Broj postova : 4356
Lokacija : Kuca
Datum registracije : 10.08.2010

Najviše nastupa u dresu BiH  Empty
PostajNaslov: Najviše nastupa u dresu BiH    Najviše nastupa u dresu BiH  I_icon_minitime05.09.10 13:01

Kreator igre reprezentacije BiH Zvjezdan Misimović u utorak će, zaigra li protiv Francuske, upisati svoj 52. nastup u dresu nacionalnog tima, čime će postati igrač sa najviše nastupa u dresu Bosne i Hercegovine.

Naime, Misimović je u gostujućem meču sa Luksemburgom (0:3) ubilježio 51. nastup, te je sada izjednačen sa legendarnim napadačem Elvirom Bolićem koji je također zabilježio 51 nastup za BiH.

Bude li sve po planu, Misimović bi u utorak na Koševu protiv Francuske trebao započeti utakmicu od prve minute, što će, dakle, biti njegov 52. nastup i tako će ući u istoriju bh. fudbala sa najviše odigranih utakmica u dresu sa državnim grbom.

Zvjezdan Misimović rođen je 5. juna 1982. godine u Minhenu, a njegovi roditelji rodom su iz Bosanske Gradiške. On je karijeru počeo u omladinskom pogonu Bayerna, a za prvi tim njemačkog trofejnog kluba odigrao je svega tri utakmice.

Potom je prešao u Bochum gdje je odigrao tri sezone, te u 92 utakmice postigao 21 pogodak. U julu 2007. prelazi u Nuernber. Nakon dobrih partija u ovom bavarskom sastavu, trener Felix Magath ga je angažovao u Wolfsburg. U sezoni 2008/09 Misimović postaje najbolji asistent lige sa 18 asistencija (23 u svim natjecanjima). Sezonu kasnije, Misimovićeve "lopte" i Džekini golovi osigurali su Vukovima prvi naslov njemačkog prvaka u povijesti kluba.

Iako je imao važeći ugovor sa Wolfsburgom do 2012. godine, Miske je ovo ljeto, nakon dužih pregovora, napustio grad automobila i potpisao četverogodišnji ugovor sa turskim Galatasarayom. Dodajmo kako je debi u dresu bh. reprezentacije imao protiv Makedonije u prijateljskom susretu koji je odigran 18. februara 2004. godine.

Već u drugoj utakmici za BiH je postigao gol. Bila je to prijateljska utkamica u kojoj su naši Zmajevi, kao gost, savladali Luksemburg rezultatom 1:2. Posljednji gol je zabio Španiji u kvalifikacionom porazu (2:5) na Bilinom Polju.

Za reprezentaciju je odigrao 3878 minuta (76 minuta po utakmici), te je postigao 16 golova. Zaradio je šest javnih opomena, no niti jednom nije bio isključen.

Godinama je miljenik bh. navijača, te je trenutno jedan od najboljih igrača u momčadi selektora Safeta Sušića. Misimovića krasi precizan udarac, dobra pas igra, dobar pregled igre, te kreativnost koja se na djelu mogla vidjeti i u Luksemburgu, kada je svojim loptama "hranio" Ibiševića, Džeku...

Popularnom "Šljivi" se možemo samo diviti, kao i njegovim golovima. Jedan takav postigao je Norveškoj.