Uz vežbanje i određene namirnice, veličina i učestalost obroka također utječu na metabolizam
Prošlog proljeća smo moj partner i ja napravili usporedni test mršavljenja. Ja sam krenula na jednu od trendovskih dijeta, a on je počeo jesti više manjih obroka, svaka tri sata tijekom dana, s time da je neznatno promijenio samu prehranu – samo je pripazio na omjere ugljikohidrata, proteina i masnoća u obrocima. Iako sam u prva dva tjedna više smršavila, ubrzo me dostigao i prešao. Kako sam bila na dijeti, naravno bila sam nervozna, pogotovo kad sam vidjela da on jede svaka 3 sata svu hranu koju je jeo i prije, a ja se izgladnjujem i imam slabije rezultate od njega. Cijeli je eksperiment završio tako da je on bez problema nastavio sa svojim novim režimom prehrane, dostigao optimalnu kilažu koju vrlo lako održava, dok sam ja nakon mjesec dana odustala od dijete i u istom tom roku (za mjesec dana) vratila svaku kilu koju sam izgubila.
Već smo pisali o ubrzavanju metabolizma i načinu na koji vježbanje i određene namirnice pomažu pri tome. Još jedan faktor koji može utjecati na brzinu vašeg metabolizma su veličina i učestalost obroka. Više manjih obroka raspoređenih u pravilne vremenske intervale tijekom dana može vam ubrzati metabolizam. Savjetuje se da tokom dana uzmete 5-6 obroka manjih obroka u razmacima od 2-3 sata.
Prethodno planiranje i priprema manjih obroka je vrlo važna. Možda će vam se u početku to činiti naporno, međutim, ako ne planirate svoje mini obroke unaprijed veća je vjerojatnost da ćete zastraniti. Naime ako odete u vrijeme ručka u dućan kupiti sastojke za mini obrok, postoji mogućnost da će vam pekara ili fast food zamirisati na putu i da ćete umjesto isplaniranog obroka, pojesti hot dog ili pecivo sa sirom. Na taj ćete način mini obrok zamijeniti obrokom prosječne veličine.
Proces planiranja ne mora biti tako težak kao što vam možda sada djeluje. Svaki od pet ili šest mini obroka može sadržavati osnovne sastojke koje čine doručak, ručak ili večeru. Jedina je razlika da ćete ih razdijeliti na manje dijelove. Ako niste sigurni kako male porcije trebaju biti u vašem mini obroku pogledajte u receptu ili na ambalaži koja je prosječna veličina tog jela za jednu odraslu osobu.
Da bismo vam pomogli evo nekoliko ideja za planiranje i pripremu mini obroka.
1) DORUČAK:
Doručak se smatra najvažnijim obrokom dana, jer se tada u vašem tijelu aktivira probavni sustav. Ideje za doručak mogu biti:
muesli sa cjelovitim žitaricama
voće
integralni tost
1 jaje (omlet)
1 sendvič sa nemasnom purećom šunkom i jajem na pola kriške integralnog kruha.
2) RUČAK:
salata s pilećim prsima ili šunkom
manji pureći odrezak (do 100g) s kuhanim povrćem
riba s kuhanim krumpirom
pola porcije rižota s plodovima mora
polovica sendviča s integralnim kruhom (umjesto majoneze stavite senf).
voće
orašasti plodovi
jogurt
svježi sir i salata od rajčica
3) VEČERA:
Pomno planiranje je neophodno za večeru jer je to često i vrijeme kada je obitelj na okupu. Pripazite na veličinu porcije koju uzimate i nemojte previše jesti. Večera neka sadrži puno povrća i proteina (nemasno meso).
4) MEĐUOBROCI:
Međuobroci su bitni za uspjeh kada jedete mini obroke. Njima dopunjavate svoje glavne obroke. Neke od ideja za međuobrok su:
voće
sirovo povrće
muesli s mlijekom ili muesli čokoladica
integralno pecivo
koštice (bundevine)
suncokretovo sjeme
orašasti plodovi
jogurt.
Pravilnim planiranjem i pripremanjem mini-obroka stvarno možete potaknuti metabolizam. Možete podijeliti vaše glavne obroke na dva manja obroka ili pripremiti tri manja glavna obroka i dopuniti ih zdravim međuobrocima . Kao što možete vidjeti, nije teško uklopiti mini obroke u svakodnevnu rutinu. Nakon tjedan- dva prilagodbe bit će vam mnogo lakše i počet ćete primijećivati rezultate poboljšanog metabolizma.
izvor