica da se ljudi u tim zemljama ne osjećaju previše slobodnima.
Druga vrsta slobode, sloboda od želje, cijeni se samo u nekim vjerskim zajednicama, gdje su na cijeni zadovoljstvo i mir, lišeni želja. Začuđuje činjenica da se u takvim vjerskim zajednicama, kao na primjer u mom samostanu, ljudi osjećaju slobodi.

A. Brahm, Krava koja je plakala

koju vrstu slobode vi želite?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:14

slobodu izbora
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:14

to imamo od rođenja
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:17

imamo li?

Isto bi se moglo reci i za slobodu zelja...da je imamo od rodjenja...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:19

pa nije upitno imamo li bilo koju vrstu slobode, nego sam postavila pitanje koju vrstu slobode vi želite, a u kontekstu uvodnog posta
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:27

Mislis, tvoje pitanje se odnosilo samo ona ove dvije vrste slobode...

onda je moj odgovor sloboda zelja...

jer uopste ne razumijem pojam "sloboda od zelje"....

da li je (pa i u tim vjerskim zajednicama) bilo ko lisen zelja?

nekako mi van samostana, crkava i drugih vjerskih objekata ne djeluje da je bilo ko (od vjernika do ljudi posvecenih vjeri) lisen zelja....
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:32

Sloboda znači biti zadovoljan tamo gdje jesi. Zatvor znači željeti biti negdje drugdje. Slobodan je svijet svijet onih koji su zadovoljni. Istinska sloboda je sloboda od želja, nikad sloboda želja.

A. Brahm, Krava koja je plakala

to je htio reći kad je govorio o slobodi od želja....
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:36

A sta ako je neko zadovoljan i u zatvoru?

onda ta teorija pada u vodu....


Sve zavisi od covjeka do covjeka. Neko je zadovoljan sa kockom secera a neko nije nicim....
Posmatranje slobode kroz zadovoljstvo mi je malo nategnuto i jako saroliko...

uopste se ne slazem sa tom teorijom
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:45

pa ne shvaćaj tako doslovno pobogu....

ako je netko i u zatvoru zadovoljan, to, po ovoj teoriji znači da je slobodan od želja...

da je zadovoljan tamo gdje je (i u zatvoru, ako baš hoćeš)

[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 14:51

A cuj, sta je doslovno a sta nije...


pitanje je, sta je sloboda....a on tvrdi da je sloboda = slobodi od zelja....

i poistovjecuje slobodu sa zadovoljstvom....

covjek je danas zadovoljan jednim, sutra nije tim istim...sto ne znaci da je jedan dan slobodan a drugi nije...

prava sloboda je sloboda izbora.....(po meni naravno)

da imam izbor da budem ili ne zadovoljan...itd itd...
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 15:01

Zelje po meni su jedna vrsta psihickog goriva..jer one odreduju smjer ka kojem cemo djelovati...kad slijedimo svoje zelje to znaci da smo hrabri i jaki ..da zivimo zivot bas onako kako zelimo i to nas usrecuje


Citat :
Slobodan je svijet svijet onih koji su zadovoljni. Istinska sloboda je sloboda od želja, nikad sloboda želja.

mislim da je lijepo nesto zeliti ..jer na taj nacin uvijek dobivamo ono nesto sto nas pokrece da bi mogli djelovati i ostvariti si te zelje ...samo treba znati koje su nam zelje realne a koje ne ...
a ako je istinska sloboda sloboda od zelje kako mogu sebe obradovati i usreciti ako nemam makar neku pa i najmanju zelju...ne kontam ..ako stalno pada kisa i moja zelja je da makar malo zasija sunce ..i kad zasija eto nigdje mojoj sreci kraja ...a kad sam svoje srce ili dusu oslobodila i naucila da ne zelim nista ...koja je onda radost ..to da sam slobodna od bilo kakvih zelja bi trebala biti moja sreca...

Yano ..koju ti vrstu slobode zelis....

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Dvije vrste slobode Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 15:06

ma jedna je stvar željeti nešto realno...
želim i ja da mi dijete bude sretno u životu...
ne mislim, a vjerujem da ni autor ne misli, da je potpuna sloboda biti lišen svake želje...
sloboda je sloboda od želja - u smislu toga da smo zadovoljni ovoga trenutka, u ovome gdje smo, što smo...da smo zahvalni jer jesmo...a ne u tome da težimo nemogućem....nerealnom...jer onda nismo slobodni...onda smo okovani željama...
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 15:12

Ja to nisam tako shvatila iz tog teksta ...pogotovo sto znam da u nekim vjerskim zajednicama...uce kako postici da budes slobodan od svih zelja ..po njima je ako se oslobodis misli o zeljama onda si zaista sretan i slobodan ...

a ako je autor mislio ovo o cem ti pises ..onda sam za tu opciju da sam sretna ovog trena i u ovom trenutku gdje sam sad tj za drugu vrstu slobode ..

