Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Kako postati darivatelj organa

Go down 
Autor/icaPoruka
Wall-e
Ljubitelj foruma
Wall-e


Male
Aquarius Buffalo
Broj postova : 6188
Godine : 38
Lokacija : Bejha
Datum registracije : 04.06.2010

Kako postati darivatelj organa Empty
PostajNaslov: Kako postati darivatelj organa   Kako postati darivatelj organa I_icon_minitime05.11.10 15:24

Organi za transplantacijske operacije daju se od živih darivatelja (samo bubrezi) i upravo preminulih osoba (bubrezi, srce, jetra, pluća, gušterača i oči). Zakoni i procedure koje određuju postupak za ta dva izvora vrlo su različiti.

Živi darivatelji Svatko tko je stariji od 18 godina – a da je zdrav i pri zdravoj svijesti – može darovati bubreg članu obitelj i za transplantacijsku operaciju, ali samo ako darivatelj i primatelj imaju istu krvnu grupu i tip tkiva. Ako je potencijalni darivatelj mlađi od 18 godina, tada je potreban pristanak roditelja ili zakonskog staratelja. Pristanak će se tražiti samo ako je operacija u interesu samog darivatelja, na primjer, kako bi spasio život brata ili sestre.

Budući darivatelji Uz određene iznimke, svatko može darovati svoje organe za buduću uporabu u medicinske svrhe. Nakon smrti darivatelja, transplantacijski tim procijenit će odgovaraju li darovani organi medicinskim potrebama.

Najbolji način kako bi darivatelji bili sigurni da će se njihove želje znati i poštivati, jest da nose službenu darivateljsku karticu koja se može nabaviti u bolnicama i liječničkim ordinacijama. U njoj se navode organ ili organi koji su ponuđeni za transplantaciju, darivateljevo ime i prezime, broj kućnog telefona te koga treba kontaktirati u slučaju iznenadne ili nesretne smrti. Osim toga, potencijalni darivatelji mogu svoje želje navesti u oporuci ili usmeno izjaviti u prisutnosti dvaju svjedoka da žele darivati svoje organe nakon smrti. Ako je jedan od ta dva uvjeta zadovoljen, nema zakonskog prava prema kojemu bi se trebalo konzultirati s rodbinom darivatelja.

Darivatelji jetre moraju biti mlađi od 50 godina, a darivatelji bubrega mogu biti stari od dvije do 70 godina. Vađenje organa nakon smrti Da bi se spasili životi, darovani organi moraju se izvaditi ubrzo nakon smrti. Medicinski tim koji nije odgovoran za transplantaciju mora proglasiti kliničku smrt osobe.

Kada potencijalni darivatelj umre u bolnici ili je mrtav po dolasku u bolnicu, lokalna zdravsrvena ustanova ima zakonsko pravo na tijelo i može ovlastiti kirurga da izvadi dijelove tijela – potrebne za transplantaciju ili istraživanje. U suprotnom, izvršitelj oporuke preminule osobe ima zakonsko pravo na tijelo – i može dati odobrenje.

Ali tko god pruži odobrenje za vađenje organa, mora biti siguran da se ta osoba dok je bila živa tomu nije protivila – i da bliski članovi obitelji nemaju primjedbi.

Donošenje odluke Prije donošenja odluke o tome želite li postati darivatelj organa, uvjerite se da je to pravi izbor za vas. Savjet vam može dati obiteljski liječnik ili svećenik – a može vam pomoći i razgovor s obitelji i bliskim prijateljima.

Sve dodatne informacije na web stranicama Hrvatske donorske mreže.

Izvor
[Vrh] Go down
 
Kako postati darivatelj organa
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako postati admin?
» Privlačenje muškaraca - kako i vi možete postati neodoljivi?
» 9 načina kako postati bliskiji s braćom ili sestrama
» Nataša Srdoč: Kako Hrvatska može postati ekonomski tigar jugoistočne Europe
» Darivanje organa

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Humanitarizam i društveni aktivizam-
Forum(o)Bir: