Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Tekućine koje se same miješaju

Go down 
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Tekućine koje se same miješaju Empty
PostajNaslov: Tekućine koje se same miješaju   Tekućine koje se same miješaju I_icon_minitime06.08.10 9:15

Tekućine koje se same miješaju Otopine_160_200

Znanstvenici su otkrili kako se jednostavnim reakcijama može izmiješati otopina, procesom obratnim od procesa sličnog situaciji kad pas vrti repom. Mehaničko miješanje je uobičajeno kada želimo potaknuti ili ubrzati reakciju, ali najnovija istraživanja pokazuju kako se isti efekt može postići obratnim pristupom.
29. siječnja u Physical Review Letters objavljen je članak u kojem je navedeno kako jednostavne kemijske reakcije mogu potaknuti protok fluida. "Istraživanje navodi mnoge kemijske reakcije poput onih unutar zvijezda ili situacije kada ugljikov dioksid, pohranjen duboko u zemlji, naiđe na vodu", kaže jedna od autorica istraživanja, Anne De Wit s belgijskog Université Libre u Briselu.

De Wit i njeni suradnici zapitali su se što bi se dogodilo kada bi se reakcijska otopina, kao i protok tekućina koji sadrži, ostavili na miru. Promatrali su tijek vrlo jednostavne reakcije - neutralizacije klorovodične kiseline natrijevim hidroksidom, koja je jedna od najčešće korištenih baza - bez miješanja.

Oprezno su u spremnik injektirali gušći natrijev hidroksid te potom rjeđu klorovodičnu kiselinu. Natrijev hidroksid zauzeo je donji dio posude, a klorovodična kiselina gornji. Na granici faza počeli su se stvarati produkti reakcije - voda i kuhinjska sol. Kako se slana otopina formirala tako se počela izdizati u gornji, rjeđi sloj klorovodične kiseline stvarajući pritom vitice koje su počele miješati otopinu. Međutim, u donjem sloju nije uočen nikakav proces. Razlog leži u različitoj interakciji produkata sa svakim od svojih kemijskih roditelja.

Ovi asimetrični uzorci razlikuju miješanje tokom kemijske reakcije od procesa koji se odvija kada se susretnu tekućine koje međusobno ne reagiraju, koji više sliče difuziji ili drugom tipu miješanja.

"Ovakvi prekrasni uzorci mogu se promatrati tokom vrlo često korištenih reakcija," navodi koautor istraživanja Christophe Almarcha, također s Université Libre u Briselu. "Ovo je prilično zanimljivo za nekog tko je izveo takve reakcije već stotinu puta." Znanstvenici su ovakvo miješanje predočili i matematičkim modelom. Taj je model predviđao uzroke koji su bili izuzetno nalik onim uočenim tokom eksperimenta. Model se može namjestiti i tako da predvidi uzorke drugih, najrazličitijih kemijskih reakcija.

De Wit ističe: "Naš mali model vrlo jasno poručuje: 'Dobro obratite pažnju'. Kad god se odvija kemijska reakcija zasigurno će se pojaviti neke nove stvari. Na primjer: ukoliko pohranjeni ugljik prodre do spremnika s vodom i počne reagirati s vodom te će reakcije pokrenuti protok tekućina unutar reakcijske smjese i na taj način ubrzati glavnu reakciju."



Izvor: sciencenews.org


Izvor: http://www.znanost.com/clanak/tekucine-koje-se-same-mijesaju#ixzz0vo8ihhVC

_________________________________________________________________
Meni je žao što nam se kemija nije bolje objasnija i što nas nastavnica nije bolje uvela u njen svijet. Osječam da je to jedna jako zanimljiva znanost respect ..ali ništa o njoj neznam...tj jako malo znam.
[Vrh] Go down
 
Tekućine koje se same miješaju
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Koje bolesti teže podnose žene, a koje muškarci
» Koje biljke i čajeve izbjegavati, a koje upotrebljavati u trudnoći?
» Koje su navike vašeg dragog koje ne podnosite?
» Koje je tvoje vampirsko ime?
» Upornost do koje granice ???

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Znanost :: Prirodne znanosti-
Forum(o)Bir: