Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Pomaknuta agresija

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Pomaknuta agresija Empty
PostajNaslov: Pomaknuta agresija   Pomaknuta agresija I_icon_minitime21.12.09 14:42

Pomaknuta agresija je agresija usmjerena na neduzne objekte.. a ne na sam izvor frustracije

npr. kada neko dozivi neuspjeh..stres... na radnom mjestu dode kuci i kazni svoju porodicu zenu .galamom ...svadom ...dijete batinama... iako je povod za to bio beznacajan
do takvog oblika agresija dolazi u situacijama... kada se zbog razlicitih razloga ne usudujemo napasti toga koji nam je te frustracije i izazvao ili kad nam je taj neko nedostupan....



"Praktikujete " li pomaknutu agresiju?
Da li se znate s njom nositi bilo kao "agresor" ili zrtva?

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Pomaknuta agresija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Wind
Totalno relaxiran
Wind


Female
Aquarius Rooster
Broj postova : 1722
Godine : 42
Datum registracije : 09.12.2009

Pomaknuta agresija Empty
PostajNaslov: Re: Pomaknuta agresija   Pomaknuta agresija I_icon_minitime21.12.09 15:12

Evo jedne uvijek aktuelne teme kako je svijeta i vijeka a u novije vrijeme pogotovo jer s novijim vremenom dolaze i jaci pritisci a sve manje "izduvnih ventila"
Sto je covjek ili bolje receno drustvo bilo mladje to je ova prenesena ili pomaknuta agresija bila manje izrazena.....jer pecinskom covjeku je bilo daleko lakse da na agresivnost odgovori agresivnoscu.Pa bila ona verbalna ili fizicka....ali danas je to moguce samo u rijetkim situacijama jer uvijek postoji mali milion kocnica kad se "ne smije" na agresivnost odgovoriti agresivnoscu.
Primjera radi...bez obzira koliko nas sef na poslu iritira i izaziva u nama agresivnost mi jednostavno ne smijemo da mu odogovorimo istom mjerom jer bi mogli ostati bez posla sto opet za sobom vuce puno novih stresnih situacija. Ali sve frustracije koje se tako javljaju se NAKUPLJAJU i ako nemaju "izduvni ventil" one jednostavno kad tad moraju da PUKNU a najzalosnije je to sto najcesce puknu na onima koji s tim najmanje imaju veze!
Svako je kad tad dosao u situaciju kad bi najradije nekoga slatko udario!
Ali u ovakvim situacijama se razlikuju stabilne osobe i nestabilni primitivci!
Svako ima svoju pamet i svoje osjecaje....i svako bi trebao da sam sa sobom raskrsti neke stvari! Sta mu smeta, do koje mjere nesto moze da trpi i ono najvaznije KAKO da se rijesi frustracija koje se nakupljaju. Frustracije se mogu osloboditi i rasteretiti i dusa i tijelo na razne nacine....od raznih fizickih aktivnosti do dusevnih....bavljenje sportom,setnja,muzika,joga,razni hobiji.....treba UVIJEK naci dio vremena tokom dana samo za sebe....gdje ce se rijesiti nakupljenih frustracija i ispuniti svjezom energijom!
Pored toliko nacina po meni je APSOLUTNO nedopustivo i neoprostivo kad neko svoje frustracije lijeci na drugima!!!
To je nesto sto se treba sto prije osuditi i sto prije iznaci nacin da se sasjece u korijenu!
Ne znam samo koji je pateticniji slucaj.....onaj koji iskaljuje svoje frustracije na neduznom ili slucaj kad onaj nad kojim je bez razloga iskaljena necija frustracija trpi i povinuje se!!!
Dize mi se kosa na glavi od takvih osoba!!
Uvijek ima NACINA, uvijek! Najlakse je iskaliti se na bilo cemu ili kome i lakse je trpiti neciju agresiju nego smoci hrabrosti i usprotiviti se!
Ljudima je najlakse biti ili zvjer ili invertebrat! Najteze je biti covjek!
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Pomaknuta agresija Empty
PostajNaslov: Re: Pomaknuta agresija   Pomaknuta agresija I_icon_minitime23.12.09 9:32

blizanka je napisao/la:
Pomaknuta agresija je agresija usmjerena na neduzne objekte.. a ne na sam izvor frustracije

npr. kada neko dozivi neuspjeh..stres... na radnom mjestu dode kuci i kazni svoju porodicu zenu .galamom ...svadom ...dijete batinama... iako je povod za to bio beznacajan
do takvog oblika agresija dolazi u situacijama... kada se zbog razlicitih razloga ne usudujemo napasti toga koji nam je te frustracije i izazvao ili kad nam je taj neko nedostupan....



"Praktikujete " li pomaknutu agresiju?
Da li se znate s njom nositi bilo kao "agresor" ili zrtva?

Ovdje se radi o mehanizmima odbrane, odnosno, psih.mehanizmu koji se često u literaturi naziva "premještanje", vrlo čest u svakodnevnoj praksi.
Cilj je zapravo smanjenje nesvjesnog straha; neugodna emocija usmjerena na neku osobu ili situaciju nesvjesno se "premješta" na supstitut osobe, situacije, objekta. Na taj način štitimo svoj ego koji ne može zbog raznozranih razloga usmjeriti tu negativnu emociju prema izvoru - pa ju "premješta" u osobu, situaciju, objekt koja je "lakše dostupna"..
To je infantilno, nezrelo - puno je korisniji mehanizam tzv. SUBLIMACIJA - kada se ciljevi naših agresivnih poriva zamjenjjuju s drugim, zrelijim ciljem. Npr. umjesto da agresiju izrazimo posredno, supstituiramo u potpuno "nevin" objekt mi ju kanaliziramo konstruktivno. U tom kontekstu kao vic se prepričava sublimacija po kojoj su kirurzi zapravo - serijske ubojice koji su sublimirali svoju potrebu da komadaju ljude i to sada rade "službeno" i konstruktivno.. Pomaknuta agresija 31382
[Vrh] Go down
Sponsored content





Pomaknuta agresija Empty
PostajNaslov: Re: Pomaknuta agresija   Pomaknuta agresija I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Pomaknuta agresija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Domovinski rat
» Percepcija mozga: Ljubaznost je slabost, agresija odlika vođe
» Dječaka divljački tukli letvom i šakama po glavi ( agresija u društvu)?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: