Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Dječje bolesti - vodene kozice

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 16:23

Kako se "boriti" s vodenim kozicama

Ide li vam dijete u vrtić, velika je vjerojatnost da će preboljeti jednu od najčešćih zaraznih bolesti u dječjoj dobi, vodene kozice. Ta se virusna bolest javlja najčešće između 2 i 8 godine života, prenosi se kapljičnim putem, a uzrokuje ju Varicella-zoster virus.

Kako prepoznati vodene kozice

Iako roditelji s velikom zabrinutošću primijete na djetetu najvidljivije znakove vodenih kozica, a to su sitne crvenkaste točkice koje izbijaju na vlasištu, [color:f894=#e03985 !important]licu i tijelu, ova bolest se najčešće u dječjoj dobi srećom preboli bez posebnih komplikacija. Kod djeteta je moguće očekivati povišenu temperaturu i malaksalost, a posebnu pažnju tijekom bolesti treba posvetiti higijeni, te paziti da djetetu zbog češkanja ne ostanu ožiljci od krasta koje u završnoj fazi bolesti nastaju na mjestu vodenih mjehurića. Imajte na umu da je dijete zarazno za okolinu i prije pojave osipa, budući da stadij inkubacije traje i do 20 dana prije prvih simptoma. Primjerice, ako vam sutra u vrtiću kažu da je neki [color:f894=#e03985 !important]mališan iz skupine kojoj pripada i vaše dijete ostao kod kuće jer ima vodene kozice, kod vašeg djeteta možete očekivati u idućih 14 do 20 dana da bi, ako je bio u direktnom kontaktu s oboljelim djetetom, i kod njega mogle izbiti crvenkaste mrljice. Dakle, može se dogoditi, ali i ne mora.

Promjene na koži

Kad primijetite da su djetetu izbile na koži prve crvene točkice, odvedite ga pedijatru na pregled, ali ne zaboravite da je pet-šest dana od izbijanja osipa ono zarazno za okolinu. To znači da bi te dane trebalo provesti u izolaciji [color:f894=#e03985 !important]doma, u vrtić ili školu nikako ne smije ići, a vodenim kozicama može zaraziti bilo djecu ili pak odrasle osobe koje su s njim u neposrednu kontaktu, a vodene kozice nisu preboljele u djetinjstvu. Tih mrljica na koži može biti samo nekoliko, dok kod neke [color:f894=#e03985 !important]djece osip može zahvatiti gotovo cijelu kožu. Isto je i sa svrbežom, koji se javlja s pojavom osipa. Neka ga djeca teško podnose, pa je nužno na svaku mrljicu nanositi odgovarajuću [color:f894=#e03985 !important]kremu ili gel koji će im ublažiti neugodan svrbež.
Kod druge djece češkanje je minimalno, pa kremu nemojte nanositi, jer će se mjehurići tako najbrže sasušiti, a kraste najbrže nestati. Kraste otpadnu nakon 7 do 14 dana.

Liječenje

Za održavanje higijene preporučuje se kupanje djeteta u otopini hipermangana, kako bi se spriječile infekcije. Hipermangan možete bez recepta kupiti u ljekarni, a kupku napravite tako da u vodu dodate samo nekoliko zrnaca. Na tržištu je danas velika ponuda i drugih pjenušavih kupki te gelova za pranje, koji se mogu koristiti umjesto hipermangana. Komplikacije su rijetke, ali i moguće kao i kod svake druge bolesti, no, to će zahtijevati i i posebne metode liječenja, koje će odrediti liječnik. Odrasli obično vodene kozice teže podnose i s većom vjerojatnošću komplikacija, posebice ako se radi o trudnicama ili bolesnicima sa slabim imunološkim sustavom.
izvor-žena.hr
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 19:50

Moji još nisu imali vodene kozice,dobro je biti upoznat kako se "boriti" s njima bravo
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 19:53

Ni moj klinac nije imao vodene kozice...ide već 4 godine u vrtić...svi su imali vodene kozice osim njega...
postoji i cjepivo protiv vodenih kozica ...ali se plaća( neznam koliko)
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 19:55

A nisam znala da ima cjepivo,pa ja se nadam da će moji dobiti bolje dok su mali,bar tako svi kažu neznam
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 19:58

ma i ja se nadam da će prebolit dok je manji...kasnije je to kompliciranije ...

mojoj sestri je doktorica ponudila ako želi cijepiti dijete ...al uz plaćanje...neznam koja je cijena ..negdje oko 400 kn otprilike
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 20:00

Dobro je pa ima uopće cjepivo,ja kao s Marsa nisam znala,nije ni puno 400kn samo nadam se da je potpuno,a ne kao onaj koktel što je bio 500 kn umjesto da cijepiš ono tri vezana dok su mali kao koktel samo jednom,da bi ja Paola cijepila ovdje s tim besplatno je,a u Vk kad je vidjela mu doktorica kaže da kod nas je taj koktel toliko novaca,a fali mu jedna sastojak,ma zamisli..
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 20:07

Kakav koktel...ja nisam za dijete nikad niti jedno cjepivo plačala....
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime11.05.10 20:10

Teu sam cijepila u Vkcima,tri vezano jedno uz drugo što je obavezno,kasnije kad sam trebala Paola doktorica mi ponudila to kao sve u jednom al nisam htjela bio 500 kn.Bio mi je izbor hoću kao Teu ta tri besplatno ili ovo,na kraju ništa od toga ja ovdje ga cijepila.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dječje bolesti - vodene kozice Empty
PostajNaslov: Re: Dječje bolesti - vodene kozice   Dječje bolesti - vodene kozice I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dječje bolesti - vodene kozice
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vodene kozice u trudnoći
» Vodene biljke
» Vodene kornjačice
» Dječje svađe
» Krevetnina za dječje sobe

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Grane medicine :: Pedijatrija-
Forum(o)Bir: