Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Predrasude

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Predrasude Empty
PostajNaslov: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime10.08.10 11:45

Predrasuda je mišljenje o osobi ili grupi koje si već unaprijed stvorio. Predrasudu si stvorio prije nego što si uopće upoznao određenu osobu ili grupu. Svi imamo predrasude iako one nisu nešto s čime se rađamo. Predrasude se stvaraju nakon što čujemo određene stvari o pojedinim grupama ljudi ili nakon što vidimo određene stvari – na televiziji na primjer – ili pak zato što roditelji ili prijatelji tako razmišljaju i govore.

Da bismo razumjeli svijet, mi prvo dijelimo svih i sve u skupine. To moramo činiti jer u protivnom ne bi mogli učiti.
Dijete na primjer, zove sve što može letjeti ʻʼpticaʼʼ. Kada vidi leptira koji leti, dijete će ga zvati pticom. Tek kasnije djeca shvaćaju razlike. Na ovaj način ljudi uče razlikovati stvari. U početku prepoznajemo grupe ljudi po njihovom izgledu ili po onome što rade. Talijani pričaju talijanski, ljudi iz Afrike imaju tamnu boje kože, Nijemci piju puno piva, a Hrvati su ozbiljni. Jasno je da ako detaljnije promatramo mi shvaćamo da ovakve generalizacije nisu uvijek ispravne. No činjenica je da predodžbe o skupinama često sadrže negativne ili pozitivne prosudbe ili predrasude.
Anne Frank Foundation

Imate li predrasude i kakve?
Borite li se protiv njih?
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime15.08.10 12:30


"Predrasude su vrsta stavova koji se ne zasnivaju na validnom iskustvu niti na racionalnim argumentima."

Wikipedija


Nase drustvo puno je jos uvijek predrasuda...cesto znamo nekoga drugacije gledati ..sto je druge vjere ...nacionalnosti ili druge boje i ne samo prema tome ..ima dosta stvari da ih ne nabrajam ..od ljubavi ..razvoda.. samohranim majkama ...
ne kaze se daba da je "predrasuda dijete neznanja" i treba znati da se predrasude formiraju u toku zivota pojedinaca i da se poprimaju iz okoline u kojoj zive ....nemam nikakvih predrasuda ..uvijek prvo pustim da upoznam nekoga ili nesto pa onda stvaram svoje misljenje o tome ..nikad prije ...



_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Predrasude Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Oleg520
Ljubitelj foruma
Oleg520


Male
Broj postova : 5165
Datum registracije : 29.07.2010

Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime15.08.10 12:53

Ako predrasudu definisemo kao:
stav (misljenje) o necemu ili nekome i taj stav bude prihvacen i pre nego sto sama osoba donese svoj sud o tome, jer je to stav (misljenje) koje postoji u okruzenju (porodica, firma, drustvo, nacionalna grupa itd...)
onda se moze zakljuciti
1. da nijedno drustvo ne funkcionise bez predrasuda
2. da nema drzave kojoj ne odgovaraju predrasude jer je preko predrasuda lakse manipulisati
3. da same drzave stvaraju brojne predrasude (mediji, pravosudje, politicari)
4. da mnogima odgovaraju predrasude jer se tako lakse mogu uklopiti u sablon
5. da mnogi prihvataju predrasude jer se osecaju preko tog prihvatanja sigurnije
6. da imati predrasude znaci ograniciti svoju slobodu promisljanja i uopste zivljenja
7. da se protiv predrasuda moze boriti samo na licnom planu
Krajnji zakljucak:
predrasude su mocni izvor manipulacija i ne treba ocekivati da ce ikad nestati jer u svakom drustvu (drzavi) postoje oni koji ce ih iz ovih ili onih razloga zdusno prihvatati i podrzavati.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime16.08.10 13:16

predrasude su mi jedna od nagorih stvari, zazirem od predrasuda...možda bi trebala reći da imam predrasude prema ljudima koji imaju predrasude Smile
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime16.08.10 13:26

potpis bravo

samo bih dodala ..tj izbrisala ovo tvoje "mozda" i napisala sigurna sam da imam ..... ljubi

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Predrasude Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime16.08.10 13:28

pa izbriši, jesi admin ili ne? looool
[Vrh] Go down
irko
Ljubitelj foruma
irko


Male
Broj postova : 4356
Lokacija : Kuca
Datum registracije : 10.08.2010

Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime16.08.10 13:57

hmmmm fina tema

mogu sam rec da nijedno drustvo ne funkcionise bez predrasuda to je i oleg reko a i sam sam nekolko puta imo predrasude o necemu,o nekim ljudima al ne volim bas predrasude
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime16.08.10 14:12

da, predrasude su stvarno izvor manipulacija. točno. i točno je da u svakom društvu ima predrasuda. društvo usađuje predrasude.

drugo je pitanje kako se osobno boriti protiv predrasuda tj. otvoriti vlastite oči. izaći iz okvira.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime16.08.10 17:02

zaboravljamo da nekad predrasuda moze predstavljati dvosmjernu ulicu ...jer ako imamo predrasudu prema nekoj osobi ...moramo ocekivati da i ta osoba nece biti odusevljena sa tim i da ce i ona imati predrasudu prema nama ...i tako se siri krug predrasuda o nekome ...po meni predrasude nisu u principu nikad opravdane jer ne postoji ni logicno a ni neko znanstveno otkrice za to da jedna osoba ili grupa ljudi kategorizira sebe ili druge kao inferiorne i li superiorne....predrasude ovise uvijek o drustvenom i kulturnom zivotu ...npr radniku kojem je tesko ..kao rudaru u jami on nikad nece imati predrasude o tome ko je ko i kakve je boje koze ko ...jer im treba solidarnost ...a ljudi kojima ne treba pomoc nicija ..oni su sklobniji ka predrasudama o ljudima ..

nisu samo predrasude o vjeri.. rasi.. ljudima ili nekim fizickim nedostatcima...neko ima predrasude o jelu ..o vegetarijanstvu...

zivot bez predrasuda puno je laki...ugodniji i ljepsi... bar za mene ...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Predrasude Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime19.09.11 13:04

Je li dobro imati predrasude i vjerovati stereotipovima?

Predrasude 5344_big


Svi smo im podložni, vrište sa svih strana, o njima se govori, često na temelju njih oblikujemo vlastite stavove... No, treba li im vjerovati?

Koliko ste puta čuli da su Dalmatinci lijeni? I što se događa? Dolazite na godišnji odmor i kafići prepuni. No, dobro, puno je i turista,no čim čujete onaj „razvučeni“ naglasak što pomislite – "Aha, evo ih u birtiji, samo odmaraju umjesto da nešto rade" – rezultat stereotipa.
Nije mi se jednom dogodilo da u podne pokušavam dobiti nekog službenika na moru, no to je doista mission impossible – jer oni imaju marendu. No, nije stvar u njima nego u nama, mi drugačije funkcioniramo. Je li nama netko kriv što nemamo pauzu, odnosno ne izađemo iz ureda na ručak? Što jedemo kraj računala, potpuno nesvjesni i usput obavljamo nekoliko telefonskih razgovora? To baš i nije dobro, ali najlakše je zapravo kritizirati druge zar ne?

Kao studentica imala sam predrasudu da su svi studenti današnjeg Kineziološkog fakulteta totalno zaostali, mozgovno nerazvijeni i da to studiraju jer ništa drugo ne bi mogli s ograničenim intelektualnim kapacitetima. Danas ih poznajem nekoliko koji su završili taj fakultet (koji btw ja nikad, ali nikad, ne bih mogla i bilo bi pitanje hoću li slomiti nogu na nekoj spravi ili npr. skijanju), vrlo su pametni, obrazovani i ni po čemu ne zaostaju za nekim pravnikom, ekonomistom, profesorom jezika i slično.

Zapravo vrlo je nezahvalno uspoređivati i osuđivati, a i stvarati stereotipove, a u ljudskoj je prirodi da to stalno radimo. Još jedan vezan je uz manekenke – da su lijepe i glupe. Poznajem njih nekoliko koje završavaju ili su već završile fakultete, rade na odličnim pozicijama, govore nekoliko jezika, a ljepota im je samo u tome malo, no dobro ili malo više pomogla. Ali vjerujte mi te djevojke daleko su od pojma glupe.

Jako me zabavljaju predrasude o boji očiju ili kose: žene sa zelenim očima su lažljive, crvenokose su vatrene, plavuše su nježne... Jedna od najiskrenijih osoba koje poznajem ima zelene oči, neke crvenokose žene su toliko mlitave i bez života da im ne bi pomogao niti galon crvene boje, a o nježnosti plavuša dalo bi se razgovarati, jer neke od njih bile bi idealne za vožnju bagera...

No, svratimo i do susjeda. Za Slovence se kaže da su škrti, a za Slovenke da vole piti. I to je diskutabilno, ono što ih doista razlikuje od Hrvata jest da su puno otvoreniji, nisu konzervativni i vrlo brzo, za razliku od nas, prihvaćaju nove stvari... I da, vole se zabavljati... A što se alkohola tiče ne znam što bih rekla jer svakog vikenda po Zagrebu viđam hrpe pijanih cura koje nemaju pojma ni gdje su, a niti što rade.

Ne smijemo zaboraviti niti Šveđanke: osim što naši frajeri umiru za njima i uhode ih po plažama (ono kao slučajno) s jednim jedinim ciljem koji sigurno nije naučiti švedski, za njih se govori da su raskalašene. Znate li da je upravo Švedska zemlja s najboljim uvjetima života? Ta država doista brine o svojim stanovnicima, štiti majke s djecom, ako tamo i ne radite primate novčanu pomoć dovoljnu za pristojan život, tamo čak i smetlar ima odličnu plaću. Drugim riječima tamo se žene ne daju maltretirati, jako vole svoju samostalnost i neovisnost i uživaju u životu. Znam nekoliko bračnih parova (uglavnom bez djece) koji žive odvojeno, svatko u svom stanu. Jako se vole, svakodnevno viđaju i sjajno funkcioniraju jer imaju djelić dana samo za sebe. Ne zvuči li vam to primamljivo?

Stereotipovi na raznim područjima, no i predrasude uvijek su bili i nažalost ostat će, barem u nekoj mjeri, dijelom naših života. Možda ne bi bilo loše zapitati se moraju li svi ljudi živjeti na isti način, je li stvaranje stereotipova zdravo – jer zapravo ograničava nas od stjecanja novih životnih iskustava (ako mislite da su Šveđanke raskalašene – vi žene – sigurno vam neće pasti na pamet s nekom od njih popričati – a sigurna sam da biste tako saznale nešto novo i zanimljivo o drugim kulturama).

I zato je bolje biti otvoren prema ljudima i jednostavno prihvatiti da smo svi različiti. Počevši od pojedinaca pa do naroda i da je upravo u tome ljepota življenja - prihvatiti i ne osuđivati i ne vjerovati stereotipovima nego sebi pružiti priliku i provjeriti jesu li baš istiniti. Jer ljenčina ima iza svakog ugla, kao i ljudi koji vole zaviriti u čašicu, a treba imati na umu da u svakom narodu ima divnih ljudi koji nam mogu otvoriti prozore u svijet...
Vaša Ema Jurić

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Predrasude Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Sponsored content





Predrasude Empty
PostajNaslov: Re: Predrasude   Predrasude I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Predrasude
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Najpoznatije predrasude vezane za šarenu kuhinju Meksika

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: