Najskandaloznije od svega je to što uvođenje tako rigidnog zakona inicira Vlada kojoj je na čelu bivša novinarka. Hrvatsko društvo koruptivno je do samog temelja, ali nacrt novog Kaznenog zakona ne bavi se temeljima, već samo krpa fasadu.
Autor: Damir Kramarić Photo: Pixsell Utorak | 18.01.2011 22:55
Novinari u Hrvatskoj uskoro će, po svemu sudeći, biti suđeni čak i zbog iznošenja čiste i potpune istine! Takvu mogućnost predviđa nacrt novog Kaznenog zakona koji bi za nekoliko mjeseci mogao biti dovršen, potom i usvojen u Hrvatskom saboru, a koji je zbog svojih skandaloznih rješenja puno prašine već podigao na nedavnom predstavljanju u Hrvatskom novinarskom domu.
- Točno je da u nacrtu novog Kaznenog zakona predlažemo uvođenje novčanih kazni za kazneno djelo sramoćenja, što znači da bi novinari mogli biti kažnjeni i za objavljenu istinu, ako objavljivanje te istine nije učinjeno u dobroj vjeri, odnosno ako sudac u mogućem sudskom sporu procjeni da to nije bilo u javnom interesu. Predlažemo, osim toga, i uvođenje kazne zatvora u trajanju do godinu dana za kazneno djelo klevete, koje podrazumijeva svjesno objavljivanje neistine. Učinili smo to zato što u hrvatskom zakonodavstvu trenutno nemamo odgovarajuće sankcije za iznošenje klevete, ali ni za javno iznošenje zlonamjernih informacija - za Dnevno.hr je suštinu prijedloga budućeg vrlo restriktivnog zakona pojasnio dr. Igor Bojanić, dekan Pravnog fakulteta u Osijeku i član radne skupine za izradu novog Kaznenog zakona.
Dr Bojanić: Novinar bi trebao dokazati da je nešto napisao u dobroj vjeri
Dr. Bojanić potom nas je pokušao uvjeriti da tako veliku i opasnu batinu u svom zakonodavstvu imaju i druge europske zemlje poput Njemačke, Švicarske i Austrije, po čijem modelu je, kako reče, i rađen prijedlog novog Kaznenog zakona.
- U mogućem sudskom procesu zbog sramoćenja novinar bi, primjerice, na sudu morao dokazati da je neku informaciju napisao u dobroj vjeri, a ne s namjerom da nekoga osramoti. Zato tvrdim da se tu ne radi o gušenju sloboda izražavanja. Svi članovi radne skupine su, uostalom, gotovo jednoglasni u ocjeni da je to dobar prijedlog zakona - zaključio je dr. Bojanić.
S njim se, međutim, nije složio dr. Nedeljko Bosanac, njegov kolega s osječkog Pravnog fakulteta, koji tvrdi da je Hrvatska po svojoj pravnoj (ne)uređenosti vrlo daleko od Njemačke, Austrije ili Švicarske, te da se zbog toga kod nas ne bi trebali žuriti s uvođenjem zakonskih rješenja kakve u svojim zakonodavstvima imaju te države.
Dr. Bosanac: Truli su temelji, a mi popravljamo fasadu
- Činjenica je da je hrvatsko društvo koruptivno do samog temelja. Činjenica je, također, da mediji moraju prodirati do najsitnijih pora koruptivnog društva, odnosno do same srži. No mi se ovdje ne bavimo temeljima, već krpamo fasadu. Mislim, stoga, da su prijedlozi novog zakona preuranjeni i nedovoljno promišljeni. Zato bi, prije donošenja novog Kaznenog zakona, trebalo napraviti temeljitu rekonstrukciju pravosuđa, pa tek onda kroz dijalog usuglasiti prijedlog zakonskog rješenja koji bi mogao spriječiti daljnje zagađivanje medijskog prostora - ističe dr. Bosanac.
Dodao je da se on zalaže za veće novinarske slobode, ali i za veću intelektualnu razinu novinara i etičnije novinarstvo.
- I sami znate da većina hrvatskih novinara, pa čak i kolumnista, nema visoku stručnu spremu, zbog čega hrvatsko novinarstvo i jest tako površno, a katkada i vrlo zagađeno. Ne zalažem se, dakle, za trpanje novinara u zatvor, ali sam za pooštravanje odgovornosti za izrečenu javnu riječ - zaključio je dr. Bosanac, šef katedre gospodarstvenih znanosti na Pravnom fakultetu u Osijeku.
Duka: Uz toliku korupciju, najmanje nam treba takav zakon
Protiv uvođenja odredbe prema kojoj bi novinari mogli završiti iza rešetaka, izjasnio se i čelnik novinarskog ceha.
- Žestoko se protivimo uvođenju zatvorske kazne za klevetu, a isto tako smo protiv nove odredbe prema kojoj bi novinari mogli biti kažnjeni čak i u slučaju da napišu istinu. U vrijeme raspetljavanja silne korupcije takav zakon je nešto što Hrvatskoj najmanje treba - istaknuo je Zdenko Duka, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, te dodao da ga, osim pokušaja uvođenja tako strogog zakona, itekako zabrinjava i sustavno gušenje svake kritične riječi na javnoj televiziji, kao i ukidanje emisija od javnog interesa na HTV-u.
Na cenzuru na HTV-u, kao i na prijedlog novog Kaznenog zakona, žestoko se obrušio i Munir Podumljak, predsjednik Partnerstva za društveni razvoj, nevladine organizacija čija je glavna zadaća borba protiv korupcije.
Podumljak: Novinari bi se natjecali u veličanju političara
- Duže od deset godina smo se borili da se ukine odredba klevete iz Kaznenog zakona, a sada se, zbog približavanja izbora, to na sve moguće načine želi vratiti u Zakon. Ako bi se to dogodilo, značilo bi da se Hrvatska vraća u devedesete godine prošlog stoljeća, kada su hrvatski političari masovno tužili novinare zbog duševnih boli. Onima, pak, koji tvrde da se nitko ne treba bojati suđenja zbog klevete ako nije svjesno izrekao neistinu, želim poručiti da to nije točno, jer smo u Partnerstvu za društveni razvoj uvidjeli da čovjek može nastradati i ako govori istinu. S Milanom Bandićem sudili smo se, naime, dugih šest godina i za to vrijeme iscrpili smo se i psihički i financijski. Općinski sud je, naime, tri puta presudio u našu korist, no Županijski je sud tri puta ukidao presude. Ogroman je to pritisak na one koji se bave javnim djelovanjem - podvukao je Podumljak, te dodao da bi se prihvaćanjem novog Kaznenog zakona zatrle temeljne slobode i ljudska prava građana Hrvatske.
- U slučaju prihvaćanja takvog zakona novinarima ne bi preostalo ništa drugo do natjecati se u tome kojeg će političara više veličati. To bi značilo da se vraćamo u 1948. godinu i u vrijeme Golog otoka i najradikalnijeg staljinizma. Zato ćemo se itekako boriti protiv usvajanja tog Zakona - podcrtao je Podumljak.
Tražit će poništenje svih odluka nelegalnog vodstva HRT-a
Dodao je potom da je najskandaloznije od svega to što uvođenje tako rigidnog zakona inicira Vlada kojoj je na čelu bivša novinarka , koja bi trebala itekako cijeniti dostignutu slobodu javnog izražavanja, a ne ju zatirati.
- Moram upozoriti i na sve očitije uvođenje cenzure na Hrvatskoj televiziji, te na činjenicu da strukturalne promjene na HTV-u provodi nelegalno vodstvo, koje nema legitimitet za takve poteze i koje na najgrublji mogući način krši Zakon o javnoj televiziji. Tražit ćemo, stoga, poništavanje svih njihovih odluka, a pogotovo odluka o ukidanju Latinice, Poslovnog kluba i drugih emisija koje su promicale javni interes. Borba za javnu televiziju i slobodu izražavanja tek nam predstoji - zaključuje Munir Podumljak.
Dnevno.hr
_______________________________________
U slučaju prihvaćanja takvog zakona novinarima ne bi preostalo ništa drugo do natjecati se u tome kojeg će političara više veličati.I ovo je užas isto..kakva država