Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Kako je nastao svemir?

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime09.09.10 11:26

Jedno od glavnih pitanja današnjice na koje pokušavamo dobiti odgovor. Vjernici kažu da je svemir i sve što postoji u njemu stvorio Bog, među znanstvenicima je pak sve popularnija teorija da je svemir nastao - iz ničega!

Isto to je vjerojao i Stephen Hawking, slavni fizičar.


Hawking: Bog nije stvorio svemir!

Moderna fizika ne ostavlja prostor za Božje stvaranje svemira, tvrdi najpoznatiji fizičar današnjice Stephen Hawking u svojoj knjizi "The Grand Design", piše Jutarnji list.

Ta dugo očekivana knjiga, koju je Hawking napisao zajedno s američkim fizičarem Leonardom Mlodinowim, pojavit će se u britanskim knjižarama 9. rujna, tjedan dana prije posjeta pape Benedikta XVI. Velikoj Britaniji.

Uoči izlaska knjige Hawking je dao intervju dnevniku Times koji počinje objavljivati izabrane dijelove iz knjige. Na novinarsko pitanje je li svemir trebao stvoritelja, odgovorio je niječno.

"Zbog zakonitosti poput gravitacije, svemir može i bit će stvoren iz ničega. Spontano stavaranje jer je razlog zbog kojega ima nečega umjesto ničega, zašto postoji Svemir i zašto mi postojimo", izjavio je Hawking.

IZVOR

Što vi mislite o svemu ovome? U što vi vjerujete po tom pitanju?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime10.09.10 2:43

Da je svemir koji mi poznajemo postojao oduvijek, a tek je kap u moru nečeg ogromnog ...

Nekako mi se najviše svidila ona teorija po kojoj je zemlja (i mi na njoj) neka vrsta čistilišta, zle duše imaju pravo na nekoliko života, odnosno reinkarnacija dok ne postanu čiste i dobre, a tada idu u neki drugi svijet... ili neki drugi dio svemira...
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime10.09.10 14:25

Znanstvenici istražuju tezu o multisvemiru, tj. području unutar kojeg se nalazi više svemira, i naš svemir među njima. Međutim taj model je zamišljen na odveč klasičan način, imamo veliku loptu (multisvemir) unutar kojeg se nalaze manje lopte (ostali svemiri). Međutim, tu je nejasno što bi zapravo odvajalo svemir jedan od drugog, zašto se ne spoje, te jesu li na neki način povezani. O crnim rupama kao prolazima se odavno nagađa, još su Einstein i Rosen došli na takvu ideju.

I naravno, to bi mogao biti korak ka odgovoru kako je nastao naš svemir, međutim opet ostaje pitanje kako je nastao taj multisvemir. Tu su i famozne više dimenzije, koje trenutno postoje kao matematički princip, i unutar i van String teorije. Neki kažu da se svemir zapravo širi sam u sebe. To nije moguće zamisliti u 3D principu, ali recimo znate li da je u 4D prostoru teoretski moguće stvoriti bocu kojoj bi se dno i grlo spajale, ali tako da se zaobiđe tijelo boce i tako da ne bismo znali koja je strana boce unutarnja, a koja vanjska? Ta boca se zove Kleinova boca, i ostvariva je samo preko viših dimenzija. Tko zna kakve su sve stvari teoretski moguće u višedimenzinalnim prostorima, možda je moguće da je ovaj naš svemir istovremeno i multiverzum i svemir unutar samoga sebe. To nije moguće zamisliti, samo kažem. To bi ujedno značilo da je naš svemir sam sebe stvorio i oduvijek stvarao.
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime02.11.10 15:53

Jedna od mogućnosti koja se izlaže za nastanak svemira kaže da je svemir nastao sam od sebe. Objašnjenje ide putem kvantnih fluktuacija, da su one zaslužne zašto je sve ovo nastalo. To bi značilo da su prirodne zakonitosti te koje su zaslužne za nastanak svemira kao takvog.
Međutim, tu se javlja jedno i stalno postavljano pitanje: "A što je stvorilo to što je stvorilo svemir?". Dakle, što je stvorilo te prirodne zakonitosti koje su stvorile svemir prema toj teoriji, odakle one tu? Ako pak odgovorimo da je Bog sve stvorio, tada se opet javlja pitanje "Odakle Bog tu, tko je njega stvorio?". I onda netko dođe do odgovora da je sve oduvijek postojalo, da je sve vječno.
Ukratko, dobi se vječita vrtnja u krug sa tim pitanjima. Na kraju se sve bazira na tome u što mi vjerujemo. No je li to sve?

Probleme koje pritom vidim:
1. Vrijeme shvaćamo kao nešto linearno, determinizam uzroka i posljedica
2. Vječnost kao takvu ne možemo razumijeti, nije u našoj moći pojmiti tako sveobuhvatan pojam

Što mislite, možemo li nekako naći filozofski kraj u takvom promišljanju vezano za nastanak svemira ili smo osuđeni vjerovati?
[Vrh] Go down
Badomen
Totalno relaxiran
Badomen


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1130
Godine : 55
Lokacija : home,sweet home
Datum registracije : 22.10.2010

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime02.11.10 16:26

Neka pitanja je bolje i ne pitati
da bi postavio pravo pitanje, moraš znati veći dio odgovora
nauka nam svakih nekoliko generacija baci u krilo nešto na šta jednostavno nismo spremni
ne možemo riješiti problem na istoj razini razmišljanja na kojoj smo ga stvorili
kroz povjest vidimo da trenutna nauka daje svoje odgovore na pitanja
prije 2-3 tisuća godina zemlja je bila ploča na leđima kornjače koju su pridržavala 4 slona
prije par stotina godina je bila samo ploča u središtu svemira a zvijezde su bili anđeli nebeski,
prije 200 godina je bila kugla oko koje je kružilo sunce
danas zemlja kruži oko sunca,sunce oko središta galaksije,galaksija oko središta big-banga i svemir se širi
što li će biti za 100 godina ?
velika većina odgovora su samo nagađanja znanstvenika kojima jedinu težinu daje to što ih je izrekao "taj i taj " znanstvenik
priznajem da su kroz povijest se mnoga ta nagađanja obistinila ali iza njih još stoji na stotine nebuloza koje su izvalili tada priznati znanstvenici samo što je to slabije dokumentirano ali se da pronaći po netu
današnja istina nam sutra često izgleda kao razmišljanje naivca
jedino vrijeme ,budućnost i napredak u znanosti mogu dati dio odgovora ali nikada nećemo znati cijelu istinu jer je velika kao i svemir Smile
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime05.11.10 19:19

Sviđa mi se ova tema jer imam slično mišljenje...Znam teoriju o Velikom Prasku,ali postavljam 3 pitanja:

1.Kakva je bila ta gusto zbijena masa?
2.Odakle ona tamo (di je već bila)?
3.Zašto je uopće eksplodirala?

Ovo sam napisala na jednom forumu i jedna mi je cura odgovorila sa:Hahahaha,napisala si 3 najgluplja pitanja o postanku svemira ikad!

Ne shvaćam ju niti me briga.
Jučer sam imala vj i pričali smo o postanku svemira itd i ja sam ovo navela.Profreorica mi je rekla da dobro razmišljam i da se slaže sa mnom.
[Vrh] Go down
Badomen
Totalno relaxiran
Badomen


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1130
Godine : 55
Lokacija : home,sweet home
Datum registracije : 22.10.2010

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime05.11.10 19:24

kao što napisah jučer u jednom postu, to su teorije u kojima naučnici/znanstvenici u biti nagađaju a težinu njihovih teorija za razliku od običnih ljudi daje im njihov akademski status

a inteligencija ljudskog bića se ne mjeri odgovorima koje daje nego pametnim pitanjima koje postavlja

a o inteligenciji te cure se ne bih očitovao jer je već sve rekla svojim odgovorom na tvoje pitanje

Kiki 13 respect from me
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime06.11.10 9:47

hvala! Smile
[Vrh] Go down
Rubin
Zagrijao tipkovnicu



Male
Cancer Buffalo
Broj postova : 233
Godine : 26
Lokacija : Zagreb/Trnje
Datum registracije : 10.11.2011

Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime15.11.11 21:41

''Spontano stavaranje jer je razlog zbog kojega ima nečega umjesto ničega''.

Gluplji i retardiraniji odgovor nisam nikad čuo.A šta smo uostalom mogli i očekivati od takvog istog znanstvenika.

Ja osobno mislim da je svemir stvorio Bog putem bing banga.
Opširnije ne mogu pisati jer baš nemam neko veliko mišljenje o tome a i baš se ne bavim tom temom u poslijednje vrijeme.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kako je nastao svemir? Empty
PostajNaslov: Re: Kako je nastao svemir?   Kako je nastao svemir? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kako je nastao svemir?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako je nastao 1. april?
» Kako je nastao simbol za mir
» Mesec nastao posle sudara koji se desio Zemlji
» Otkriven netaknuti najmlađi krater nastao od udara meteora
» Gdje počinje Svemir?!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: