Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 10:30

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Slitunain



Nikola Morača - 05.01.2011 18:42


BANJALUKA - Danijela Vuruna, razrednica Svjetlane Pećanac (13) iz
Aleksandrovca, učenice koja je skočila u Vrbas zbog jedinice iz
matematike i ukora nastavnika, izjavila je u srijedu za "Nezavisne" da
se ne osjeća krivom zbog svojih postupaka, te da je savjesno radila svoj
posao.
Danijela Vuruna je pojasnila da kobnog dana Svjetlana Pećanac nije bila
jedina koju je čekao ukor nastavnika zbog trganja stranica i
prepravljanja ocjena u knjižici.
"Zakon je propisao da je uništavanje dokumenata teža povreda obaveze
učenika, a kao predviđena kazna propisano je i izbacivanje iz škole.
Naravno da nismo željeli Svjetlanu izbaciti iz škole. Kada sam saznala
da je istrgnula stranice i prepravljala ocjene u knjižici o tome sam
obavijestila direktora, a zatim i učenicu", ispričala je razrednica
Svjetlane Pećanac, učenice osmog razreda Osnovne škole "Georgios
Papandreu" u Aleksandrovcu, koja je 30. decembra prošle godine skočila u
Vrbas i do danas nije pronađena.
Razrednica Danijela Vuruna je dodala kako nije imala nikakav lični
sukob sa učenicom, jer su zbog istog prestupa kažnjena i druga dva
učenika.
"Nisam bila u lošim odnosima sa Svjetlanom. Mediji su pisali da su naše
porodice u sukobu odranije, ali to se odnosilo na moju babu i djeda, a
ne na mene i Svjetlanu", navela je Danijela Vuruna.
Na pitanje da li je istina da je kobnog dana učenicima nakon što su joj
prijavili da je Svjetlana zaprijetila da će skočiti u Vrbas i ubiti se,
odgovorila: "Neka se ubije, da gledamo i taj film", Danijela Vuruna
juče nije željela odgovoriti.
Samo je dodala kako je "sve ispričala policiji".
Razrednica je takođe podsjetila da je imala namjeru otići do
Svjetlanine porodice, iako zna da su oni ljuti na nju, ali da je
direktor nije poveo sa sobom kada je otišao u posjetu.
Nažalost, razrednica nije detaljnije pričala o slučaju, pojasnivši kako sumnja da će joj izjave biti pravilno prenesene.
Iako je dogovoren sastanak sa razrednicom, Danijela Vuruna ga je u
međuvremenu otkazala, dodavši kako se u međuvremenu posavjetovala sa
svojim roditeljima koji su joj sugerisali "da to nije pametno".
Svjetlanini drugari iz školskih klupa su u pismenim izjavama direktoru
naveli da su Svjetlani kobnog dana, na trećem času, razrednica Danijela
Vuruna i pedagogica Slobodanka Teofilović očitale nimalo pedagošku
"bukvicu" i to nakon što su utvrdili da je nesretna učenica prepravljala
ocjene u knjižici i istrgnula nekoliko stranica.
Porodica učenice ogorčena je na razrednicu i smatraju da je trebalo da ima drugačiji pristup.

Disciplinske mjere



Ministarstvo prosvjete i kulture RS zatražilo je od rukovodstva Osnovne
škole "Georgios Papanderu" iz Aleksandrovca, kod Laktaša, da u skladu
sa Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju odmah pokrene
disciplinski postupak protiv pedagoga škole i odjeljenskog starješine
tragično nestale učenice s ciljem da se utvrdi njihova eventualna
odgovornost za nemili događaj.
Ministarstvo je takode od Školskog odbora zatražilo da najkasnije do
12. januara održi sjednicu na kojoj će razmatrati mjere koje je direktor
škole preduzeo u vezi sa svim dešavanjima koja su prethodila nestanku
učenice i utvrdi da li je bilo eventualnih propusta od strane direktora
škole.
"Svjesni da je izgubljeni mladi život nenadoknadiv, stručnjaci
Ministarstva, u saradnji sa pedagoškim službama u svim školama,
preduzeće dodatne preventivne mjere kako se ovakva tragedija nikada ne
bi ponovila", saopšteno je iz Ministarstva.

Nezavisne novine
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 10:34

Joj užasa. To je tako osjetljivo doba i nekada ni ne možeš prepoznati prave znakove da netko treba pomoč. Jadna možda je je bila sama i trebala malo pažnje i razgovora s odraslima. Iako mi je ponekada žao nastavnika..znam jako dobro da su često oni bez osječaja i shvate neke stvari tek kada je prekasno.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 10:46

Ja imam osjecaj da se na djecu danas vrsi prevelik pritisak, kako od strane roditelja tako i nastavnika i drustva uopste.
Na zalost na ovom podrucju u kratko vrijeme cak troje ucenika se ubilo zbog slabe ocjene. Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva 807885 ..ne mogu djeca biti kriva zbog toga....nesto tu ne funkcionise kako treba....porodica, skola..drustvo...

Prosvjetni radnici su zaista mizerno placeni za svoj posao, ali ipak moraju posvetiti vise paznje djeci, vise taktike i razumjevanja....
[Vrh] Go down
Bobić
Ljubitelj foruma
Bobić


Male
Broj postova : 3373
Datum registracije : 29.07.2010

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 10:57

Viteze da su im place bas tako mizerne i nebi se slozio,,,
S obzirom na to koliko im traje radni dan, koliko radnih dana imaju u godini i kolika su im primanja u odnosu na recimo trgovce nebi se slozio s time da im je lose ili da su lose placeni,,,
no to je za neke druge teme pa da ne skrecem s ove ,,,
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 11:03

Ja sam na polugodištu 7 razreda jako bila popustila u školi.. nisma bila padavičar..ali pala na trojku i iz matematike me srušila. sječam se da sam bila buntovna. Nisam željela učiti..bilo mi je dosadno u školi i ona meni komad na polugodištu. Ja sam se šokirala meni komad..nikada mi se to u životu nije dogodilo. A bil je opaka nastavnica..meni se tako do tada činila. Ja sam se bojala mojih roditelja..razrednica ih je zvala na sastanak i s nastavnicom matematike. Nakon svega prije praznika..nastavnica me pozvala u stranu i razgovarala sa mnom. Rekla mi je da zna da nisam za nedovoljan ..ali da mi je dala dva ili tri ja bih bila mirna i prepustila se..a ovako me je šokirala i neka dobro razmislim što si radim i da me želi vidjeti nakon praznika na popravnom prvi sat. Tako i bilo. Nakon što smo se poozdravili svi pitala me jel joj imam što za raeći i dok su svi prvi sat ponavljali..ja sam popravni riješila za 4..

Nakon ocjene mi je rekla..jel sada vidiš zašto sma ti dala 1
I dan danas sam joj zahvalna na tome..ali samo zato što je razgovarala sa mnom i otvorila mi oći. danas kada se vidimo..kao da sam vidim dobru staru prijateljicu.


Zadnja promjena: Kikica; 06.01.11 13:57; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Ketica
Ljubitelj foruma
Ketica


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 4357
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 10.12.2010

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 11:17

Adolescencija je najkompliciranije doba u životu,bar ja tako mislim i rekla bih da nemaju roditelji i nastavnici svu moć nad svojom djecom jer i djeca imaju svoja razmišljanja,svoju moć prosuđivanja i svako je individua za sebe
[Vrh] Go down
http://uradilako4you.forumcroatian.com/
Gost
Gost




Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 12:41

Bobić je napisao/la:
Viteze da su im place bas tako mizerne i nebi se slozio,,,
S obzirom na to koliko im traje radni dan, koliko radnih dana imaju u godini i kolika su im primanja u odnosu na recimo trgovce nebi se slozio s time da im je lose ili da su lose placeni,,,
no to je za neke druge teme pa da ne skrecem s ove ,,,

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva 765814 Bobicu sta dobijes kad saberes krusku i jabuku? Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva 41576

Ne mozes nikako uporedjivati plate trgovaca(jadne su Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva 272887 ) sa platama prosvjetnih radnika..doktora..itd..

Ali po meni plata od 950 km za prosvjetnog radnika u Osnovnoj skoli je mizerija.
A to o broju radnih sati je jako povrsno gledanje na profesiju...
Prosvjetni radnik po zakonu (u Republici Srpskoj) ima normu od 20 casova sedmicno i moze po potrebi raditi jos maksimalno 10 casova(samo ako nema ko drugi da radi) ...ali za svaki taj cas profesor mora i da se pripremi, a to niko ne vidi i ne gleda...
Dalje, prosvjetni radnik nakon polozenog drzavnog ispita dobija licencu za rad na 4 godine. Da bi je produzio mora da sakupi odredjeni broj bodova (u RS je to 60 za najmanju ocjenu, zadovoljava). Za redovnu nastavu dobija svega 40...sve ostale mora da prikupi radom u van nastavnim aktivnostima, edukacijama, dodatnom obrazovanju, predavanjima, skolovanju...

Kiki...veoma pohvalno i pedagoski od strane tvoje nastavnice ...narocito taj razgovor i objasnjenje...ali mnogo je nesavjesnih nastavnika, profesora, kao i u svim profesijama uostalom...
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 14:00

Je isttina da ih je puno bezsavjesti i ppootpunoo zapostavljaju onaj pedgoški dio u svojoj profesiji. Nisu tu samo da nam ocjenjuju djecu. Moja je razrednica jednom rekla..kada ste kod kuće roditelji i odgajatelji su vam mama i tata ..ali kada uđete u prostor škole ja preuzimam tu funkciju i odgovaram za vasi kada radite nešto sramotno ne sramotite samo mamu i tatu več i mene.

Sada kada razmišljam ..shvačam da sma imala dosta sreče jer sam imali par zbilja pravih nastavnika.
[Vrh] Go down
Ketica
Ljubitelj foruma
Ketica


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 4357
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 10.12.2010

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 14:03

to je govorila i moja razrednica...a kad sam otišla od kuće,primila me u svoj dom na 3 dana i bila mi veliki oslonac u nevolji,za to ću joj biti zahvalna do groba ljubav
[Vrh] Go down
http://uradilako4you.forumcroatian.com/
Gost
Gost




Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 14:15

Mnogo je svijetlih primjera, i mnogo nastavnika i profesora koji su ukazali na pravi put...ali samo jedan ovakav primjer koji po izjavama ucenika kaze:

"Neka se ubije, da gledamo i taj film" i jedan izgubljeni djeciji zivot je toliko strasan da zasjeni gotovo sve ono sto nastavnici i profesori dobro urade...
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime06.01.11 14:19

Ma da joj užasa. Kod nas se ljetos cura objesila zbog zaključne jedinice. Svi vidjeli da ima pproblema, ali svi ookretali glavu, jer nije ničiji problem. A znaju vani stajati na cesti i pušiti s djecom..divan su im primjer.
Svaka čast onima što rade svoj posao kako treba, a jadna ona djeca koja su kod onih "gluhih i slijepih" nastavnika i profesora.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva Empty
PostajNaslov: Re: Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva   Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Razrednica učenice koja je skočila u Vrbas tvrdi da nije kriva
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Tvrdi da je našao blago, a nije dobio ni zlatnika
» Indijski asketa tvrdi da ništa nije jeo ni pio 70 godina
» Studentica koja ima 26 kila, a nije anoreksična
» 14-godišnjakinja nije rekla ne, nije se suprotstavila i nije silovana
» Hrvatska nije Teksas? E, pa nije ni daleko od toga!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Ostalo :: Arhiva :: Crna kronika-
Forum(o)Bir: