Neki jednostavno mrze zimu. No, ako u ovo doba godine ne možete otputovati u Australiju, vrijeme je da naučite preživjeti zimu bez posljedica na zdravlje.
Koristite dodatke prehrani
Zima i manja izloženost sunčevoj svjetlosti mogu dovesti do manje proizvodnje melatonina, hormona koji igra važnu ulogu u procesu spavanja i našem raspoloženju. Uravnotežite li hormonalnu sliku uz pomoć dodataka prehrani, možete ublažiti simptome depresije i nesanice. Posavjetujte se s liječnikom prije nego ih počnete uzimati.
Mogli biste pokušati s omega-3 masnim kiselinama, kojih ima u ribi, sjemenkama lana te orasima. Čak i ako vam ne pomognu u popravljanju raspoloženja, omega-3 su dobre za srce.
Isprobajte i čajeve, poput matičnjaka, smirit će vas.
Izađite iz kuće
Kad je vani hladno, manje i izlazimo. No, iako je u zatvorenom prostoru ugodno, naše tijelo i dalje treba sunčevu svjetlost. Posebno prva dva sata nakon ustajanja. To će pomoći u regulaciji biološkog sata, pomoći će vam da lakše zaspite i popraviti raspoloženje.
Kupite dugu zimsku jaknu, dobru kapu i kvalitetne rukavice, te se uputite na dužu šetnju ili vožnju biciklom. Fizička aktivnost može dodatno pomoći jer tjelovježba smanjuje stres i tjeskobu.
Ako baš nikako ne možete ili ne želite vani, barem razmaknite zavjese i izrežite grane koje sprečavaju prolaz svjetlosti.
Spavajte u potpunom mraku
Noću vam svjetlost ne treba. A umjetna svjetlost dokazano šteti. Sa zalaskom sunca mijenja se hormonalna slika i tijelo počinje proizvoditi melatonin koji nas uspavljuje. Pada i tjelesna temperatura, što nam signalizira da je vrijeme za spavanje.
Manje dnevne svjetlosti i predugi boravak u zatvorenom zimi može poremetiti naš biološki sat. Ako tijelo izlažemo svjetlu kad to ne bismo trebali – noću – dodatno se remeti ciklus spavanja. Zbog toga se možete osjećati umorno, neispavano i depresivno.
Danju treba šetati po suncu, a noću spavati u potpunom mraku, savjetuju stručnjaci. To znači, isključiti sve izvore svjetlosti, uključujući i mobitele, TV ili elektronski sat, te navući zavjese.
Nazovite prijatelje
Zimi se rjeđe nalazimo s prijateljima. Tko želi ići vani kad se živa spusti ispod nule? No, održavanje dobrih odnosa s prijateljima i obitelji ključno je za mentalnu stabilnost. Ljudi koji imaju veću emocionalnu potporu imaju rjeđe simptome depresije, manje su boležljivi, pa čak i žive duže od onih koji imaju malo prijatelja.
Dobri prijatelji su vrlo važni i za osjećaj osobne sreće. Studije pokazuju da prijateljstvo utječe značajnije na osjećaj sreće nego osobni dohodak. A osjećaj sreće popravlja i zdravlje.izvor