Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Dusa i nauka

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Wind
Totalno relaxiran
Wind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 1722
Godine : 42
Datum registracije : 09.12.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime11.01.10 12:47

Radim za buducnost", govorio je Nikola Tesla, "i savremenici me nece razumijeti, ali jednoga dana prevladace naucni zakoni prirode cije sam tajne otkrio i sve ce se promijeniti.
Nastupice nova era ljudkse mudrosti, cije ce glavne odlike biti razumijevanje vremena, otkrice izvora beskrajne energije i oblikovanje materije po volji naucnika. Ljudska svijest pomjerice granice zivota i bice moguce razgovarati sa dusama umrlih odvojenim od tela.
Ova saznanja dodatno ce pomeriti nase shvatanje o razlici zivota i smrti".

Jer, kako kaze Tesla, prema saznanju engleskih fizicara Kruksa i Olivera Lodza,
dusa je emanacija elektriciteta i u trenutku smrti izrucuje se energija jednaka masi od jedanaest do dvadeset pet grama, koja se gubi na vagi, trenutno.
Dusa je elektricna pojava koja se moze kontrolisati i cije se sve reakcije mogu predvidjeti.
Cak su i film napravili na ovu temu,koji,licno nisam gledala

Kako vi dozivljavate pojam "duse" i mislite li da ce nekad biti vrijeme kad ce se i naucno moci dokazati njeno postojanje?
Da li sve zivo ima dusu?
Da li je dusa u stvari energija koja pokrece sve te kompleksne spojeve karbona/ugljika od kojih su svi zivi organizmi na Zemlji gradjeni?
........................................................................................................
[Vrh] Go down
donkarlos
Zagrijao tipkovnicu
donkarlos


Male
Aries Goat
Broj postova : 175
Godine : 69
Datum registracije : 07.03.2010

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime09.03.10 10:05

Pa zavisi što podrazumjeva pojam duše.....to je termin koji su uvele dogmatske vjere a nikom nisu objasnile što to ustvari znači....
Možemo mi razglabati da je to elektricitet,nevidljivi naboj ili bilo što drugo,nikad ljudski mozak neće dospijeti do takvih dubina da shvati taj termin ili bilo koji drugi(nirvana,nagual) jer se radi od nadpojmovnom i nad perceptivnom pojmu ili pojmovima....do njih se dolazi na drugi način a ne analitičkom mišlju...!!
[Vrh] Go down
donkarlos
Zagrijao tipkovnicu
donkarlos


Male
Aries Goat
Broj postova : 175
Godine : 69
Datum registracije : 07.03.2010

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime12.03.10 9:13

Ne treba ozvarati topic ako ga ne želiš razvijati i komentirati..izgleda da tebi najviše pašu teme sa crvenim gačicama ili tangama...ostavi se duhovnosti...!!
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime12.03.10 19:12

WIND je napisao/la:


Kako vi dozivljavate pojam "duse" i mislite li da ce nekad biti vrijeme kad ce se i naucno moci dokazati njeno postojanje?
Da li sve zivo ima dusu?
Da li je dusa u stvari energija koja pokrece sve te kompleksne spojeve karbona/ugljika od kojih su svi zivi organizmi na Zemlji gradjeni?
........................................................................................................

"Duša" je pjesnička kategorija i ono o čemu vrijedi razgovarati, na tragu tvojih pitanja, je fenomen "svijesti".
Dakle, mislim da ispravno postavljena pitanja trebaju glasiti:
a) Što je to svijest?
b) Da li sva živa bića imaju svijest i da li je razlika između čovjeka i ostalih živih bića tu principijelna ili gradualna?
c) Kako nastaje i kako, zapravo, djeluje - svijest?
[Vrh] Go down
Wind
Totalno relaxiran
Wind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 1722
Godine : 42
Datum registracije : 09.12.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime12.03.10 19:49

donkarlos je napisao/la:
Ne treba ozvarati topic ako ga ne želiš razvijati i komentirati..izgleda da tebi najviše pašu teme sa crvenim gačicama ili tangama...ostavi se duhovnosti...!!

Malo sam zbunjena...... cemu ovaj komentar?
Kao da si sa mnom polemisao i o cemu osim ono par rijeci na forumskom kafeu???
Ne znas me ni sekund vise od to par rijeci pa te molim da ne izleces sa zaključcima.
U najmanju ruku je plitko o bilo kome ili o bilo cemu donositi zakljucke tek tako kako ti dodje u trenutku.

A sto se tice teme sto je poceta pa miruje.....nisam vidjela da vec ima ova tematika u jednom drugom forumu. Kad sam otvorila temu nije bila opcija brisanja posta, a moderatori je nisu brisali, tako da je ostala.

PS.drugi put ne zakljucuj na prečac
[Vrh] Go down
donkarlos
Zagrijao tipkovnicu
donkarlos


Male
Aries Goat
Broj postova : 175
Godine : 69
Datum registracije : 07.03.2010

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 9:48

Pa ja sam ostavio odgovor koji stoji dva dana bez odgovora nosioca topica,što po pravilima foruma znači izvjesno ignoriranje mog odgovora na temu.To znam je imam bare osam otvorenih topica na temu duhovnosti i znam da mi je obaveza pogledati odgovore i komentirati,ako je potrebno.Moja upadica sa tangama je identična tvojem ismijavanju mojeg avata,neukusnim komentarima o boji gačica i broja godina a prvi put si me vidjela na ovom forumu,pa sad vidi kako je meni bilo kad si tako pisala o meni.....!! Dusa i nauka 668150
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 11:47

donkarlos je napisao/la:
Pa zavisi što podrazumjeva pojam duše.....to je termin koji su uvele dogmatske vjere a nikom nisu objasnile što to ustvari znači....
Možemo mi razglabati da je to elektricitet,nevidljivi naboj ili bilo što drugo,nikad ljudski mozak neće dospijeti do takvih dubina da shvati taj termin ili bilo koji drugi(nirvana,nagual) jer se radi od nadpojmovnom i nad perceptivnom pojmu ili pojmovima....do njih se dolazi na drugi način a ne analitičkom mišlju...!!

"Nadpojmovnom", "nadperceptivnom" - o čemu se tu zapravo radi? Dusa i nauka 432419
[Vrh] Go down
donkarlos
Zagrijao tipkovnicu
donkarlos


Male
Aries Goat
Broj postova : 175
Godine : 69
Datum registracije : 07.03.2010

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 14:47

californiamen je napisao/la:
donkarlos je napisao/la:
Pa zavisi što podrazumjeva pojam duše.....to je termin koji su uvele dogmatske vjere a nikom nisu objasnile što to ustvari znači....
Možemo mi razglabati da je to elektricitet,nevidljivi naboj ili bilo što drugo,nikad ljudski mozak neće dospijeti do takvih dubina da shvati taj termin ili bilo koji drugi(nirvana,nagual) jer se radi od nadpojmovnom i nad perceptivnom pojmu ili pojmovima....do njih se dolazi na drugi način a ne analitičkom mišlju...!!

"Nadpojmovnom", "nadperceptivnom" - o čemu se tu zapravo radi? Dusa i nauka 432419

Pa da naš analitički um je ograničen i ne može da ide van dosega naših perciptivnih mogučnosti ili deduktivnih zaključaka.Izvan tog domena nalazi se ogromno područje gdje se ništa ne može podvesti pod analitičke zaključke i naš um stara pojmove poput duhovno...nirvana,...nagual....ti su mu pojmovi samo orijentiri njegovih granica preko kojih ne može da djeluje....
[Vrh] Go down
Wind
Totalno relaxiran
Wind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 1722
Godine : 42
Datum registracije : 09.12.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 18:04

donkarlos je napisao/la:
Pa ja sam ostavio odgovor koji stoji dva dana bez odgovora nosioca topica,što po pravilima foruma znači izvjesno ignoriranje mog odgovora na temu.To znam je imam bare osam otvorenih topica na temu duhovnosti i znam da mi je obaveza pogledati odgovore i komentirati,ako je potrebno.Moja upadica sa tangama je identična tvojem ismijavanju mojeg avata,neukusnim komentarima o boji gačica i broja godina a prvi put si me vidjela na ovom forumu,pa sad vidi kako je meni bilo kad si tako pisala o meni.....!! Dusa i nauka 668150

Procitaj malo bolje ovo: Naslov: Dusa i nauka Dusa i nauka I_icon_minitimepon sij 11 2010, 12:47 - a danas je 14.3........pa skontaj sam zasto nisam provjerila ovaj topic. A i predhodno ti objasnih da je topic trebao biti izbrisan jer je dupli,tako da nisam uopste trebala da se vise vracam na ovu temu.

Sto se tice mojih komentara vezano za tvoj prosli avatar......nisam ti ja kriva sto si izabrao sliku polugolog tipa za svoj avatar! I sam avatar treba da na neki nacin oslikava osobu koja ga nosi...na kraju krajeva zato i postoji. A svaki covjek ima pravo na govor i izrazavanje svega sto percepira,pa tako i svako moze da dadne komentar na neku sliku,zar ne? A ona slika tvog predhodnog avatara nije dobila nista sto svojom pojavom nije ni zasluzila....mislim da i sam to uvidjas
Ne mozes staviti sliku polugolog tipa i ocekivati neki produhovljeni i dubokoumni komentar na to.... Dusa i nauka 776231

Lijep pozz Dusa i nauka 765992
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 18:44

donkarlos je napisao/la:

Pa da naš analitički um je ograničen i ne može da ide van dosega naših perciptivnih mogučnosti ili deduktivnih zaključaka.Izvan tog domena nalazi se ogromno područje gdje se ništa ne može podvesti pod analitičke zaključke i naš um stara pojmove poput duhovno...nirvana,...nagual....ti su mu pojmovi samo orijentiri njegovih granica preko kojih ne može da djeluje....

Ček? Ako naš um stvara pojam "duhovnog" i ( valjda?) razumijeva značenje tog pojma - zašto misliš da je to "samo" orijentir? Da ne "doseže" granicu tog pojma?
Filozofija je ograničena pojmovnim, a pojam je misao o biti predmeta. Dakle, i - analitički i sintetički sudovi su dio filozofije i možemo ih koristiti.
"Ogromno područje" van "analitičkih zaključaka"? Kakvo je to - područje? Mistika ( i mistifikacija)? Dusa i nauka 432419

Citat :
WIND: Sto se tice mojih komentara vezano za tvoj
prosli avatar......nisam ti ja kriva sto si izabrao sliku polugolog
tipa za svoj avatar! I sam avatar treba da na neki nacin oslikava osobu
koja ga nosi...na kraju krajeva zato i postoji.

Zato sam ja pristojno obučen i u odijelu da me pristojno i ozbiljno shvaćaš? Dusa i nauka 63740
[Vrh] Go down
donkarlos
Zagrijao tipkovnicu
donkarlos


Male
Aries Goat
Broj postova : 175
Godine : 69
Datum registracije : 07.03.2010

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 19:16

WIND je napisao/la:
donkarlos je napisao/la:
Pa ja sam ostavio odgovor koji stoji dva dana bez odgovora nosioca topica,što po pravilima foruma znači izvjesno ignoriranje mog odgovora na temu.To znam je imam bare osam otvorenih topica na temu duhovnosti i znam da mi je obaveza pogledati odgovore i komentirati,ako je potrebno.Moja upadica sa tangama je identična tvojem ismijavanju mojeg avata,neukusnim komentarima o boji gačica i broja godina a prvi put si me vidjela na ovom forumu,pa sad vidi kako je meni bilo kad si tako pisala o meni.....!! Dusa i nauka 668150

Procitaj malo bolje ovo: Naslov: Dusa i nauka Dusa i nauka I_icon_minitimepon sij 11 2010, 12:47 - a danas je 14.3........pa skontaj sam zasto nisam provjerila ovaj topic. A i predhodno ti objasnih da je topic trebao biti izbrisan jer je dupli,tako da nisam uopste trebala da se vise vracam na ovu temu.

Sto se tice mojih komentara vezano za tvoj prosli avatar......nisam ti ja kriva sto si izabrao sliku polugolog tipa za svoj avatar! I sam avatar treba da na neki nacin oslikava osobu koja ga nosi...na kraju krajeva zato i postoji. A svaki covjek ima pravo na govor i izrazavanje svega sto percepira,pa tako i svako moze da dadne komentar na neku sliku,zar ne? A ona slika tvog predhodnog avatara nije dobila nista sto svojom pojavom nije ni zasluzila....mislim da i sam to uvidjas
Ne mozes staviti sliku polugolog tipa i ocekivati neki produhovljeni i dubokoumni komentar na to.... Dusa i nauka 776231

Lijep pozz Dusa i nauka 765992
Viš a ja sam mislio od tvog avata da je to oko od nekog reptila,ali mi ni na kraj pameti ne bi bilo to reći do sada kad si me povukla za jezik.Gore postoji dosta ženski koje su polugole a nisi ništa komentirala...i dobro je što nisi...avat je privatnost a to što sam ja uzeo onog mladića je moja stvar i u mom kraju se to ne komentira...al izgleda da u tvom kraju vrijede druga pravila i opće me ne zanimaju...ja u svojoj Zemlji ću stavljati što me je volja a ti kod sebe stavljaš šta očeš,ja tamo malo idem
[Vrh] Go down
donkarlos
Zagrijao tipkovnicu
donkarlos


Male
Aries Goat
Broj postova : 175
Godine : 69
Datum registracije : 07.03.2010

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 19:21

Štovani dospodine Cliforiamen,
izgubio sam volju biti na ovom topicu,ne radi Vas,nego radi nositelja topica...vrlo rado bih Vam odgovorio na zanimljiv upit,ali ču to ostaviti za vrijeme kad budem otvorio topic o sličnim stvarima...primite moje štovanje
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime13.03.10 20:09

donkarlos je napisao/la:
.al izgleda da u tvom kraju vrijede druga pravila i opće me ne zanimaju...ja u svojoj Zemlji ću stavljati što me je volja a ti kod sebe stavljaš šta očeš,ja tamo malo idem

nisam ti PP jer ocito zelis javno neke stvari da se mogu vidjeti ....
nije bitno odakle ko dolazi...tu smo da se druzimo a ne da usporedujemo odakle je tko...jer pristojnost i nacin komuniciranja nema veze sa Zemljom iz koje dolazimo....i zato te molim da ne naglasavas pripadnost jer smo svi iz razlicitih krajeva i to daje ljepotu i draz ovom forumu... ovdje ne toleriramo nikakvo vrijedanje ...sve dalje rasprave koje se ne odnose na temu ostavite za PP

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Dusa i nauka Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
donkarlos
Zagrijao tipkovnicu
donkarlos


Male
Aries Goat
Broj postova : 175
Godine : 69
Datum registracije : 07.03.2010

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime14.03.10 9:07

blizanka je napisao/la:
donkarlos je napisao/la:
.al izgleda da u tvom kraju vrijede druga pravila i opće me ne zanimaju...ja u svojoj Zemlji ću stavljati što me je volja a ti kod sebe stavljaš šta očeš,ja tamo malo idem

nisam ti PP jer ocito zelis javno neke stvari da se mogu vidjeti ....
nije bitno odakle ko dolazi...tu smo da se druzimo a ne da usporedujemo odakle je tko...jer pristojnost i nacin komuniciranja nema veze sa Zemljom iz koje dolazimo....i zato te molim da ne naglasavas pripadnost jer smo svi iz razlicitih Zemalja i to daje ljepotu i draz ovom forumu... ovdje ne toleriramo nikakvo vrijedanje ...sve dalje rasprave koje se ne odnose na temu ostavite za PP
Štovana damo,
gdje Vi vidite da sam ja spomenuo neku državu ili govorio o nečioj pripadnosti,pa da me tako korite....
Ja sam rekao u mojem kraju i tu mislim na Dalmaciju,a nemam pojma iz kojeg je kraja dotična dama,pa kako sam ja nekog uvrijedio ako kažem da su običajii poštovanja u mom kraju drugačili od običaja poštovanja u drugom kraju zemlje...????????????
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime14.03.10 9:17

Citat :
ja u svojoj Zemlji ću stavljati što me je volja a ti kod sebe stavljaš šta očeš,ja tamo malo idem

Molim te naglasak je na "svojoj Zemlji" a ne u" svom kraju" ...i sve dalje rasprave su suvisne ...ako imas sta dalje reci izvoli imas PP jer ovo se ne odnosi ni na jednu otvorenu temu

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Dusa i nauka Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime15.03.10 19:27

donkarlos je napisao/la:
Štovani dospodine Cliforiamen,
izgubio sam volju biti na ovom topicu,ne radi Vas,nego radi nositelja topica...vrlo rado bih Vam odgovorio na zanimljiv upit,ali ču to ostaviti za vrijeme kad budem otvorio topic o sličnim stvarima...primite moje štovanje

Easy men..žao mi je što si osjetljiv, probaj...zamisliti... ovo kao veliku predivnu plažu...i opušten razgovor...bez tenzija i visokih tonova.. Dusa i nauka 559546
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dusa i nauka Empty
PostajNaslov: Re: Dusa i nauka   Dusa i nauka I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dusa i nauka
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Jeste li “stara duša”?
» Stripovi: Izgubljena Nauka O Novcu - Dužničko Ropstvo
» Duša i tijelo
» Duša i tijelo
» DUŠA - mudre misli

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: