Na vrijeme se pobrinite za travnjak, biljke, voćke i povrtnjak
Kako vrijeme postaje sve hladnije, a dani sve kraći, vrijeme je da razmislite o pripremi svog vrta i dvorišta za hladne mjesece koji su pred nama. Zato smo odlučili navesti nekoliko osnovnih savjeta koji će osigurati da vaše biljke, stabla i ostala vegetacija ostanu snažni i zdravi do proljeća. Nećemo ići u detalje jer bi za to bilo potrebno previše prostora, već ćemo vas podsjetiti na neke od najosnovnijih stvari koje morate obaviti.
Priprema vrta za zimu ne mora biti komplicirana niti teška, naravno, ako se na vrijeme uhvatite u koštac s obavezama koje vas očekuju. Zato iskoristiti još ove lijepe dane i pripremite svoj vrt za zimu!
Zaštitite mlade voćke
Ako imate problema sa zečevima, voluharicama ili drugim štetočinama deblo omotajte plastičnim ili žičanim štitnicima za voćke ili još bolje onima od ekološki neškodljivog propilena. Zaštita mora biti viša od prosječne centimetraže snijega u području gdje živite. Što se tiče mraza, jedna od preventivnih mjera u sprječavanju nepovoljnog djelovanja mraza, a koja se pokazala i efikasnom je krečenje debla i jačih skeletnih grana vapnom u jesen nakon otpadanja lišća. Ova mjera temelji se na osobini da se predmeti bijele boje slabije zagrijavaju zbog odbijanja sunčevih zraka. Osim toga, slabije zagrijavanje tj. krečenje voćke ima još jednu prednost, a to je da u proljeće usporava kretanje vegetacije čime se smanjuje i mogućnost stradanja voćke od kasnih proljetnih mrazova.
Nastavite zalijevati drveće
Nastavite zalijevati drveće i voćke koje ste i do sada zalijevali, sve dok se ne smrzne tlo. Osobito ako se radi o crnogoričnim biljkama – kao što je čempres, jer je njima potrebna dobra zaliha vlage za zimu.
Uređivanje travnjaka
Nemojte dopustiti da vam se suho lišće nakuplja u dvorištu. Grabljajte ga svaki tjedan sve dok ne pokupite svo lišće. U jesen, travnjak treba sunčevu svjetlost da bi mogao stvoriti zalihe šećera koje će pohraniti u korijenu kako bi mogla dobro rasti idućeg proljeća. Ostavljeno lišće guši travu, te se često zna dogoditi da ona požuti i istrune ispod debljeg sloja lišća. Prikupljeno lišće možete iskoristiti za stvaranje malča (komposta). Nasjeckano lišće može se pomiješati i s drugim biljnim otpadom poput pokošene trave i nasjeckanih grana. Imajte na umu da orahovo i hrastovo lišće teško trune i sadrži tanine te ga treba izbjegavati za kompost.
S pojavom kiša i jeseni kišne gliste ponovo postaju aktivne pa je potrebno provesti zaštitne mjera za njihovo suzbijanje. Rasipanje mješavine pijeska je mjera koju obavezno treba primijeniti u ovo vrijeme. Košnja travnjaka se nastavlja sve do kraja listopada, ako dopuste vremenske prilike. Zadnju košnju treba obaviti tako da se trava pokosi na visinu četiri do pet centimetara. Ako je trava previsoka dugačke vlati se pod teretom snijega mogu slomiti, a prenisku može mraz oštetiti. Pokošenu travu potrebno je obavezno pokupiti sa travnjaka.
Zaštita i uređenje biljaka u dvorištu
Imate li biljke koje ne podnose hladnoću, spremite ih na sigurno i toplo mjesto prije nego počnu prvi mrazevi. Postavite ih uz prozor s jakim sunčevim svjetlom, najbolje na južnu stranu kuće ili stana. Neke lončanice traže isto tako dobru zaštitu, osobito u hladnijim podnebljima. Njih stavite u zaštićene prostore poput garaže, a za toplijih dana iznesite ih u zaštićena područja
Na gredicama s trajnicama odrežite ocvale i uvele stabljike. Trajnice koje teže podnose hladnoću, režemo u proljeće, a možemo ih zaštiti i grančicama crnogorice. Sada je pravo vrijeme da na gredici posadite nove trajnice ili da stare pomladite dijeljenjem. To se pogotovo odnosi na trajnice koje cvatu u proljeće.
Ako ste zaboravili posaditi lukovice tulipana, narcisa, zumbula i ostale, još uvijek ih stignete posaditi. Lukovice sadite u umjereno vlažno tlo, da biste spriječili truljenje u hladnijim mjesecima. Ako vam glodavci predstavljaju opasnost za lukovice u svaku rupicu nasipajte malo crvene paprike. Mjesec studeni idealan je za sadnju ukrasnih grmova i drveća. Možete ih saditi sve dok se tlo ne smrzne, a sadnjom u jesen ukorijenit će se prije nego da ih posadite u proljeće.
Priprema vrta
I vrt, odnosno povrtnjak treba pripremiti za jesen. Evo što morate napraviti:
Očistite sve biljke. Jedna je od prvih zadaća vrtlara ujesen da uklone sve glavice sa sjemenom te stabljike. Svaku biljka koja neće ponovo izrasti na proljeće treba iščupati iz korijena. Čim takve biljke prestanu rasti treba ih se riješiti.
Podsjecite trajne biljke. Mnoge biljke rastu iz godine u godinu. Njih treba skratiti na 2 cm iznad tla kako bi potpuno otišle u sjeme (da ne proizvode bespotrebno lišće).
Prekopajte zemlju. Na taj način ćete eliminirati štetne probleme za narednu godinu. Sva jajašca ili štetne materije neželjenih insekata na taj način će biti uništene.
Pokrijte svoje usjeve. Nakon što zasadite neke biljke koje se sade sada na jesen, potrebno je posuti ih kompostom koji će vam pomoći zaštititi površinu vaših gredica od hladnoće i štititi od korova dok ne dođe proljeće.
Izvor: vijestigorila.jutarnji.hr
revija.in
gospodarski.hr