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Dvije vrste slobode Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 15:14

to je moje tumačenje teksta. nemoguće je ne željeti ništa. mislim da i sam autor to jako dobro zna.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 23:00

Hot chili Yana je napisao/la:
ma jedna je stvar željeti nešto realno...
želim i ja da mi dijete bude sretno u životu...
ne mislim, a vjerujem da ni autor ne misli, da je potpuna sloboda biti lišen svake želje...
sloboda je sloboda od želja - u smislu toga da smo zadovoljni ovoga trenutka, u ovome gdje smo, što smo...da smo zahvalni jer jesmo...a ne u tome da težimo nemogućem....nerealnom...jer onda nismo slobodni...onda smo okovani željama...

respect za ovo..

ali slazem se sa Bliz, iz autorovog teksta se to nikako ne moze izvuci...

tvoje "nemoguca i nerealna zelja" (neki bi to nazvali utopijom) nikako ne moze da se poistovjeti sa autotovim "zelja"...

upravo iz njegovog teksta proizilazi religijski stav...

"budite zadovoljni onim sto imate i onim sto jeste jer je to od boga i samo tada ste slobodni, ne trazite bolje i ne zelite vise...jer da ste trebali imati vise i bolje bog bi vam to dao..."


i jedno pitanje na kraju...

Da li je covjek slobodan ako nema izbor da zeli i nemoguce i/ili nedostizno?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime21.01.11 23:06

Nije, čovjek je slobodan kad može poželjeti šta hoće, pa čak i ako je to nedostistižno...
Slobodan je i kada i ako nastoji i ostvariti tu svoju želju... bez sputavanja... taj dio je gotovo pa nemoguć jer smo prisiljeni živjeti u nekim kalupima i okvirima prepunim zabrana...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:04

sorry šefe što sam ovo uzela iz tvog kutka

Ponekad covjek posveti sav svoj zivot nekoj zelji za koju nije siguran da li ce mu se ikada ispuniti.

(Rijunosuke Akutagava)

mislim da je u tom kontekstu autor pisao o slobodi od želja.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:16

Odelicno receno...ali to sto je posvetio svoj zivot jednoj zelji...i jednom cilju, a nije siguran dali ce mu se ta zelja ili cilj ostvariti, ne znaci da nije slobodan.

Kada bi ga neko ili nesto sprecavalo da stremi ostvarenju te zelje....onda nebi bio slobodan.

A mozda ce se ta zelja i ostvariti Dvije vrste slobode 41576 , ko zna sta nosi sutra.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:17

bio bi slododniji da ne stremi nedostižnom...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:20

a kako unaprijed znas da je nedostizno? Dvije vrste slobode 41576
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:25

nije siguran. tako piše u citatu.
nije siguran, a ipak provede život u želji...
jednostavno, nisam sigurna hoće li moje dijete jednog dana imati svoju djecu, a ja unuke. govorim pojednostavljeno.
i onda od današnjeg dana provedem godine u želji da to bude tako.
a nisam sigurna.
jesam li slobodna u toj svojoj želji?

a što se tiče nedostižnog....gle, opet pojednostavljeno. želim na mjesec. čitav život, recimo, želim otići na mjesec.
nedostižno je.
[Vrh] Go down
bonaca
Zagrijao tipkovnicu
bonaca


Taurus Snake
Broj postova : 414
Godine : 46
Datum registracije : 16.03.2010

Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:27

Hot chili Yana je napisao/la:


koju vrstu slobode vi želite?


slobodu istinskog zivljenja...
sto bi drugim rijecima znacilo, imati u zivotu potpunu slobodu izbora... sve dok sam ja ona koja odlucuje, gdje cu, kada i kako... bez da mi netko drugi namece "pravila", sve do tada se smatram slobodnom i sretnom sto je tako...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:28

a što se tiče nedostižnog....gle, opet pojednostavljeno. želim na mjesec. čitav život, recimo, želim otići na mjesec.
nedostižno je.

kad bi ovako razmisljali, onda niko nikad nebi otisao na mjesec...pojednostavljeno.....a kazu da je neko ipak bio vec gore.....


Bonaca Dvije vrste slobode 462401
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:30

slobodu izbora imaš.
a neka ''pravila'' moraju postojati. čovjek još nije dosegao taj stupanj razvoja da živi bez pravila. ne možemo baš raditi sve što poželimo.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime26.01.11 11:31

a što se tiče nedostižnog....gle, opet pojednostavljeno. želim na mjesec. čitav život, recimo, želim otići na mjesec.
nedostižno je.

kad bi ovako razmisljali, onda niko nikad nebi otisao na mjesec...pojednostavljeno.....a kazu da je neko ipak bio vec gore.....




a Viteže, ne shvaćaj sve baš tako doslovno
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dvije vrste slobode Empty
PostajNaslov: Re: Dvije vrste slobode   Dvije vrste slobode I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dvije vrste slobode
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Slobodan...
» Tehnika Emocionalne Slobode
» Filozofija slobode Jiddu Krishnamurtija
» U čijim su rukama ključevi tvoje slobode?
» Od karanfila do jasmina: Revolucije s mirisom slobode

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Filozofija-
Forum(o)Bir: