Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija Empty
PostajNaslov: Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija   Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija I_icon_minitime02.07.10 9:52

U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje preko zimskih se praznika (9. i 10. siječnja) u Varaždinu održao se nacionalni stručni skup “Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija”. Kao članica Udruge Spužva, sudjelovala sam na ovom seminaru, dobila certifikat, i još važnije - naučila mnogo. Evo izvješća o tome.
Prisutni pedagozi, psiholozi, defektolozi, učitelji i drugi stručnjaci kroz dva dana (18 sati) intenzivnog rada u radionicama na ovaj su način apsolvirali novosti iz područja edukacije za ljudska prava i demokratsko građanstvo i značenje mirenja u školi, odnosno metodiku rada u praksi.
Voditeljica programa je profesorica Nevenka Lončarić - Jelačić, a radionice s vježbama vodile su trenerice udruge „Mali korak”: profesorice Duška Gelb, Karmen Ratković i mr. sc. Maja Uzelac.
Na kraju, seminar je evaluiran testom za polaznike i anonimnom procjenom učinkovitosti radionica i predavanja, te su sudionici dobili certifikate. Daljnjom obukom, polaznici će biti osposobljeni treneri i voditelji mirenja u školi.

Što je to vršnjačka medijacija?
Medijacija je prije svega dobrovoljan proces koji se provodi sa ciljem pridobivanja dvije sukobljene strane na raspravu o činjenicama i osjećajima nastalim u sukobu.
Medijator mora biti nepristran i aktivan slušač, koji ne nudi gotova rješenja već postavlja pitanja usmjerena na razumijevanje, prihvaćanje i ohrabrenje obje strane. On mora razumjeti pozicije, interese i potrebe i jedne i druge strane, da bi na kraju pomogao stranama u sukobu da SAME postignu rješenje u kojem će se svi osjećati kao pobjednici, a s kojim niti jedna strana neće osjećati nezadovoljstvo.
Osnivanjem medijatorskih klubova u školama, i učenici i nastavnici bi postali svjesni kako u njihovoj školi postoji način za nenasilno rješavanje sukoba.
Vršnjaci bi tako i izvan škole (relacije učenik-roditelj, nastavnik-roditelj, učenik-lokalna zajednica…) mogli pomoći u rješavanju sukoba kolega, što bi uvelike doprinijelo boljoj razrednoj klimi i zadovoljnijoj zajednici.

Program mladi za mlade

MLADI ZA MLADE prvi je pilot-projekt te vrste u našim školama, a slijedi zamisao poznatu u svijetu pod nazivom Medijacija u školi. Taj projekt koji zastupa model prema kojem djeca mogu pomoći djeci, ali uz pomoć i poticaj odraslih. To su ponajprije njihovi učitelji i roditelji.
Djeca prolaze kratke tečajeve za posrednike i nakon toga se susreću s onom djecom koja su u školi sudjelovala u tučnjavama, svađama i drugim oblicima sukoba sa svojim vršnjacima. Jer, kao što vršnjaci mogu mučiti svoje vršnjake, tako vršnjaci mogu vršnjacima i pomoći!
Program je nastao kao nastavak projekta “Miroljubivo rješavanje problema u školi i prevladavanje trauma” koji se provodi u hrvatskim osnovnim školama od 1995./6. godine uz pokroviteljstvo UNICEF-a i uz suglasnost Ministarstva prosvjete i športa Republike Hrvatske.

Program mirenja u školi - ciklus seminara za stručnjake


Program mirenja u školi (vršnjačka medijacija) zamišljen je kao ciklus seminara za osposobljavanje trenera i voditelja mirenja u školi i obuhvaća više modula. Učitelji i ostali stručnjaci poslije će moći prenijeti svoje vještine na druge suradnike u školi, ali i na djecu.
Polaznici ovog prvog seminara, održanog u Varaždinu, prošli su četiri modula:

  • Metodologija grupnog rada i iskustva/vještine koje već imamo
  • Praktikum komunikacijskih vještina
  • Sukobi i komunikacija
  • Medijacija

Program predviđa još jedan ili dva seminara koji bi trebali nadograditi ova znanja i vještine. Idući seminar održat će se u proljeće, najvjerojatnije u Opatiji. Za one koji nisu prisustvovali prvom seminaru još ima vremena da se uključe, a planirano je da se seminari održavaju po cijeloj Hrvatskoj.

Osobno iskustvo sa seminara

Stručno usavršavanje, odnosno cjeloživotno učenje samo po sebi, ne samo da je korisno i preporučljivo za svakoga, već je i neophodno. Za one koji rade u prosvjeti, to je ne samo način stjecanja novih vještina i obnavljanje starih, već i način da se ne upadne u rutinu iz koje može proizaći neosjetljivost i nefleksibilnost na neke nove probleme koji nastaju. To je i način da se ljudi iz struke međusobno bolje upoznaju i razmjenjuju iskustva, iz čega će po svoj prilici nastati nove suradnje i projekti.
Kroz razne pedagoške igre i rasprave brusili smo svoje metodičke vještine; učili pravilno komunicirati i dešifrirati pozicije, interese i potrebe drugih; vježbali medijaciju i drugo.
Radili smo doista intenzivno i dinamično, a svidjelo mi se što se svačije razmišljanje saslušalo i razmatralo - baš kao što i učenike treba aktivno slušati i razumjeti.

Napisao-la: Martina Nemet
Spužva.net

________________________________________________________________________________

Zanimljiv seminar. Kad nemaš nikog u svom domu da te nauči nekim stvarima.. kao razumijevanju i toleranciji..onda imaš u školi ovakav seminar. Super stvar za one koje žele svatiti i nešto novo naučiti o životu i kako zaustaviti sukobljavanje i pokušati smiriti situaciju.
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija Empty
PostajNaslov: Re: Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija   Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija I_icon_minitime04.02.11 22:41

Uf,to bi kod nas trebalo,svako malo se neko na igralištu pomalti...Dobro,sad po zimi i ne tolko,ladno im je,al u proljeće i ljeto moj razrednik samo šizi i viče zbog toga.Trebali bi to kod nas organizirat.
[Vrh] Go down
Bobby
Totalno relaxiran



Female
Gemini Monkey
Broj postova : 2068
Godine : 67
Datum registracije : 06.11.2010

Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija Empty
PostajNaslov: Re: Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija   Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija I_icon_minitime07.02.11 16:22

Trebalo bi se i kod nas organizirati.
Svako malo se potuku... Ja sam se
jednom ''tukla'' u 2.razredu, s curom,
bila sam redar a nije mi dala da obrišem ploču i ja je
mlatnem nogom. Laughing
Sada to više neradim, iako znam izazivat
fizičke sukobe kad mi netko stvarno čupa živce ljuta

Što se tiče dečki, svi vole biti frajeri što uopće nisu,
onda izazivaju druge da se tuku.
Ja kad to gledam, tako plačem od smjeha da... Laughing

Stvarno su prešli svaku mjeru. glavom u zid
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija Empty
PostajNaslov: Re: Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija   Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija I_icon_minitime06.05.11 13:04

to je dobro
[Vrh] Go down
Sponsored content





Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija Empty
PostajNaslov: Re: Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija   Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» lektire u školi....
» Spolni odgoj i razgovor o spolnosti
» Pisite teme o skoli
» Sa koliko ste prolazili u školi?
» Kako da dijete bude uspiješno u školi

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Teen room-
Forum(o)Bir: