Sve što trebate znati o pravilnom sakupljanju i čuvanju i pripravljanju ljekovitog bilja.
Ugodne šetnje u prirodi možemo iskoristiti i za sakupljanje ljekovitog bilja. U tim slučajevima bitno je poznavati tehnike sakupljanja i konzervacije ljekovitog bilja. Za one koji o ovoj temi žele još više saznati, preporučujemo naš članak pod nazivom “Sakupljanje i čuvanje ljekovitog bilja”.
Faktori kao vrijeme sakupljanja različiti su kod svake biljke. Klima i teren sakupljanja vrlo su važni kako bi ljekovita svojstva biljke bila iskorištena na što bolji i učinkovitiji način.
Osnovna pretpostavka za sakupljanje je poznavanje ljekovitoga bilja. Poznajemo li ga jasno je da ćemo ljekovito bilje sakupljati u pravo vrijeme, na pravom mjestu, pravu vrstu i na pravilan način.
Iskustvo je pokazalo da najbolje rezultate u liječenju postižemo sa svježe ubranim biljem što je za uspjeh u liječenju teških oboljenja neophodno potrebno. Svježe bilje možemo sakupljati u rano proljeće, katkada već od kraja veljače pa sve do studenoga. Poneko, štoviše, nalazimo čak i zimi, pod sniježnim pokrivačem ako smo zapamtili gdje mu je stanište (npr. rosopas obični). Za zimu valja osigurati zalihu suhoga bilja, ali ne preveliku. U tu svrhu ga sakupljamo u vrijeme kada ima najviše ljekovitih sastojaka.
Evo nekoliko kratkih uputa o načinima i vrstama sakupljanja bilja:
• Sakupljati bilje u cvatu znači početkom cvjetanja.
• U lišću znači prije i za vrijeme cvjetanja.
• Korijenje valja iskopati u rano proljeće ili jesen.
• Plodove valja skupljati u vrijeme zrelosti.
• Pri tom pazite na sljedeću uputu: berite samo zdravo, čisto bilje, bez nametnika. Bilje sakupljajte za sunčanih dana kada je ono suho i kada nema rose.
• Ne sakupljajte ga na poljima gnojenim umjetnim gnojivom, livadama, na obalama nečistih, zagađenih voda, željezničkim nasipima ili u blizini jako prometnih cesta, autocesta i industrijskih postrojenja.
• Ne čupajte bilje zajedno s korijenjem, ne nanosite štetu. Mnogo je biljaka zaštićeno. Postoji dovoljno ljekovitih biljaka s istim djelovanjem koje nisu zaštićene (npr. jaglac ili jagorčika).
• Pri sakupljanju cvjetove i lišće ne valja pritiskati ni upotrebljavati plastične vrećice ili torbe. Bilje se u njima znoji i kasnije u sušenju pocrni.
Period sakupljanja
Sokovi mladih biljaka poprilično su rijetki pa su u njima otopljeni skromni postotci ljekovitih tvari. Tijekom sazrijevanja postotak tih tvari se povećava da bi pri kraju svoje egzistencije biljka ponovno smanjila taj postotak. Dakle, biljku treba sakupljati u trenutku najvišeg postotka ljekovitih svojstava. Taj trenutak, s druge strane, varira od biljke do biljke. U svakom slučaju, postoje općenita pravila sakupljanja, koja ovdje iznosimo:
• cvjetovi – sakupljaju se prije nego što se latice skroz otvore jer u tom periodu sadrže najviše ljekovitih svojstava.
• listovi – sakupljaju se početkom cvjetanja, no prije nego što u potpunosti sazriju jer tada sadrže najviše sokova. Prilikom sakupljanja treba paziti da se biljci ne otrgnu svi cvjetovi, jer bi u tom slučaju biljka prestala živjeti. Ne bi se trebali sakupljati suhi i bolesni listovi koji sadrže razne viruse.
• stabljika – sakuplja se kada su listovi već propupali i prije nego što se pojave cvjetovi.
• korijen – sakuplja se u jesen, kada su listovi i cvjetovi već otpali, ili pak u proljeće kada počinju pupati.
• deblo – sakupljamo ga uvijek u proljeće dok biljka još nije rascvjetana.
• nadzemni dio biljke – reže se pomoću škara i to tako da ne otrgnemo cijelu biljku. Rez treba načiniti na mjestu gdje je biljka još mekana.
Kod sakupljanja moramo paziti na sljedeće stvari:
• Nije preporučljivo sakuplja ti bilj ke u zagađenom okolišu. To znači: uz rub ceste, blizu industrijskih zona, u okružju polja tretiranih raznim gnojivima.
• Sakupljati treba samo čiste, zdrave i suhe primjerke. Vlažne ili bolesne biljke lak su plijen bakterijama i plijesnima.
• Dobro identificirati biljku. Vrlo je važno poznavati karakteristike svakog dijela biljke. U slučaju nesigurnosti radije ostavite biljku da raste i dalje, jer je mnogo teže rješavati kasnije nastale probleme.
• Sakupljati biljke bez uništavanja ostalog bilja. Moramo poznavati zaštićene vrste i imati na umu da su sve biljke u Nacionalnim parkovima zakonom zaštićene. Dakle, u takvim zaštićenim prostorima, iako rastu u čistom okružju, uopće nije dozvoljeno branje bilja.
Sušenje bilja
Period sušenja ovisi o ambijentu i klimi. U toplim klimatskim uvjetima cvjetovi se suše oko 4-5, a listovi 3-6 dana. U hladnim uvjetima sušenje može trajati i duže. U svakom slučaju ne smije se odvijati na suncu! Na taj način biljke bi mogle izgubiti ljekovita svojstva.Također, biljke moramo sušiti na prozračenim mjestima koja su zaštićena od prašine. Biljke moraju biti položene i raširene na kartonskoj površini. Ne smijemo uzimati novinski papir kao površinu. Povremeno se moraju izmiješati da bi se lakše osušile. Cvjetovi se mogu zavezati tankim konopcem i objesiti naglavačke, dok voće možemo vezati za konac.
Prije sušenja biljke ne peremo, ali ih sitno narežemo. Sakupljeno bilje rasprostremo na platno ili netiskani papir i što prije osušimo u sjeni ili u zračnim, toplim prostorijama (potkrovlje).
Korijenje, kore ili jako sočne dijelove često sušimo i uz pomoć umjetnog izvora topline. Pri tom temperatura ne smije prijeći 35°C.
Dobro oprano korijenje, bijelu imelu i vrbovicu najbolje je narezati prije sušenja. Samo dobro osušeno bilje možemo sačuvati za zimu. Za to su najpodesnije staklenke ili zatvorene kartonske kutije. Izbjegavajte plastične i metalne posude. Bilje valja zaštititi od svjetla (uporabite obojene staklenke – zelena boja je najprimjerenija).
Opskrbite se samo za jednu zimu. Bilje s vremenom izgubi svoju ljekovitu moć. Svaka nam godina daruje novi biljni blagoslov.
Spremnici bilja
Spremnici u koje stavljamo biljke moraju biti od posebnih materijala: stakla, keramike, kartona ili tkanine. Bolje je izbjegavati plastične spremnike. Na spremnike lijepimo naljepnicu s nazivom biljke, datumom i mjestom sakupljanja.
Konzervacija bilja
Spremnike s biljkama treba smjestiti na suho i tamno mjesto. Naime, svjetlo i vlaga su prvi čimbenici koji razaraju aktivne biljne tvari. Povremeno je potrebno kontrolirati stanje biljaka kako bi spriječili eventualnu prisutnost “crva” ili plijesni. Suho bilje ne bi se trebalo čuvati više od dvije godine.
Konzerviranje ljekovitog bilja radi se na sljedeći način: ljekovite biljke se suše, stavljaju u spremnike i sklanjaju na posebna mjesta.
izvor