U današnje vrijeme izloženi smo svakodnevnom stresu zbog kojeg nam se često desi da svojim najmilijima kažemo ono što ne mislimo. Situacija je dvostruko opasnija ukoliko je osoba na koju se istresamo - vlastito dijete.
Kako ne bi po nekoliko puta dnevno imali osjećaj krivice, evo nekoliko savjeta šta vaše dijete nikada nebi smjelo čuti od vas:
1. Uspoređivanje sa bratom ili sestrom, nipošto!
Zbog uspoređivanja jednog djeteta s braćom ili sestrama vaše dijete može se osjećati nedovoljno dobro, a takav način komunikacije može potaknuti rivalstvo i svađu među djecom. Umjesto da nastoji biti mirnije, dijete će pomisliti da nije dovoljno dobro. Prihvatite da je svako vaše dijete različito i nastojte ih potaknuti na pozitivno rivalstvo. Istaknite individualne talente i mogućnosti svakog od njih.
2. Prebacivanje odgovornosti
Prebacivanje odgovornosti na vašeg partnera potkopava vaš autoritet. Ovakve situacije također uzrokuju tenzije. Drugi roditelj može se vratiti s posla umoran i nepripremljen za odgovornost koju ste mu vi ostavili, a može i situaciju riješiti drugačije nego što ste vi planirali. Umjesto prebacivanja odgovornosti i “prijetnji”, suočite se s neposlušnim djetetom na licu mjesta.
3. Ne plašite djecu!
Plašenje djece tipa, ako ne pojedeš ručak doći će čudovište i pojesti te, kratkoročno je rješenje, ali, isto tako, postoji mogućnost da ćete djecu istraumatizirati i nametnuti im noćne more. Dijete će prije ili kasnije saznati da ste lagali i izgubiti povjerenje u vas. Ako vas ne poslušaju odmah, prilagodite se njihovom nivou. Gledajte ih ravno u oči i smireno recite što želite da učine. Kontakt očima “zlata vrijedi”.
4. Nemojte samo ružiti dijete, razgovarajte s njim
Možda mislite da time pozitivno utječete na ponašanje djeteta, ali zbog ovakvog etiketiranja djeca će pomisliti da su doista loša. Odvojite dijete od njihovih akcija. Umjesto da kažete “Nestašan si”, recite “Ne sviđa mi se način na koji se ponašaš”, te mu objasnite kako bi trebalo da se ponaša. Pozitivno motivirajte dijete. Recite mu da je tako dobro, da biste htjeli da se uvijek tako ponaša.
5. To je jednostavno, zašto stalno griješiš
Jedna od najgorih stvari koju možete učiniti, ako dijete ima poteškoće u učenju, je podizanje tenzija. Ovakvom komunikacijom dijete ćete samo učiniti nervoznim.
Recite im da bi mogli bolje napraviti određenu akciju ako se malo bolje koncentriraju. Ako dijete i pogriješi, potaknite ga na još jedan pokušaj. Nemojte biti frustrirani zato što djeca uče različitom brzinom. Umjesto toga, učinite proces učenja zabavnim.
6. ‘Da se barem nikad nisi rodio/la’
Bez obzira na to što vaše dijete učinilo, ove riječi mu nikada i ni zbog čega ne smijete izreći. Iako rijetki roditelji to doista misle, ako djeca vjeruju u istinitost tih riječi, samopouzdanje će im biti narušeno. Ako osjećate da biste mogli izreći tako nešto, sklonite se u drugu prostoriju dok se ne smirite.
Izvor: ljepota.ba