Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:18

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Time-machine

1895.g. Lord Kelvin, istaknuti fizičar i predsjednik Kraljevskog društva izjavio je: „Leteći strojevi teži od zraka su nemogući.“ - samo osam godina kasnije zbio se prvi let „strojem težim od zraka“ braće Wright… Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 554834
1905.g. A.Einstain prvi je put ukazao na mogućnost putovanja kroz vrijeme.
Razlika između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti samo je iluzija, premda tvrdoglava“ ( A.Einstain)

U svom djelu "Kako napraviti vremenski stroj", znanstvenik i fizičar P.Davies, govori kako - teorijski, vremeplovi se mogu napraviti i razumjeti. Izrada pretpostavlja ostvarenje zakrivljenog trodimenzionalnog prostora uslijed djelovanja jake gravitacije.U tom prostoru trebalo bi stabilizirati strukturu ( tzv. „crvotočinu“ – zamislimo si ju kao uski tunel ) kroz koju bi moglo proći makroskopsko tijelo ( npr. čovjek). Istraživanja fizičara Thorna i njegovih kolega nisu pronašla ništa što bi bilo fundamentalno krivo u zamisli prolazne crvotočine, tako dugo dok je moguće uključiti neki oblik „egzotične materije“ kod koje bi jednadžba stanja ( gustoća mase i energije u tlaku kojeg materija trpi) omogućavala protok makroskopskih tvari.

Najglasnija primjedba na putovanje unatrag kroz vrijeme je da ( još) nismo sreli nikoga iz budućnosti. Ako će biti moguće posjetiti prošlost,
možemo očekivati da će naši potomci, možda za tisuće godina, izgraditi vremenski stroj i doći unatrag da bi nas promatrali ili da bi nam pričali o sebi. Ključni povijesni događaji, poput razapinjanja Isusa na primjer, mogli bi biti popraćeni gomilom ljutih svjedoka. Zanemarujući izvještaje o duhovima, NLO-ima i tome sličnom, očiti izostanak vremenskih turista bitan je problem zaljubljenika zamisli o vremenskim putovanjima.
________________

Što mislite - hoće li u budućnosti neka tehnološki napredna civilizacija zaista napraviti : vremeplov? Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 432419
Veselite li se tome ili mislite da je to nemoguće? Zašto?
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:24

hoče ..hoče...a ja ču vratiti u prošlost negdje u vrijeme faraona... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:33

Niky je napisao/la:
hoče ..hoče...a ja ču vratiti u prošlost negdje u vrijeme faraona... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820

Što ćeš biti, lijepa Nemezis? ili Kleopatra? Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 31382

Hm, a što ako se sprijateljiš sa Kleopatrom i nagovoriš ju da - ne popije zmijski otrov i tako promijeniš cijelu povijest starog Egipta? Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 432419
________

Ovdje se radi o poznatom paradoksu - tzv. "Paradoks djeda"...koji izgleda otprilike ovako: Što bi vam se dogodilo kada biste se vratili unatrag u vremenu i ubili vašeg djeda prije nego što je začet vaš otac?
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:37

To bi bilo fora...ne ja bi da ona popije otrov....a njen dragi je moj Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820 ....baš bi bilo lijepo...vratiti se u to vrijeme... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 31382
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:43

Niky je napisao/la:
To bi bilo fora...ne ja bi da ona popije otrov....a njen dragi je moj Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820 ....baš bi bilo lijepo...vratiti se u to vrijeme... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 31382

Pa eto, tko kaže da tajni američki laboratoriji već nisu uspjeli stvoriti i izmisliti - VREMEPLOV? Možda su i rješili ovaj "Paradoks djeda"? Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 432419 Iako P.Davies tvrdi da se ti "paradoksi" mogu pojaviti samo ako udružimo tu vremensku "petlju" izmjene prošlosti sa slobodnom voljom, to jest, da ne smijiemo poduzimati djelovanja koja bi mogla dovesti do nedosljednih povijesnih sljedova kao što je to primjer kod "djeda"..
Ovako bismo mogli lijepo opljačkati banku i zlatarnicu i sebi u prošlosti donijeti jedan lijepi imetak - za budućnost.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:47

Ni ta nije loša Bonnie & Clayde Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:52

Ma, cijela ta stvar u izgradnji vremeplova je baš jako zanimljiva...i isprepletena tim vremenskim paradoksima, tzv. vremenskim "kauzalnim petljama"..

U kvantnoj fizici cijela stvar se treba razmišljati na drugačiji način, izbaciti tu staru ( newtonovsku) sliku gdje se sva fizika događa u prostoru i vremenu..
Nova ( Einstanova) fizika čestica uključuje jedan drugačiji pojam: prostorvrijeme - to jest: prostor i vrijeme su u "areni" - dio su fizike, a ne neko zamišljeno "polje" gdje se sve događa..

Sve u svemu, VREMEPLOV je teorijski sasvim izvjestan.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 432419
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 18:54

A možda stvarno već postoji taj vremeplov...i netko nas iz budućnosti promatra i smije nam se koliko smo glupi i zaostali,a ne smije nam ništa reč,napravit niti nam se obratit da ne promjeni budućnost???.. Laughing

hm da..da li sam rekla da sam kao klinka obožavala onaj film povratak u budućnost??? Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 19:01

Ariela je napisao/la:
A možda stvarno već postoji taj vremeplov...i netko nas iz budučnosti promatra i smije nam se koliko smo glupi i zaostali,a ne smije nam ništa reč,napravit niti nam se obratit da ne promjeni budučnost???.. Laughing

hm da..da li sam rekla da sam kao klinka obožavala onaj film povratak u budućnost??? Smile

Daaaaaaaaaaaaaaaaaa...baš odličan i zanilmljiv, u II. dijelu se baš isprepleću te "vremenske petlje"... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 31382

Pa ako su teorijski problemi rješeni ( cijela zamisao..) onda samo treba razrješiti još neke praktične detalje i - VREMEPLOV plovi.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 31382
Ovim problemom dosta se bavi teorijska fizika jer pojmovi "vrijeme" i "prostor" su pojmovi koje je revolucija u fizici XX. stoljeća iznjedrila na površinu s Einstenovim teorijama..
Naime, vrijeme u svakodnevnom poimanju samo je lingvistički-dogovorni pojam promjene..za ono što mjerimo satom..
Einsteinove teorije relativnosti uspješno su uništile njutnovske koncepcije apsolutnog prostora i apsolutnog vremena. Umjesto da imamo tri prostorne dimenzije i jednu vremensku koje su apsolutne i nepromjenjive, bez obzira na gibanje čestica ili izvođače pokusa, relativistička fizika stapa ih zajedno u jedinstveni četverodimenzionalni prostor zvan prostor-vrijeme.
Vrijeme nije općenita veličina koja postoji sama za sebe, odvojena od prostora. Zapravo, budućnosti i prošlost samo su smjerovi, poput gore i dolje, lijevo i desno, naprijed i natrag, u onome što se zove prostor-vrijeme. Ipak, kad je o vremenu riječ, možete ići samo u smjeru budućnosti, ali možete ići malo i pod kutem u taj smjer ( e - to, na teorijskoj razini „dopušta“ postojanje vremenskog stroja.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 462885 )
_________________

Sorry, ako sam pretjerao, možda ovo tema nije zanimljiva ( osim meni, ja volim ovakve teme) ? Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 552376
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 19:08

što odmah cmoljiš Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820 ...malo ubaci šale i tema je za pet.... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 477390 inače obožavam to..ali danas nisam za ništa pametno.... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 73820
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 19:09

ne pretjeruješ...napokon se ne osječam kao frik... Laughing
ja to isto baš volim... o budučnosti...o putovanju kroz vrijeme ...o svemiru i tako nekim stvarčicama...samo obično kad nekom nešto i spomenem, blijedo me gledaju kao da sam pala s mjeseca looool
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime06.12.09 23:27

Ariela je napisao/la:
ne pretjeruješ...napokon se ne osječam kao frik... Laughing
ja to isto baš volim... o budučnosti...o putovanju kroz vrijeme ...o svemiru i tako nekim stvarčicama...samo obično kad nekom nešto i spomenem, blijedo me gledaju kao da sam pala s mjeseca looool

Ma daaaaaaaaaaaaaaa..to je meni baš super, pročitao sam brdo knjiga iz tog područja.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 432419

Cijela ta priča je jako zanimljiva jer mi još uvijek u tom djelu rezoniramo "Newtonovski", tj. prema starim zakonima fizike dok je nova paradigma pokazala da su te stare strukture neprikladne za opis ponašanja na molekularnim i subatomskim dimenzijama..
Ta - kvantna mehanika ( fizika) počiva na, od A.Einsteina otkrivenoj, specijalnoj i općoj teoriji relativnosti. Za ovu našu temu važno je da se uvodi nova, četvrta dimenzija - VRIJEME.
U staroj teoriji vrijeme je imalo linearnost, "strelica" vremena išla je iz prošlosti u sadašnjost, a iz sadašnjosti u budućnost. U teoriji relativnosti ne pomaže takvo razmišljanje u odvojenim pojmovima vremena i prostora, jer oni, što je ta teorija i dokazala, nisu odvojeni, nisu apsolutni.
Uvodi se ideja četverodimenzionalnog tzv. PROSTORVREMENA..
Kada je gravitacijsko polje vrlo jako dolazi do pojave tzv. „iskrivljavanja vremena“ i pojave da u tim jakim energetskim gravitacijskim prostorima ( tzv. „singularitet“) dolazi
do gubljenja prostor-vremenskih obilježja koja se spajaju u jednu dimenziju;prostor i vrijeme se tada iskrivljuju zbog gravitacije i gubi se razlika među
njima: nastaje prostorvrijeme... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 31382

Eto - kada imamo to "prostorvrijeme" i kada shvaćamo (?) o čemu se radi, možemo dalje do rješavanja problema VREMEPLOVA.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 893340
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime08.12.09 17:46

Ah, da malo skinem ( dvodnevnu..) prašinu s ove teme..tamo gdje sam stao... Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 554834

Najzanimljivija stvar u problemu zamisli o VREMEPLOVU su upravo ti problemi tzv. "kauzalnih petlji" kada se pretpostavlja izmješanje i preklapanje događaja..
Zanimljive teze o tome iznio je fizičar D.Deutch.
Njegov poznati paradoks naziva se tzv. "Bachov paradoks"..
On navodi priču: Zamislimo da u sadašnjosti uzmemo Bachove note i vremeplovom doplovimo u Bachovu mladost i predamo mu te note dok ih nije napisao. Da li bismo tada danas slušali izvornog Bacha ili onog koji je došao ( švercao se) iz budućnosti?
On ovaj paradoks rješava postojanjem tzv. DVA SVEMIRA.
O čemu se radi? Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 432419
Kauzalnost nije, po njemu, uopće tako "kruta" stvar kako ju zamišljamo. To jest, u svakodnevnici jeste, ali u kvantnim razinama to nije. Pitanje te kvantne neodređenosti je suština. Naime, u fizici je već odavno validno i prihvatljivo tzv. "Haisenbergovo načelo" prema kojoj je nemoguće ( na kvantnoj subatomskoj razini) odrediti istovremeno poziciju i brzinu neke čestice što, tim slijedom, znači da je broj opcija beskonačan - odnosno: broj svijetova i mogućnosti je beskonačan, postoji beskonačno mnogo alternativa.
E sad.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 893340
To "isprepletanje" kauzalnih petlji ( sjetite se "Bachovog paradoksa") D.Deutch vidi kao dva različita svemira, dva različita ZATVORENA SUSTAVA gdje je nemoguće unositi informacije iz jednog u drugi. Njegova interpretacija tih "rascijepljenih stvarnosti" na kvantnoj razini dozvoljava upravo to: da te kauzalne vremenske petlje nisu u međusobno-uzročnoj vezi.
U nekvantnom svijetu kada npr. srušiš čašu ona će uvijek pasti - sada, danas, sutra, prekosutra, uvijek..
Na kvantnim razinama ta kauzalnost je problematična ( sjetite se Haisenberga) i sve moramo promatrati u beskrajno mnogo mogućnosti..
U jednom svemiru ( mogućnosti) mi možemo zaista proći kroz vremensku petlju i donijeti Bachu note i napraviti "udar" na uređenost prirode, u jednom sasvim drugom svemiru to se ne događa..
D.Deutch to interpretira kao ČUDO ( to je najbliža interpretativna oznaka bliska "zdravom razumu")..
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime08.12.09 18:52

mislim da mi još uvijek živimo u ovom drugom svemiru Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime08.12.09 19:15

Ariela je napisao/la:
mislim da mi još uvijek živimo u ovom drugom svemiru Smile

Ma, mi smo čudo prirode, Ariela.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 31382
Prema njegovoj ( D.Deutch) teoriji putovanje kroz vrijeme zapravo nije putovanje kroz vrijeme. Mi ne putujemo kroz vrijeme i ne utječemo na prošli dio bilo kojeg TIME LINE-a. Mi samo stvaramo paralelne stvarnosti koji nisu u bilo kakvoj vezi. ( stalno razmišljati o kvantnim dimenzijama) Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 554834
On tako vidi problem u tim paradoksima time-linea..
Neki fizičari ( a valjda i on) misle da je najbolji način za pristup problemu pretpostavka da su svi ti alternativni svemir realno mogući, tj. „svi-mogući-kvantni-svjetovi-realno-postoje“ je prihvatljiva opcija..i to u konzekvenci znači da zaista postoje svemiri u kojima su se čestice tako „složile“ da Kennedy nije ubijen,..itd., itd.., to jest, ti su svemiri „uzduž“ prostora i vremena..
Meni iz svih tih teza dolazi zaključak da ćemo se svi itekako dobro načekat do - prvog pravog VREMEPLOVA..
Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 617310
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime08.12.09 19:19

Citat :
Jedna od teorija je da ćemo u budućnosti moći putovati kroz vrijeme preko crnih rupa. To je teoretski moguće ali problem je taj što ne možemo vladati rupama pa ne znamo gdje će nas izbaciti. Teorija koja bi nam to omogućila govori da svaka crna rupa završava tzv. bjelom rupom koja izbacuje sve što uđe u crne rupe (a možda i u drugo vrijeme). Drugi problem je taj da ne postoji nikakvo prijevozno sredstvo koje bi moglo izdržati pritisak rupe i najvjerojatnije bi izgorjeli unutar crnih rupa.
e još samo da naprave prijevozno sredstvo Smile
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime12.12.09 12:06

Ariela je napisao/la:
Citat :
Jedna od teorija je da ćemo u budućnosti moći putovati kroz vrijeme preko crnih rupa. To je teoretski moguće ali problem je taj što ne možemo vladati rupama pa ne znamo gdje će nas izbaciti. Teorija koja bi nam to omogućila govori da svaka crna rupa završava tzv. bjelom rupom koja izbacuje sve što uđe u crne rupe (a možda i u drugo vrijeme). Drugi problem je taj da ne postoji nikakvo prijevozno sredstvo koje bi moglo izdržati pritisak rupe i najvjerojatnije bi izgorjeli unutar crnih rupa.
e još samo da naprave prijevozno sredstvo Smile

Ah, tu sad dolazimo do novih pojmova i teza, do nečeg što se zove singularnost i zakrivljenost vremena pri brzini svjetlosti.. Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? 432419

Moglo bi se nagađati da postoje kvantna stanja ( okolnosti) pri kojima je gustoća energije na obzoru konačna ( to jest, pri kojima vremenski stroj ne dolazi blizu samorazaranja), a postoje i primjeri izračuna u kojima je doista tako. Isparavanje crne jame pokazuju da tenzor kvantne energije – momenta tvari može ponekad zakriviti prostorvrijeme u onome smjeru koji je nužan da bi se napravio vremenski stroj. Stoga bi se moglo zamisliti da bi neka vrlo napredna civilizacija mogla srediti da vrijednost očekivanja za gustoću energije bude dovoljno negativna za izradu vremenskog stroja. ( S.W. Hawking)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? Empty
PostajNaslov: Re: Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?   Povratak u budućnost - vremeplov je moguć? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Povratak u budućnost - vremeplov je moguć?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Jak zemljotres u Indoneziji, moguć i cunami
» Otkriven potencijalno nastanjiv planet
» Rak - povratak u zdravlje i prevencija
» Sjajan povratak Bieleckog
» Sanaderov povratak u Sabor

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Znanost :: Znanstvene vijesti i zanimljivosti-
Forum(o)Bir: