Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Počinje zabrana pušenja cigareta

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Počinje zabrana pušenja cigareta Empty
PostajNaslov: Počinje zabrana pušenja cigareta   Počinje zabrana pušenja cigareta I_icon_minitime10.04.10 16:44

U petak u ponoć u Hrvatskoj završava šestomjesečno prijelazno razdoblje tijekom kojeg su ugostitelji svoje kafiće i restorane trebali ventilacijski opremiti kako bi u njima i dalje bilo dozvoljeno pušenje, što znači da će od subote pušenje biti moguće samo u onima koji su prema Zakonu o ograničenoj uporabi duhana dobili odgovarajuću dozvolu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.
Sudeći prema podacima Ministarstva, takvih zasad nema puno budući da je do danas zaprimljeno 357 zahtjeva za izdavanje rješenja za prostor za pušenje od ukupno oko 16 hiljada ugostitelja koji posluju u Hrvatskoj.

Nakon postupka utvrđivanja uslova za prostore za pušenje, dozvolu je dobilo 156 kafića i pet drugih objekata - pizzeria, pansion i tri hotela, dok je u 10 slučajeva postupak obustavljen zbog odustajanja stranke.

Tako će u kafićima do 50 kvadrata od subote pušenje biti dozvoljeno samo ako su uveli odgovarajući sistem ventilacije i filtriranja prostora koje propisuje zakon, a u onima veće kvadrature u posebnim ventiliranim prostorima koji ne mogu biti veći od 10 do 20 posto ukupnog prostora.

Zabrana pušenja u kafiće vraća se nakon gotovo godinu dana od stupanja na snagu Zakona o ograničenoj uporabi duhana. Nakon potpune zabrane pušenja u maju prošle godine, ministar zdravstva popustio je zahtjevima ugostitelja te im dao šestomjesečno razdoblje za prilagodbu koje je u kafiće ponovno vratilo cigaretni dim.

Ministar Milinović ističe da je jedva dočekao istek prijelaznog razdoblja jer je cilj zakona zaštita građana od štetnog utjecaja duhanskog dima na njihovo zdravlje. Podsjeća da pušenje izaziva broje bolesti zbog čega od direktnih posljedica pušenja godišnje u Hrvatskoj umre 10.000 osoba, odnosno jedna osoba svakih 45 minuta.

Predsjednik Ceha ugostitelja pri Hrvatskoj obrtničkoj komori Zlatko Puntijar smatra da je mali broj zahtijeva za dozvolu pušenja u kafićima rezultat gospodarske krize ali i početka sezone ljetnih terasa koja će većina ugostitelja iskoristiti za unutarnje radove na prilagodbi kafića. Stoga znatno više zahtijeva očekuje na jesen.

Za sve koji se ne budu pridržavati zabrane pušenja predviđene su značajne kazne. Tako će gost koji zapali cigaretu u kafiću bez dozvole za pušenje platiti 1.000 kuna, a konobar koji ga nije spriječio u njegovoj namjeri od 500 do 1.000 kuna. Kazne za ugostitelje kreću se od 30 do 150 tisuća kuna.
(FENA)

Počinje zabrana pušenja cigareta 100409031

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Počinje zabrana pušenja cigareta Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Počinje zabrana pušenja cigareta Empty
PostajNaslov: Re: Počinje zabrana pušenja cigareta   Počinje zabrana pušenja cigareta I_icon_minitime12.04.10 2:42

Do totalne zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima ne bi trebalo nikada doči, gosti i vlasnici bi trebali imati pravo izbora, kako što je to primjerice slučaj u Austriji. Zakon o zabrani pušenja
je donesen prebrzo, bez zdrave analize, plana i normalnog prijelaznog razdoblja prilagodbe zbog čega i je uvedeno ovo netom prošlo drugo prijelazno razdoblje prilagodbe.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Počinje zabrana pušenja cigareta Empty
PostajNaslov: Re: Počinje zabrana pušenja cigareta   Počinje zabrana pušenja cigareta I_icon_minitime12.04.10 14:32

Ima pušenja ...pušenja..ovako onako..u kabine bez njih..ma i oni i naši zakonodavaoci mi idu na živce...ja znam da ja više po zimi ne mogu kafić jer smrdim užas ako uđem u kafić..po ljeti bože pomozi..ali onda kraj mene sjedne neka nekulturna osoba i dim cigara isuhje u mene ili još gore u dijete mi ili vjetar nosi dim u nas..ma baš me briga nek iili zatvaraju ili nek rade na ventilacijama ako ne maju novaca...nek dižu kredite..kava im je 7 kuna a na njoj marža 800 posto i nemaju nema se..pa nek idu na kvantitet malo više..a ne na exkluzivu.. Počinje zabrana pušenja cigareta 940140
Baš me briga....nije moj problem..uostaom što se nisu izborili za sebe..mislim ugostitelji.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Počinje zabrana pušenja cigareta Empty
PostajNaslov: Re: Počinje zabrana pušenja cigareta   Počinje zabrana pušenja cigareta I_icon_minitime12.04.10 15:27

Slažem se s Goranom u potpunosti,trebalo je to malo pametnije razmisliti prije odluka, a ne mjenjaju stalno zakon kao da nisu normalni.
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Počinje zabrana pušenja cigareta Empty
PostajNaslov: Re: Počinje zabrana pušenja cigareta   Počinje zabrana pušenja cigareta I_icon_minitime12.04.10 15:34

Pa i nije normalna ova Vlada, slažem se Ana, ne samo ovoj zakon, 80% zakona se donosi bez stručnih analiza, stihijski, a u donošenju zakona se ne gleda kvaliteta nego politička podobnost. Ima dobrih zakona koje je oporba predlagala prije još 2 godine, pa još nisu došli na red. Dok god država funkcionira na taj način, dok se gledaju privatni interesi uskog kruga mafijaša u vladajučoj garnituri, a ne ukupni boljitak zajednice - nema tu sreće.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Sponsored content





Počinje zabrana pušenja cigareta Empty
PostajNaslov: Re: Počinje zabrana pušenja cigareta   Počinje zabrana pušenja cigareta I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Počinje zabrana pušenja cigareta
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Mijenja se zakon o zabrani pušenja
» Takmicenje u odvikavanju od pusenja
» Uoči zabrane pušenja
» Cigareta budućnosti
» Nema dokaza o neškodljivosti e-cigareta

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Ostalo :: Arhiva-
Forum(o)Bir: