Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? Empty
PostajNaslov: Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?   Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? I_icon_minitime15.12.09 0:24

Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? 6a00d83462eb8d69e20105357b6570970b-250wi

Jedna zanimljiva tema iz psihologije, nadam se da će vas zaintrigirati - radi se o - rekonstrukciji našeg sjećanja.. Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? 0457

Elizabeth Loftus, jedna od vodećih psihologa istraživača u području ljudskog pamćenja utvrdila je da se prilikom prisjećanja nekog događaja ne radi o točnom obnavljanju onog što se dogodilo, već o prizivanju sjećanja koje je zapravo rekonstrukcija stvarnog događaja. Njezina su istraživanja pokazala da je rekonstruktivno pamćenje posljedica našeg nadopunjavanja „rupa“ u sjećanju novim i postojećim informacijama. Loftusova tvrdi da naša sjećanja nisu stabilna, kao što to obično vjerujemo, već prilagodljiva i podložna promjenama u vremenu.
Ako nekom npr. pričamo priču sa ljetovanja od prije pet godina, mi mislimo da obnavljamo iskustvo baš onako kako se dogodilo, ali velika je vjerojatnost da to zapravo ne radimo – mi, u stvari, rekonstruiramo naše sjećanje pomoću podataka iz vrlo različitih izvora ( npr. ranije ljetovanje, neki drugi događaji, film koji smo gledali a koji nas je asocirao itd., itd.).
Te promjene su obično bezazlene, no, u pravnim postupcima na sudu kada sudbina optuženika ovisi o svjedočenju svjedoka, rekonstrukcije sjećanja mogu biti ključne..( stoga je sama E.L. jedna od često traženih vještaka od kojeg se očekuje da porotnike upozori na važnost i brižljivost kojom moraju procjenjivati svjedočenja očevidca..)
Loftusova je npr. ustanovila da je velika razlika ako se svjedoke nekog sudara na cesti tijekom postupka pita:
a) Jeste li vidjeli razbijeni far?
b) Jeste li vidjeli taj razbijeni far?

Pitanje u kojem se nalazi „taj“ izaziva statistički značajno više pozitivnih odgovora od pitanja gdje toga nema. Autorica tog, jednog od najcitiranijeg članka u ovom području, pokazala je serijom eksperimenata da su način kako su pitanja svjedocima sročena mijenjala sjećanja na događaje..
Nadalje, E.L. vodeći je ekspert i u području dječjih potisnutih sjećanja; ustanovila je u svojoj knjizi Mit o potisnutim sjećanjima:
lažna sjećanja i iskazi o seksualnom zlostavljanju,
i dokumentirala da se traumatična iskustva najživlje pamte ( kao protuteža psihoanalitičkim stavovima da se traume guraju u nesvjesno..). Njen stav i njena istraživanja dokazuju da ako djeca nerazumiju prirodu nekog seksualnog zlostavljanja, tada ga slabije pamte i zaboravljaju..
_________

Pitanja: Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? 432419
Mi vjerujemo da su naša sjećanja reprodukcije događaja, no prema navedenom ( posebice daleka sjećanja) ona to nisu a daleka više uopće ne postoje u izvornom obliku - već su derivirana i „umazana“ raznim sporednim događajima i inputima. Što mislite o tome? Možda naše uspomene uopće nisu ono što mislimo da jesu? Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? 554834


[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?   Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? I_icon_minitime15.12.09 0:40

Zanimljivo...nemam sad vremena komentirat...moram na spavanje...pozabavim se drugi put Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?   Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? I_icon_minitime15.12.09 17:49

Ariela je napisao/la:
Zanimljivo...nemam sad vremena komentirat...moram na spavanje...pozabavim se drugi put Smile

Valjda nećeš re-konstruirati i to sjećanje, pa ćeš zaboraviti i taj "drugi put"? Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? 31382

Zanimljiv je ovaj dio kada govori o potisnutim sjećanjima kod djece u kontekstu sexualnog zlostavljanja. Takva vrst zlostavljanja je prilično česta; prema navedenim rezultatima Loftusove proizlazi da prava priroda zaboravljanja ovih ružnih događaja nije potiskivanje, već nerazumijevanje događanja?
Svi imamo događaje u djetinjstvu za koje smatramo da su nas odredili, da su svojim emocionalnim intenzitetom "udarili pečat" našoj osobnosti?
Da li su to samo naše interpretacije kojima si ugađamo?
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?   Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? I_icon_minitime15.12.09 18:27

nisam zaboravila šta sam rekla...pa da bacim komentar.... Smile

sa 13 godina sam operirana...tih 13 godina prije operacije se uopće ničeg ne sječam...
ponekad,(kad mi netko od mojih ispriča neku anegdotu)sjetim se ponešto,
kao kroz maglu...al uglavnom se ničeg ne sječam...(grozan osječaj)
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?   Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? I_icon_minitime15.12.09 18:40

Oko 11 godine imao sam jedan traumatičan događaj; glupa dječja svađa završila je mojim kamenovanjem prozora tog dječaka..
Nakon toga, pobjegao sam u obližnju šumu i skrivao se svu noć, ignorirajući potragu roditelja..
Negdje pred jutro fiksirao sam se na fantazmagoriju maslačaka koji su bili u punom cvatu, oni bijeli, pahuljasti oblačići i počeo sam ih brati i slagati kupove od njih vjerujući da što ih više naberem, da će se osjećaj krivnje ugasiti i nestati..
Ponekad to sjećanje kao neki svoj "point" vraćam i više nisam siguran da li sam sve to sanjao, da li je ta interpretacija "kompenzacije" krivnje nešto što sam poslije dodao, da li sam time pokušao "oprati" sve ono što se dogodilo prije i poslije te ružne traume..
Ostat će mi tajna gdje sam i što od toga re-konstruirao , i što je od svega toga zaista doživljeno..
Naše sjećanje je, prema tezama Loftusove, vrlo nepouzdan "igrač"..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? Empty
PostajNaslov: Re: Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?   Jeste li vidjeli razbijen TAJ far? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Jeste li vidjeli razbijen TAJ far?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Da li ste ikada vidjeli...
» Najčudnija stvar koju ste vi vidjeli?
» Ako ovo još niste vidjeli, sada je trenutak
» Pariz, kako ga jos nikad niste vidjeli
» Vidjeli sirenu, milijun $ onome tko je slika!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: