U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje preko zimskih se praznika (9. i 10. siječnja) u Varaždinu održao se nacionalni stručni skup “Program mirenja u školi - vršnjačka medijacija”. Kao članica Udruge Spužva, sudjelovala sam na ovom seminaru, dobila certifikat, i još važnije - naučila mnogo. Evo izvješća o tome.
Prisutni pedagozi, psiholozi, defektolozi, učitelji i drugi stručnjaci kroz dva dana (18 sati) intenzivnog rada u radionicama na ovaj su način apsolvirali novosti iz područja edukacije za ljudska prava i demokratsko građanstvo i značenje mirenja u školi, odnosno metodiku rada u praksi.
Voditeljica programa je profesorica Nevenka Lončarić - Jelačić, a radionice s vježbama vodile su trenerice udruge „Mali korak”: profesorice Duška Gelb, Karmen Ratković i mr. sc. Maja Uzelac.
Na kraju, seminar je evaluiran testom za polaznike i anonimnom procjenom učinkovitosti radionica i predavanja, te su sudionici dobili certifikate. Daljnjom obukom, polaznici će biti osposobljeni treneri i voditelji mirenja u školi.
Što je to vršnjačka medijacija?
Medijacija je prije svega dobrovoljan proces koji se provodi sa ciljem pridobivanja dvije sukobljene strane na raspravu o činjenicama i osjećajima nastalim u sukobu.Medijator mora biti nepristran i aktivan slušač, koji ne nudi gotova rješenja već postavlja pitanja usmjerena na razumijevanje, prihvaćanje i ohrabrenje obje strane. On mora razumjeti pozicije, interese i potrebe i jedne i druge strane, da bi na kraju pomogao stranama u sukobu da SAME postignu rješenje u kojem će se svi osjećati kao pobjednici, a s kojim niti jedna strana neće osjećati nezadovoljstvo.
Osnivanjem medijatorskih klubova u školama, i učenici i nastavnici bi postali svjesni kako u njihovoj školi postoji način za nenasilno rješavanje sukoba.
Vršnjaci bi tako i izvan škole (relacije učenik-roditelj, nastavnik-roditelj, učenik-lokalna zajednica…) mogli pomoći u rješavanju sukoba kolega, što bi uvelike doprinijelo boljoj razrednoj klimi i zadovoljnijoj zajednici.
Program mladi za mlade MLADI ZA MLADE prvi je pilot-projekt te vrste u našim školama, a slijedi zamisao poznatu u svijetu pod nazivom Medijacija u školi. Taj projekt koji zastupa model prema kojem djeca mogu pomoći djeci, ali uz pomoć i poticaj odraslih. To su ponajprije njihovi učitelji i roditelji.
Djeca prolaze kratke tečajeve za posrednike i nakon toga se susreću s onom djecom koja su u školi sudjelovala u tučnjavama, svađama i drugim oblicima sukoba sa svojim vršnjacima. Jer, kao što vršnjaci mogu mučiti svoje vršnjake, tako vršnjaci mogu vršnjacima i pomoći!
Program je nastao kao nastavak projekta “Miroljubivo rješavanje problema u školi i prevladavanje trauma” koji se provodi u hrvatskim osnovnim školama od 1995./6. godine uz pokroviteljstvo UNICEF-a i uz suglasnost Ministarstva prosvjete i športa Republike Hrvatske.
Program mirenja u školi - ciklus seminara za stručnjake Program mirenja u školi (vršnjačka medijacija) zamišljen je kao ciklus seminara za osposobljavanje trenera i voditelja mirenja u školi i obuhvaća više modula. Učitelji i ostali stručnjaci poslije će moći prenijeti svoje vještine na druge suradnike u školi, ali i na djecu.
Polaznici ovog prvog seminara, održanog u Varaždinu, prošli su četiri modula:
- Metodologija grupnog rada i iskustva/vještine koje već imamo
- Praktikum komunikacijskih vještina
- Sukobi i komunikacija
- Medijacija
Program predviđa još jedan ili dva seminara koji bi trebali nadograditi ova znanja i vještine. Idući seminar održat će se u proljeće, najvjerojatnije u Opatiji. Za one koji nisu prisustvovali prvom seminaru još ima vremena da se uključe, a planirano je da se seminari održavaju po cijeloj Hrvatskoj.
Osobno iskustvo sa seminara Stručno usavršavanje, odnosno cjeloživotno učenje samo po sebi, ne samo da je korisno i preporučljivo za svakoga, već je i neophodno. Za one koji rade u prosvjeti, to je ne samo način stjecanja novih vještina i obnavljanje starih, već i način da se ne upadne u rutinu iz koje može proizaći neosjetljivost i nefleksibilnost na neke nove probleme koji nastaju. To je i način da se ljudi iz struke međusobno bolje upoznaju i razmjenjuju iskustva, iz čega će po svoj prilici nastati nove suradnje i projekti.
Kroz razne pedagoške igre i rasprave brusili smo svoje metodičke vještine; učili pravilno komunicirati i dešifrirati pozicije, interese i potrebe drugih; vježbali medijaciju i drugo.
Radili smo doista intenzivno i dinamično, a svidjelo mi se što se svačije razmišljanje saslušalo i razmatralo - baš kao što i učenike treba aktivno slušati i razumjeti.
Napisao-la: Martina Nemet
Spužva.net
________________________________________________________________________________
Zanimljiv seminar. Kad nemaš nikog u svom domu da te nauči nekim stvarima.. kao razumijevanju i toleranciji..onda imaš u školi ovakav seminar. Super stvar za one koje žele svatiti i nešto novo naučiti o životu i kako zaustaviti sukobljavanje i pokušati smiriti situaciju.