Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Dimenzije privrženosti?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime13.01.10 9:37

Dimenzije privrženosti? Love1

Nadam se da će vam prikaz ove teorije biti zanimljiv, meni jeste..pa eto..možda možemo raspravljati, upoznavati se, koristiti introspekciju, a imam i jedan zanimljiv psihološki test. Dimenzije privrženosti? 31382

Teorija privrženosti ima dosta dodira s psihoanalitičkom teorijom jer se zasniva na tome da je za kvalitetu privrženosti važan dojenački period.
Teorija se zasniva na radovima psihoanalitičara J.Bowlbya i psihologinje M.Ainsworth, ali i radovi psihologa Harry Harlowa o „pravoj prirodi majčinske ljubavi“ kojom je dokazao da „ugoda dodira“ ( volite se maziti, jelda? Dimenzije privrženosti? 0457 ) predstavlja emocionalno zdravlje djeteta i jaku „kariku“ u teoriji privrženosti.
Klinička opažanja J.Bowlbya su ga navela na razvoj sustava privrženog ponašanja ( ABS – attacment behavioral system) prema kojoj dojenče u razvoju proživljava niz faza u razvoju privrženosti prema primarnom skrbniku ( majci) a ta se privrženost rabi kao „sigurna baza“ za istraživanje i odvajanja. Smatra se da je ABS nešto što je dio evolucijskog naslijeđa s adaptivnom vrijednošću. Kao dio razvoja ABS-a, dijete ravzija UNUTARNJE RADNE MODELE ili mentalne reprezentacije ( slike) samog sebe i svojih primarnih skrbnika koji su povezani s emocijama. Zasnivaju se na doživljaju interakcije tijekom dojenačke dobi i stvaraju osnovu za razvoj očekivanja o budućim odnosima.
Velik napredak napravila je M.Ainsworth kroz istraživačku metodologiju opažanja reakcije dojenčadi na odlazak ( odvajanje) majke ili drugog skrbnika jer su ta opažanja pokazala velike individualne razlike u stilu privrženosti – nisu svi odnosi roditelja i djece isti a KLJUČNE razlike između njih otkrivene su paradigmom nepoznate situacije.
Primjećeno je da dojenčad SIGURNOG TIPA pokazuje osjetljivost na odlazak majke, no raduju se čim bi im se vratila; lako se utješe i tada se mogu vratiti igri. Dojenčad s IZBJEGAVAJUĆIM stilom pokazuju protest zbog odvajanja od majke i izbjegavanjem nakon njezina povratka putem okretanja, gledanja u stranu ili odmicanja. Dojenčad iz ANKSIOZNO-AMBIVALENTNE skupine imaju teškoću odvajanja od majke i ponovnom uspostavljanju odnosa s njom kad se vrati.
Dakle – individualne razlike u stilu privrženosti mogu se razumjeti trima tipovima privrženosti, kvalitativno različitim. Dimenzije privrženosti? 432419
Izvori:
- American Psychologist ( 1968. g.)
- Pervin L. i suradnici: Teorije ličnosti, Zg., ŠK, 2008.
- Bilješke s predavanja ( klinička psihologija)
__________

TEST PRIVRŽENOSTI ODRASLIH Dimenzije privrženosti? 262639

Što od navedenog najbolje opisuje vaše osjećaje prema LJUBAVI VAŠEG ŽIVOTA? Dimenzije privrženosti? 167637

a – u potpunosti opisuje
b – uglavnom
c – umjereno
d – vrlo malo
e – ne opisuje

  1. Moj me odnos s njim/njom vrlo usrećivao/usrećuje.
  2. Smatrao sam/smatram ju/ga jednim od svojih najboljih prijatelja.
  3. Imao sam/imam potpuno povjerenje u nju/njega.
  4. Katkad sam smatrao/smatram da bi preveliko približavanje moglo donijeti nevolju.
  5. Potpuno sam bio/jesam svjestan da je on/ona nije savršen/savršena no to nije smanjilo niti će smanjiti moju ljubav.
  6. Osjećam/osjećao sam/osjećala sam gotovo istu bol kao i sreću u svom odnosu s njom/njim.
  7. Volio sam/volim tako jako da sam se često osjećao/osjećala ljubomornim.
  8. Katkad sam mislio/mislim/mislila nekontrolirano o njemu/njoj.
  9. On/ona me tjelesno vrlo privlači/privlačila.
  10. Katkad želim/ želio sam/ željela sam – da smo on/ona i ja jedna granica, „mi“ bez jasnih granica.
  11. Više od ičega želio sam/želim da on/ona uzvrati moje osjećaje.
  12. Jednom nakon što sam ju/ga vidio – „upecao“ sam se.
( Hazan, Shaver, 1987., copright – American Psychological Association – iz „Psihologija ličnosti“, Lawrence, Cervone, Oliver)
____________

Evo, nakon teorijskog uvod priložio sam i relevantan TEST PRIVRŽENOSTI.. Dimenzije privrženosti? 132530 ..
Naravno, on je intiman pa samo ( ako želite?) opišite u kategorijama ( a - e) vaše osjećaje prema osobi koju ste ( ili ju još uvijek..) najviše volite.
Rezultati i interpretacija testa - za one koje cijela ova tema zanima - slijede ubrzo..
Vaši komentari? Koliko osjećate privrženost? Možete li predvidjeti u koju kategoriju "spadate"? Dimenzije privrženosti? 446358
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime13.01.10 10:46

mislim da spadam pod siguran tip... Smile
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime13.01.10 20:20

Citat :
Dojenčad s IZBJEGAVAJUĆIM stilom
pokazuju protest zbog odvajanja od majke i izbjegavanjem nakon njezina
povratka putem okretanja, gledanja u stranu ili odmicanja.

Tu spadam cerekalo

Citat :
Što od navedenog najbolje opisuje vaše osjećaje prema LJUBAVI VAŠEG ŽIVOTA? Dimenzije privrženosti? 167637

a – u potpunosti opisuje
b – uglavnom
c – umjereno
d – vrlo malo
e – ne opisuje

C

Ne razumem cemu ovo os 1-12 ? C-man objasni mi, molim te cerekalo
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime14.01.10 17:54

mihaela je napisao/la:
Citat :
Dojenčad s IZBJEGAVAJUĆIM stilom
pokazuju protest zbog odvajanja od majke i izbjegavanjem nakon njezina
povratka putem okretanja, gledanja u stranu ili odmicanja.

Tu spadam cerekalo

Citat :
Što od navedenog najbolje opisuje vaše osjećaje prema LJUBAVI VAŠEG ŽIVOTA? Dimenzije privrženosti? 167637

a – u potpunosti opisuje
b – uglavnom
c – umjereno
d – vrlo malo
e – ne opisuje

C

Ne razumem cemu ovo os 1-12 ? C-man objasni mi, molim te cerekalo

Pa, simply, mihaela..svaku tvrdnju 1- 12 ..valja rangirati prema skali od a-c ..to jestu, u kojoj mjeri tvrdnja opisuje tvoje osjećaje..
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime14.01.10 20:50

imam 5a, 3b, 3d, 1e
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime26.01.10 18:17

mihaela je napisao/la:
imam 5a, 3b, 3d, 1e

Neee..mihaela, na svako pitanje moraš odgovoriti, svako pitanje je "čestica" koja govori o karakteru privrženosti i modalitetu koji se odnosi na UPRAVO taj segment - no, kada iz sve pregledaš i "zbrojiš" možeš vidjeti koji si "tip"..
Evo, pogledaj ..

Čestica: Dimenzije privrženosti? 554834

1. SREĆA - visoke vrijednosti – S, umjerene – AA, male – I
2 . PRIJATELJSTVO – visoke vrijednosti – S, umjerene – AA, male – I
3 . POVJERENJE – visoke vrijednosti – S, umjerene AA, male – I
4 . STRAH OD BLISKOSTI – visoke vrijednosti – I, umjerene – AA, male – S
5 . PRIHVAĆANJE – visoke vrijednosti – AA, umjerene – S, male – I
6. EMOCIONALNI EKSTREMI – visoke vrijednosti – AA, umjerene – S, male – I
7. LJUBOMORA – visoke vrijednosti – AA, umjerene I, male – S
8. OPSESIVNA ZAOKUPLJENOST – visoke vrijednosti – AA, umjerene i male – S/I
9. SEKSUALNA PRIVLAČNOST – visoke vrijednosti – AA, umjerene i male – S/I
10. ŽELJA ZA JEDINSTVOM – visoke vrijednosti – AA, umjerene – I, male – S
11. ŽELJA ZA UZVRAĆANJEM – visoke vrijednosti – AA, umjerene – I, male – S
12. LJUBAV ZA PRVI POGLED – visoke vrijednosti – AA, umjerene – S, male - I
__

I sada..kada pogledaš kako si se odlučila: kako si odgovorila na pitanja iz prvog posta i kada to usporediš s ovim rezultatima - zbroji sve svoje odgovore i usporedi u svakoj pojeidnoj čestici. Ono što dobiješ dati će ti odgovor na pitanje u koji "tip" ličnosti "ulaziš", to jest, pripadaš...
Naizgled komplicirano, ali valja znati da je ovaj instrument nešto što ima znanstvenu ( psihologijsku) validnost...
Evo tipologije: Dimenzije privrženosti? 432419

SIGURNI – „Smatram da mi je relativno lako približiti se drugima i ugodno se osjećam ako ovisim o njima li oni ovise o meni. Ne brinem se često da ću biti napušten ili da će mi se netko previše približiti“

IZBJEGAVAJUĆI – „Donekle mi je neugodno približiti se drugima; teško mi je potpuno vjerovati drugima, teško mi je dopustiti da ovisim o njima. Nervozan sam kad mi se itko previše približi i često ljubavni partneri žele da budem intimniji negoli što mi je to ugodno.“

ANKSIOZNO/AMBIVALENTNI – „Smatram da drugi oklijevaju da mi se približe onoliko koliko bih ja to želio. Često se brinem da me moj partner voli stvarno ili da ne će htjeti ostati samnom. Želim se potpuno povezati s drugom osobom, ali ta želja katkad preplaši ljude i otjera ih.“
___


Okviri privrženosti razlikuju se i s obzirom na romantične odnose u odrasloj dobi. Tipovi ispitanika razlikuju se prema načinu kako doživljavaju svoje najvažnie ljubavne veze. Stil sigurne privrženosti bio je povezan s doživljajima sreće, prijateljstva i povjerenja, izbjegavajući sa trahom od bliskosti, emocionalnim vrhuncima i padovima te ljubomorom. Osim toga skupine su se razlikovale u pogledima ili mentalnim modelima romantičnih veza: sigurni su ljubavnici smatrali da su romantični osjećaji donekle stabilni, ali također da se mogu pojačavati i slabjeti, te su umanjivali vrijednost „romantične ljubavi“ kod koje se „zaljubi preko ušiju“. Izbjegavajući ljubavnici skeptični su prema trajnosti i kvaliteti romantične ljubavi i smatrali su da rijetko postoji osoba u koju se stvarno mogu zaljubiti. Anksiozno-ambivalentni smatraju da se lako zaljubiti, ali da je teško naći pravu ljubav.
Sigurni ispitanici za razliku od ostale dvije skupine izvještavaju o toplijim odnosima s oba roditelja kao i između njihovih roditelja.

No, naravno, sve ove teze su i nadalje hipotetičke; znanost uvijek postavlja nova pitanja, pa i na ovu i ovakvu tipologiju ličnosti.. Dimenzije privrženosti? 31382
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime26.01.10 22:39

1a,2b,3b,4e,5a,6c,7c,8e,9a,10c,11d,12a...

mislim da bi to bilo to ...otprilike Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime26.01.10 23:48

Ariela je napisao/la:
1a,2b,3b,4e,5a,6c,7c,8e,9a,10c,11d,12a...

mislim da bi to bilo to ...otprilike Smile

Pa? Jesi otkrila koji si - tip ličnosti? Dimenzije privrženosti? 432419
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime26.01.10 23:52

ne ...ništa ja tu ne kužim looool

(prirodna plavuša,šta ćeš) looool
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime26.01.10 23:59

Ariela je napisao/la:
ne ...ništa ja tu ne kužim looool

(prirodna plavuša,šta ćeš) looool

ma, zafrkavaš me.. Dimenzije privrženosti? 27368

E, pa naprimjer prvo pitanje..
I - ako se potpuno slaže s tvojim opisom ( visoke vrijednosti) onda je to S ( sigurni tip ličnosti), ako je više umjeren onda je AA ( anksiozno-ambivalentni), ako je tvoj odgovor nisko slaganje, tada si u toj "čestici" - pitanju - bliska tipu ličnosti I ( izbjegavajući)..
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime27.01.10 0:05

Ariela je napisao/la:
mislim da spadam pod siguran tip... Smile
mislim da sam pogodila Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime27.01.10 9:01

Ariela je napisao/la:
Ariela je napisao/la:
mislim da spadam pod siguran tip... Smile
mislim da sam pogodila Smile

Eto, sada i to znaš.. Dimenzije privrženosti? 432419

Ali tema se, mislim, može gledati i s drugih "optika"...
Postoje li - stupnjevi privrženosti? Koji je najviši? Mogućnost da sa nekim budemo toliko prisni da mu povjeravamo potpuno, sve, da mu vjerujemo toliko da dajemo i najtanije, i ono što tajimo pred sobom. Da ne lažemo i u onom što sami sebi lažemo...
Čime se zapravo mjeri privrženost i odanost? Dokle seže? Dati život za drugoga? Graduacijom iskrenosti? Biti uz nju/njega ..kada pati, ne napustiti tu osobu i kada nam se čini da je sasvim udaljena? Ne povrijediti ga rječju, imati strpljenja, znati slušati? Htjeti shvatiti neshvatljivo? Znati čekati? Znati oprostiti?

Koji je zapravo - najdragocjeniji stupanj prisnosti?
( kad nekom kažemo i naš password na forumu? Dimenzije privrženosti? 31382 )
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime27.01.10 20:05

I ja sam siguran tip
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dimenzije privrženosti? Empty
PostajNaslov: Re: Dimenzije privrženosti?   Dimenzije privrženosti? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dimenzije privrženosti?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» iPhone 6 vs 6 Plus dimenzije
» Paralelne dimenzije
» Matematičke više dimenzije

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psiho - testovi i ankete-
Forum(o)Bir: