Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Objavljene tisuće emotivnih i paničnih poruka od 11.9.

Go down 
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Objavljene tisuće emotivnih i paničnih poruka od 11.9. Empty
PostajNaslov: Objavljene tisuće emotivnih i paničnih poruka od 11.9.   Objavljene tisuće emotivnih i paničnih poruka od 11.9. I_icon_minitime27.11.09 10:36

'Duboko udahni i misli na to koliko me voliš. I onda zamisli da sam tu i da te grlim'


9.48 “Evakuiraju nas. Javim ti se uskoro.”
11.00 “Mislim samo na Nicholasa, Iana i tebe. Prestravljena sam. Moram ti reći koliko te volim.”
11.23 “Nikad više neću letjeti s American Airlinesom.”
11.29 “Bio sam tamo. Gledao sam kako se avion zabio u drugi toranj. Nevjerojatno... Sad sam doma u stanu. Ovo je kraj svijeta kakav poznajemo...”
12.04 “Duboko udahni i misli na to koliko me voliš. I onda zamisli da sam tu i da te grlim.”
Ovo su samo neke od poruka koje stigle na američke pagere na dan terorističkog napada na SAD 11. rujna 2001. Website Wikileaks obnovio je sjećanja na jednu od najvećih katastrofa u američkoj povijesti: objavljeno je više od pola milijuna poruka što su stizale tijekom 24 sata na dan napada, počevši s onima u ranu zoru, pet sati prije prvog udara, do kraja neprospavane noći nakon terorističkih udara.
Tog je dana u Americi 19 terorista otelo četiri aviona komercijalnih letova. Dva su se zabila u nebodere blizance World Trade Centera u New Yorku.
Jedan se zabio u Pentagon, a jedan se srušio u Pennsylvaniji kad su se pobunili putnici. Poginulo je 2976 ljudi.
Ogromna arhiva uključuje poruke dužnosnika, uključujući zaposlenike Pentagona i njujorške policije i običnih ljudi iz cijele zemlje. Zajedno pružaju insajdersku sliku o kaosu i konfuziji koji su vladali dok se odvijao napad te reakcijama Amerikanaca.
Poruke su ispunjene panikom, strahom, nagađanjimai emocijama.
Prve, pak, prikazuju početak jednog običnog dana. U 7.55 CNN objavljuje naslove glavnih događaja: Izrael je okružio još jedan grad na palestinskoj Zapadnoj obali, Michael Jordan se ponovo aktivira u košarci.
U 8.18, četiri minute nakon što je otet zrakoplov na letu 11 American Airlinesa, primaju se poslovne poruke i Amerika se zagrijava za još jedan radni dan.
U 8.46:46, šest sekundi nakon što je prvi avion udario u sjeverni toranj WTC-a, stiže poruka o kvaru u sustavu financijske tvrtke Cantor Fitzgerald: “Informacije u prekidu .. Sistem isključen”. U tom trenutku 658 zaposlenika kompanije koja je imala urede na 101. i 105. katu prvog od dva srušena tornja blizanca bilo je mrtvo.
Prve komunikacije otkrivaju zbunjenost. “Bomba je eksplodirala u tornju.” “Požar u WTC-u.” Nakon toga počinju svjedočenja iz prve ruke.
8.50:52 “WTC gori! Ne šalim se! Rick” “WTC je upravo eksplodirao. Vidjeli smo eksploziju kroz prozor. Terese”
Mobiliziraju se mediji i vijest budi Ameriku. Karen šalje poruku: “Na CNN-u kažu kako misle da je avion udario u zgradu”.
U 8.53 stiže poruka njujorške policije: “ Krenite prema WTC-u. Sve jedinice nek dođu do ulica Church i Vessey.”
U 9.03 drugi avion udara u tornjeve.
Pedeset dvije sekunde kasnije stiže poruka jednog promatrača: “To je namjerni napad... drugi avion se zabio u Centar.” Policija, vatrogasci i druge snage sigurnosti jure na mjesta napada. Javljaju što rade i što se događa.
9.50:06 “Evakuiramo škole u New Yorku”
9.53:34 “Trebamo sve raspoložive jedinice što je prije moguće. Krenite odmah.”
Do 9.25 zemlja je u panici. Sve je više osobnih poruka i iz svih se iščitavaju briga i očaj. Kompanije šalju poruke da se prebroje svi zaposlenici. Članovi obitelji pokušavaju doći do svojih najmilijih.
9.52:06 “Bob, molim te, javi se”.
11.02:10 “Scott, javi se, molim te. Moramo znati da si dobro. Zovi, mama.”
11.32:56 “Ako mi se ne javiš do podneva, idem po Lauru u školu i reći ću joj da joj je tata poginuo.”
Potreseni pojedinci šalju poruke svojim nabližima.
“Draga, samo ti želim reći koliko te volim. Bio sam zabrinut. Ne želim te izgubiti sad kad si ponovo sa mnom. Ti si mi sve u životu. Volim te.”
Neke poruke donose olakšanje.
“Tata mi je preživio! Sad me zvao čovjek koji radi s mojom maćehom i kaže da je živ i kako je to sve što zasad znamo. Ne znam je li možda ranjen.”
“Abroerov je otac živ. Preživio je rušenje tornja. Pokušavam ih dobiti da saznam više.”
“Tim je... OK sam. Nazovi me na kućni... bio sam ispred nebodera kad je eksplodirao, ali dobro sam.”
Neke poruke govore, čini se, o evakuaciji prve obitelji.
10.24 “Twinkle i Turq su zbrinuti i na sigurnom.” Twinke i Turq su, naime, kodna imena za kćeri blizanke tadašnjeg predsjednika Georgea W. Busha.
10.32 “Anonimni pozivi da je meta anđeo.” To je poruka tajne službe koja otkriva da se sumnjalo da je meta bio predsjednički avion Air Force One.
Glasine su divljale.
“Nepotvrđeni izvještaj o napadu na Camp David u tijeku.” “Mislim da bi još jedan avion mogao biti otet i usmjeren prema Capitolu.”
Kako sati odmiču sve je više zabrinutih poruka. Telefonske linije su u kvaru ili preopterećene.
Razmjer i priroda napada shvaćeni su jako brzo. “Teroristički napad” spominje se u 9.05, dvije minute nakon što je drugi avion izvršio svoju ubilačku misiju.
Dvadeset minuta nakon što su srušena oba tornja, do 10.48, prst je već uperen u al-Qa’idu s više pagera.
“Mislim da ne idemo nigdje večeras! Hoću razbiti Bin Ladena!” piše Duane.
[Vrh] Go down
 
Objavljene tisuće emotivnih i paničnih poruka od 11.9.
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Objavljene prve fotografije Ive Sanadera
» Zapaljene tisuće svijeća za Grad heroj
» Otkriveno već tri tisuće bogataša s malim plaćama
» Tisuće ugroženih albina čuva policija
» Poruka vašoj ljubavi...

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Ostalo :: Arhiva-
Forum(o)Bir: